Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem – pierwsza pomoc, domowe sposoby leczenia

Zatrucie alkoholem nierzadko jest mieszane z odurzeniem alkoholowym i kacem. Jednak to nie to samo. Odurzenie alkoholowe (stan nietrzeźwości) to okres zaburzenia przytomności występujący po wypiciu nadmiernej porcji alkoholu. Natomiast kac to niedobre usposobienie, które pojawia się dobę po wypiciu znaczniejszej zawartości trunku. Natomiast zatrucie alkoholem to okres, w którym oprócz przejawów odurzenia pojawiają się jeszcze kolejne, dokuczliwe przejawy.

Zatrucie alkoholem etylowym

Zatrucie alkoholem etylowym to znaczna suma wszelakich identyfikowanych zatruć. Alkohol etylowy (etanol) jest nieodłącznym związkiem chemicznym, stanowiącym kluczowy element czystego spirytusu oraz wódki. Jego niepowtarzalną wartością jest szybkie przyswajanie z przewodu pokarmowego, które powstaje nawet kilka chwili po jego wypiciu. Etanol ma szerokie oddziaływanie na organizm człowieka. Osłabia kondycję dodatkowo powiększa ryzyko takich przypadłości, jak: nowotwór wątroby, krtani czy przełyku.

Zatrucie etanolem jest okresem głębokiego otumanienia alkoholowego. Powstaje zwłaszcza u dzieci i młodzieży, u których w efekcie zatrucia dochodzi do wymiotów. Zaniżenia ciśnienia arterialnego oraz konwulsyj i dreszczy. Rezultatem wypicia zbyt ogromnej ilości trunku jest kac. Nie można go natomiast mieszać z zatruciem. Leczenie zatrucia alkoholowego polega przede wszystkim na eliminowaniu hipotermii, oczyszczaniu żołądka, dostarczaniu we wlewie dożylnym glukozy, domięśniowo witaminy B6. Jako odtrutka przy zatruciu alkoholowym zlecana jest czasami fizostygmina.

Zatrucie alkoholowe – przejawy

Profesjonaliści zwykle wspominają o czterech cyklach zatrucia alkoholowego o wzrastających objawach i poziomie zagrożenia. Zapewniają przy tym, że reakcja systemu na alkohol etylowy nie zawsze jest taka sama, jednak w związku z tym zatrucie nie u każdego może dawać o sobie znać w analogiczny sposób. We wczesnej fazie zatrucia alkoholowego przeważnie mamy do czynienia z zapachem alkoholu z ust, stosunkowo sporym podnieceniem, schorzeniami równowagi oraz pewnymi problemami z mówieniem. Trzeba również liczyć się z tymże, że zachowanie chorego może w znaczący sposób odchodzić od owego, co uważamy za odpowiednie. Następny cykl zatrucia alkoholowego okazuje się przede wszystkim wycieńczeniem i apatią, serce pracuje w błyskawicznym tempie, i osoba zatruta może zmagać się z przypadkowymi utratami świadomości.

Zatrucie alkoholowe – leczenie zatruć alkoholem etylowym

Zatrucie alkoholowe alkoholem etylowym identyfikuje się poprzez ustalenie natężenia alkoholu we krwi. Ma to olbrzymie znaczenie, ponieważ pozwala oddzielić zatrucia złożone (np. środkami nasennymi), które często asystują zatruciu alkoholowemu. Stan upojenia alkoholowego tuszuje przejawy równoczesnego urazu głowy z krwawieniem śródczaszkowym i śpiączkę hipoglikemiczną. Przy zatruciach alkoholem etylowym mogą pojawić się także napady drgawkowe.

Pierwsza pomoc przy zatruciu alkoholowym polega na zabezpieczeniu podstawowych funkcji żywotnych, ułożeniu pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, zapewnieniu ciepła i wezwaniu lekarza. Gdy zatruciu alkoholowemu uległo dziecko, wówczas niezbędne jest wykorzystanie leczenia szpitalnego. Śmiertelna racja alkoholu wynosi około 300 ml czystego alkoholu etylowego wypitych w ciągu godziny, co odpowiada 0,7 l wódki. Alkoholu etylowego nie powinny spożywać dziewczyny w ciąży, bowiem choćby niewielka ilość alkoholu w ich krwi może wywołać wady kształtującego się płodu.

Zatrucie alkoholem metylowym

Zatrucie alkoholem etylowym jest we początkowych fazach ogromnie porównywalne do innego, ale niewątpliwie cięższego zatrucia – alkoholem metylowym. Znacznie łatwo się pomylić, ponieważ oba te alkohole są bliskie w wyglądzie i smaku. Spożywając alkohol z niepewnego źródła, wystawiamy się na śmiertelne zatrucie. Pierwsze fazy zatrucia alkoholem metylowym są nie do odizolowania od zatrucia alkoholem etylowym – wymioty, nudności, przyspieszenie i spłycenie oddechu, zawroty głowy.

Właśnie po upłynięciu kilku godzin dochodzi do pojawienia się bólów brzucha, spadku ciśnienia (i mieszane z zatruciem alkoholem etylowym) także przekrwienia oczu. W ostatniej fazie następują zaburzenia neurologiczne (do śpiączki włączywszy), zaburzenia ostrości wzroku oraz na końcu wstrzymanie oddechu i zgon. Leczenie zatrucia alkoholem metylowym jest bardzo przykre i nierzadko kończy się fiaskiem – odtrutką jest infuzja z alkoholu etylowego. Ze względu na to, że nie jest możliwe rozróżnienie pomiędzy zatruciem alkoholem etylowym oraz metylowym, w każdym przypadku niezbędne jest wezwanie specjalistycznej pomocy lekarskiej.

Zatrucie alkoholowe – domowe sposoby

W przypadku lekkiego zatrucia alkoholowego, w trakcie którego nie dociera do utraty świadomości, osobę zatrutą trzeba przede wszystkim przetransportować do stałego, przyjaznego pomieszczenia i nawodnić. Można podać jej jeszcze wodę z łyżeczką cukru, co dopełni poziom glukozy we krwi. Tymczasem co jeść przy zatruciu alkoholowym? Przede wszystkim trzeba zrezygnować z kawy, która podrażnia żołądek. Pokarmy winny być delikatne, by nie uszkadzały wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *