Poród przedwczesny

Poród przedwczesny – czynniki ryzyka, objawy, fałszywe skurcze?

Poród przedwczesny odnosi się do porodu występującego w okresie od 22 do 37 tygodnia ciąży, kobieta zazwyczaj nosi ciążę około 40 tygodni. W miarę zbliżania się porodu macica może okresowo się kurczyć, pojawiają się fałszywe skurcze, są całkowicie naturalne i nie są objawami porodu przedwczesnego. Macica rośnie, rozciąga się i trenuje przed narodzinami dziecka. Jednak około 10 procent kobiet w ciąży ma przedwczesne skurcze. W przeciwieństwie do fałszywych skurczów, przedwczesne skurcze są prawdziwe. Mówią, że narodziny zaczęły się zanim dziecko jest wystarczająco dojrzałe.

Jak odróżnić fałszywe skurcze od początku porodu przedwczesnego?

Główne różnice to częstotliwość, siła i czas trwania. Fałszywe skurcze zaczynają się w trzecim trymestrze ciąży. Mogą być odczuwane, jako ogólne napięcie macicy, jakby dziecko obracało się w brzuchu. Fałszywe skurcze nie są zwykle zbyt bezbolesne i prawie zawsze trwają nie dłużej niż 1 godzinę. Chociaż wszystkie kobiety mają fałszywe skurcze, nie wszystkie kobiety je odczuwają, zwłaszcza podczas pierwszej ciąży.

Przewidywanie porodu przedwczesnego jest skomplikowane, ze względu na dużą liczbę czynników ryzyka. Dlatego niemożliwe jest dokładne określenie jego przyczyny. Przewlekły stres, ciężkie choroby układowe, wiek matki (poniżej 18 i powyżej 35 lat), nadużywanie alkoholu i tytoniu, zakażenia narządów płciowych, to tylko niektóre z czynników ryzyka.

Poród przedwczesny – grupa ryzyka

Przyczyn przedwczesnego porodu może być wiele:

Jeśli wcześniej kobieta przeszła aborcje, poronienia lub porody przedwczesne, jeśli w budowie macicy i szyjki macicy występują jakiekolwiek wady anatomiczne, teraz musi być szczególnie ostrożna. W ginekologii istnieje pojęcie niewydolności cieśniowo-szyjnej, miejsce przejścia macicy do szyjki macicy.  Przy normalnej ciąży przesmyk pełni rolę zwieracza, zamka blokującego macicę. Ale jeśli przesmyk jest uszkodzony (podczas aborcji, zwłaszcza w pierwszej ciąży, głębokich pęknięć podczas poprzednich narodzin, znacznego powiększenia kanału szyjki macicy itp.), wejście do macicy staje się zagrożone.

Poważnym problemem są choroby zapalne i zakaźne narządów płciowych. Dlatego, jeśli to możliwe, dobrze jest jeszcze przed zajściem w ciążę przeprowadzić leczenie takich chorób jak: zapalenie jelita grubego, zapalenie pochwy i przechodzić kontrolę pod kątem zakażeń, takich jak chlamydia, rzęsistki, mykoplazma. Czasami przedwczesne porody powodują także choroby somatyczne, zwłaszcza zakażenia nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek) i dróg moczowych, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, tarczycy, zaburzenia hormonalne itp.

Jeśli ciąża jest wielokrotna, przedwczesny poród może spowodować nadmierne rozciągnięcie macicy. Czasami przedwczesne porody mogą nawet powodować pozornie nieszkodliwe przeziębienie, więc ciężarna kobieta powinna starać się aby nie przebywać w dużym zgromadzeniu ludzi, jeśli nie ma takiej potrzeby. Kolejnym czynnikiem jest stres nerwowy i ciężka praca (zarówno fizyczna, jak i intelektualna).

Objawy porodu przedwczesnego

Przedwczesny poród może rozpocząć się w dowolnym momencie między 22 a 37 tygodniem ciąży. Oznaki porodu przedwczesnego, o których każda kobieta powinna wiedzieć:

 • Skurcze powyżej kości łonowej, podobne do skurczów menstruacyjnych
 • Ściskanie lub bolesność miednicy, ud lub pachwiny
 • Tępy ból pleców lub uczucie ściskania w plecach
 • Skurcze jelitowe lub biegunka
 • Zwiększona wydzielina z pochwy
 • Wodnisty płyn, różowa lub brązowa wydzielina lub krew z pochwy.

Jeśli ciężarna kobieta zauważy którykolwiek z tych objawów lub poczuje więcej niż cztery skurcze w ciągu godziny, natychmiast powinna skontaktować się z lekarzem.

Jak zatrzymać poród przedwczesny?

Jeśli dojdzie do porodu przedwczesnego, lekarz poinformuje kobietę o tym jak go zatrzymać. Prawdopodobnie zaoferuje odpoczynek w łóżku. Jeśli skurcze będą się utrzymywać, kobieta będzie musiała pozostać w szpitalu, aby lekarz mógł monitorować jej stan.

Jak kobieta może zapobiegać porodowi przedwczesnemu?

Oto kilka wskazówek, które pomogą zapobiec wystąpieniu porodu przedwczesnego.

 • Jeśli kobieta jest spragniona, powinna wypić szklankę wody, co dwie godziny, aby uniknąć odwodnienia, co może zwiększyć wrażliwość macicy. Jeśli nie jest spragniona, nie powinna pić wody na siłę. Dzięki temu powstawanie obrzęków jest ograniczone.
 • Kobieta w ciąży musi dobrze się odżywiać, aby przytyć tylko 11,5–16 kilogramów podczas ciąży.
 • Trzeba zadbać o efektywny relaks, nie podnosić ciężarów.
 • Jeśli kobieta w ciąży wykonuje pracę fizyczną i zaczęła odczuwać skurcze, które nie przechodzą, powinna zatrzymać się i odpocząć.
 • Kobieta ciężarna powinna starać się unikać stresu.

Rozwiązanie przy wystąpieniu porodu przedwczesnego

Ponad trzy czwarte wcześniaków można uratować dzięki praktycznej, opiece, na przykład poprzez zapewnienie podstawowych rodzajów pomocy podczas porodu i po porodzie każdej matce i każdemu dziecku. A także za pomocą prenatalnych sterydów (kobiety w ciąży zagrożone wczesnym porodem, w celu wzmocnienia płuc dzieci) i zapewnienie kontaktu skóry z ciałem między matką i dzieckiem oraz częste karmienie piersią. Oraz antybiotykoterapia przy zakażeniach noworodków. Na przykład ciągłość obserwacji położniczej w warunkach, w których istnieje skuteczna opieka położnicza. Tylko wtedy, pozwala obniżyć wskaźniki porodu przedwczesnego o około 24%.

Zapobieganie śmierci i powikłania przedwczesnego porodu zaczyna się od zdrowej ciąży. Wysokiej, jakości opieka medyczna przed ciążą i w jej trakcie, a także pomiędzy ciążami, zapewnia wszystkim kobietom pozytywne doświadczenie w ciąży. Wytyczne dotyczące opieki przedporodowej zawierają kluczowe działania zapobiegające porodom przedwczesnym. Porady dotyczące zdrowej diety i optymalnego żywienia oraz używania tytoniu i narkotyków. A także, pomiaru płodu, w tym za pomocą ultradźwięków, w celu określenia czasu trwania ciąży i wykrycia ciąży mnogiej. A także, co najmniej 8 kontaktów z ginekologiem-położnikiem w czasie ciąży. Kontakty, w celu identyfikacji i monitorowania innych czynników ryzyka, takich jak infekcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *