Śpiączka hipometaboliczna

Śpiączka hipometaboliczna – przyczyny, objawy, leczenie

Śpiączka hipometaboliczna jest związana ze stanem hormonów tarczycy a raczej ich skrajnym niedoborem. Do tego stanu prowadzi brak leczenia niedoczynności tarczycy. Rokowania w tym stanie są mało pozytywne. Jest to bardzo groźny stan zagrażający życiu pacjenta.

Śpiączka hipometaboliczna

Ten rodzaj śpiączki wynika z niedoboru hormonów tarczycy. Objawami niedoczynności tarczycy jest przede wszystkim znaczne zmęczenie oraz zwiększenie masy ciała bez wyraźnej przyczyny. Wśród objawów może pojawić się też zaburzenie koncentracji. Objawy te uniemożliwiając normalne funkcjonowanie i trudno je pominąć czy zbagatelizować.

Badania diagnostyczne wykazują braki w hormonie tarczycy jaki zostaje suplementowany. Jeżeli leczenie nie przestanie przerwane pacjenci mogą być spokojni o swoje zdrowie. Gdy jednak schorzenie niedoczynności tarczycy nie zostanie odpowiednio rozpoznane i leczenie nie zostanie należycie wdrożone może dojść do śpiączki hipometabolicznej.

Przyczyny występowania

Śpiączka hipometaboliczna występuje stosunkowo rzadko i bywa spowodowana nałożeniem się wielu czynników na siebie powodujących nagły i radykalny niedobór hormonalny. Wśród tych czynników może znaleźć się ciężka infekcja, doświadczenie operacji, zawału serca lub zaostrzenia niewydolności serca. Do śpiączki może prowadzić też zażycie pewnych leków (np. beta-blokerów, amiodaronu czy środków uspokajających) oraz znaczne wychłodzenie.

Objawy

Objawem zaburzenia jest stan śpiączki, a ponadto pojawia się też hipoksemia (zmniejszenie zawartości tlenu w organizmie) z hiperkapnią (wzrost stężenia dwutlenku węgla w organizmie) oraz hipotermia (obniżenie temperatury organizmu, do zaledwie 24 stopni). Wraz ze śpiączka występuje spadek ciśnienia tętniczego krwi, spowolnienie rytmu serca i drgawki, obrzęki a także zmniejszenie stężenia sodu we krwi. Obserwuje się również spowolnienie oddechu i osłabienie odruchów ścięgninistych.

Charakterystyczne objawy diagnostyczne to znaczący spadek wartości trójjodotyroniny oraz tyroksyny a także podwyższone stężenie TSH. Po rozpoznaniu stanu śpiączki hipometabolicznej podaje się pacjentowi dożylnie preparaty hormonów tarczycy, najczęściej jest to lewotyroksyna. Poza tym normuje się stan pacjenta poprzez wyrównanie elektrolitów, przetaczanie płynów i dbałość o wentylacje płuc i stosowny poziom glukozy. Również gdy występują schorzenia współistniejące leczy się dostępnymi środkami medycznymi.

Uwaga!

Pacjenta nie należy ogrzewać, nawet gdy występuje hipotermia. Gdyby pacjent był ogrzewany mogłoby to doprowadzić do rozszerzenia się naczyń krwionośnych, i w konsekwencji wywołać wstrząs. Śpiączka hipometaboliczna związana jest bowiem z wysokim odsetkiem śmiertelności, nawet jeśli zostanie podjęte natychmiastowo leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *