Łożysko przodujące

Łożysko przodujące – jak należy postępować? Postępowanie

Łożysko przodujące zawsze stanowi powód do zwiększonej czujności zarówno ginekologa, jak i ciężarnej. Zdarza się, że zjawisko łożyska przodującego ustępuje w sposób samoistny, choć niejednokrotnie może przyczynić się do komplikacji. Jaki jest sposób postępowania przy określonym problemie? Jak przebiega poród przy łożysku przodującym?

Łożysko przodujące – jakie symptomy świadczą o określonym problemie?

Zgodnie z tym jak wskazują statystyki, w około 20 procent przypadków przy łożysku przodującym nie pojawiają się plamienia, a także krwawienia. Jednakże najczęściej w taki sposób kobieta dowiaduje się o problemie. Nie należy lekceważyć przypadku, gdy śluz pochodzący z pochwy zmienia kolor, a na bieliźnie zostają nawet małe plamy. Jest to informacja, która musi skłonić do wizyty u specjalisty. Podkreślić należy fakt, że 99 procent ciąż z łożyskiem przodującym kończy się dobrze. Najważniejsze jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Łożysko przodujące – jak należy postępować?

W sytuacji, gdy krwawienie jest duże, konieczna jest hospitalizacja. W tej sytuacji trzeba wykonać badania, które sprawdzą kondycję płodu. Następnie należy przyjąć preparaty zatrzymujące krwawienie. W przypadku dużego ubytku krwi konieczne będzie transfuzja. Jeśli krwawienie nastąpiło przed 34 tygodniem, stosuje się zastrzyki ze sterydami, które przyspieszają rozwój płuc malucha. Jest to istotna kwestia, gdyż możliwe jest, że trzeba będzie wcześniej zakończyć ciążę z wykorzystaniem cesarskiego cięcia. Gdy sytuacja zostanie opanowana, prawdopodobnie kobieta będzie mogła wrócić do domu. Po powrocie koniecznie musi zmienić swój styl życia. Należy zrezygnować z aktywności, odpoczywać, nie wolno podejmować stosunku płciowego. Zaleca się dietę wysokobłonnikową, a ponadto laktozę w syropie, co pomoże unikać wysiłku podczas wydalania. Zasady te muszą być bezwzględnie stosowane, gdyż jest to konieczne dla utrzymania ciąży.

Łożysko przodujące – jaki poród stosowany jest w określonej sytuacji?

W sytuacji, gdy krwawienie nie ustąpi, podejmuje się decyzje o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży przez cesarskie cięcie. Dziecko wówczas ma zdecydowanie większe szanse na przeżycie oraz dalszy rozwój w inkubatorze. Poród fizjologiczny jest możliwy, gdy w 38 tygodniu łożysko nie przyczynia się do zakrywania ujścia szyjki macicy. Statystyki wskazują, że 2/3 ciąż z problemem łożyska przodującego rozwiązuje się za pośrednictwem cesarskiego cięcia.

Łożysko przodujące jest pojęciem nadużywanym przez kobiety ciężarne. Wiele przyszłych matek mówi, że ma łożysko przodujące, a rzeczywista kwestia jest taka, że jest ono nisko zlokalizowane. Problemem jest natomiast sytuacja, w której łożysko znajduje się nieodpowiednim miejscu w macicy, a więc umieszczone jest w dolnym jej fragmencie. Duże znaczenie ma również wiek ciąży, im jest młodsza, tym lepiej i większe szanse na korzystne rozwiązanie problemu oraz że wszystko naprawi się w sposób samoistny.

Łożysko – narząd ruchomy

Łożysko to ruchomy narząd, który nie pozostaje w jednym miejscu. Może zmieniać swoją lokalizację, w zależności jak rozciąga się, a także rośnie dolny fragment macicy. Kobieta w 20 tygodniu ciąży może mieć łożysko zlokalizowane w pobliżu szyjki macicy. Jest to dość powszechna sytuacja, która występuje u 30 procent kobiet. Najczęściej problem ustępuje samoistnie. Specjalista zapewne przy następnym badaniu zwróci szczególną uwagę na określoną kwestię. Co więcej, wyczuli ciężarną na ewentualne krwawienia.

O zjawisku łożyska przodującego można mówić po 20 tygodniu ciąży, gdy znajduje się w dolnej części macicy oraz przyczynia się do zasłonięcia jej ujścia. W przypadku, gdy brzeg łożyska nie doprowadza do zasłonięcia wewnętrznego ujścia szyjki, a umieszczone jest w małej od niego odległości (około 2 cm), to sytuacja nie jest bardzo niebezpieczna, jednak związana jest z przeprowadzeniem specjalnych czynności. Jednakże, gdy łożysko powoduje całkowite bądź częściowe zasłonięcie ujścia szyjki macicy, jest to niezwykle skomplikowana sytuacja. Dolna części macicy jest bardzo rozciągnięta a ponadto cienka. Skurcze mogą doprowadzić do oddzielenia się łożyska. Co więcej, uszkodzeniu mogą ulec naczynia krwionośne. Może dojść do obfitego krwawienia. Jest to ogromne niebezpieczeństwo dla życia matki oraz dziecka. Możliwe jest jednak podjęcie wielu działań pozwalających na niedopuszczenie do takiej sytuacji.

Łożysko przodujące – kiedy ciąża jest zagrożona?

Ciąża z łożyskiem przodującym jest zagrożona w następujących sytuacjach:

  • w przypadku, gdy kobieta przebyła już jedną ciąże o takim charakterze,
  • przeprowadzane było działanie czyszczenia jamy macicy (w przypadku poronienia bądź aborcji),
  • wykonywane było już cesarskie cięcie,
  • kobieta ma za sobą już kilka ciąż,
  • gdy ciężarna w poprzednich ciążach urodziła bliźniaki bądź wieloraczki,
  • któraś z poprzednich ciąż była powikłana z wadami rozwoju płodu,
  • łożysko w przypadku poprzednich ciąż miało jakieś wady, wśród których wymienia się popłód pierścieniowaty, błoniasty, a także okienkowaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *