Opieka Niemcy – obalamy najpopularniejsze mity

Już od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad tym, czy opieka Niemcy to zawód, w którym dobrze się sprawdzisz? Lubisz pracę z ludźmi i nowe wyzwania, ale obawiasz się, że praca w opiece może okazać się zbyt trudna? Chcesz spróbować, ale wiele słyszałaś o opiekunkach osób starszych i nie jesteś pewna, czy spełniasz wymagania? Czas obalić kilka mitów na temat pracy opiekunki w Niemczech.

Mit pierwszy – praca opiekunki tylko dla znających język niemiecki

Czy osoba, która niemieckiego uczyła się kiedyś w szkole, teraz jednak pamięta wyłącznie podstawowe zwroty i nie może sobie przypomnieć zasad gramatyki, ma szansę na pracę opiekunki? Oczywiście, że tak. Opiekunka Niemcy nie musi wcale płynnie komunikować się w tym języku, aby znaleźć zatrudnienie. Co więcej, coraz częściej pomocna okazuje się znajomość innych języków obcych, w tym zwłaszcza angielskiego. Na stronie ATERIMA przy każdym ogłoszeniu o pracę jest zresztą podane to, jaki stopień znajomości języka jest wymagany w przypadku konkretnej propozycji zatrudnienia. Seniorzy często życzą sobie, aby opiekunka mogła swobodnie z nimi konwersować. Praca opieka Niemcy czeka jednak również na te osoby, które muszą sobie przypomnieć podstawowe słowa i zwroty. Warto zresztą pamiętać, że nigdzie nie uczy się języka obcego tak dobrze, jak w miejscu, w którym jest on wykorzystywany na co dzień.

Mit drugi – praca tylko dla osób z odpowiednimi kwalifikacjami

Czy praca Niemcy opieka to propozycja, która powinna zainteresować jedynie wykwalifikowane pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem? Oczywiście, że nie! Ten często powtarzany mit nie ma żadnego uzasadnienia w stanie faktycznym. Seniorzy zwykle oczekują pomocy w codziennych czynnościach, a nie przeprowadzanych w fachowy sposób zabiegów medycznych. Nawet, jeśli wymagają specjalistycznej pomocy, ta jest im gwarantowana przez doświadczonych pracowników niemieckiej służby zdrowia. Praca opieka wymaga między innymi podania leków i dopilnowania, aby były one przyjmowane regularnie. Jest to jednak zadanie, z którym poradzi sobie nie tylko pielęgniarka.

Mit trzeci – niemieccy seniorzy są zwykle obłożnie chorzy

Opieka w Niemczech, wbrew przekonaniu wielu osób, nie dotyczy wyłącznie seniorów, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać i wymagają pomocy przy każdej codziennej czynności. Takie przypadki nie są rzadkie, informacje na ich temat każdorazowo są jednak podane w ogłoszeniu o pracę. Jeśli więc planujesz pierwszy wyjazd i obawiasz się, że nie dasz rady asystować seniorowi w każdym momencie dnia, nie musisz tego robić. Praca dla opiekunek w Niemczech jest oferowana także przez tych seniorów, którzy potrzebują przede wszystkim pewności, jaką daje obecność opiekuna w tym samym pomieszczeniu. Są nadal sprawni, nie muszą się przy tym obawiać, że w momencie, w którym stracą równowagę albo zrobi im się słabo, nikt im nie pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *