Białe upławy w ciąży

Białe upławy w ciąży – wydzielina z pochwy w ciąży

Białe upławy w ciąży to symptom, jaki i może, oraz nie musi znaczyć, iż dzieje się coś poważnego. Czemu? We współzależności od własnej gęstości są lub zwykłą wydzieliną fizjologiczną, lub wskazują na schorzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy.

Jak dbać o okolice intymne w okresie ciąży?

Białe upławy w okresie ciąży są niezwykle zbliżone do zwykłej wydzieliny z dróg rozrodczych, jaką mają panie między kolejnymi menstruacjami. Jedyną rozbieżnością jest zdecydowanie większa ilość wydzieliny podczas ciąży. Obecność białych upławów nie winna być dla ciężarnej zaskoczeniem – wydzielina będzie pojawiała się aż do porodu. Dzięki śluzowi możliwe jest albowiem zabezpieczenie kanału rozrodczego przed chorobami oraz utrzymanie odpowiedniej równowagi bakteryjnej w pochwie. Biała wydzielina jest jednym spośród najwcześniejszych symptomów ciąży, jaki towarzyszy kobiecie aż do rozwiązania.

Nie zmienia to jednakże faktu, iż natężenie wydzieliny może wywoływać ból u kobiety. Żeby poradzić sobie z dużymi upławami, należy zadbać o czystość. Ciężarna winna nosić bawełnianą bieliznę oraz w razie konieczności zmieniać ją co najmniej dwa razy dziennie. Żeby nie czuć zbytniej wilgotności, należałoby skorzystać z wkładek do bielizny. W żadnym przypadku nie należy jednakże stosować tamponów, jakie u ciężarnej mogą podnosić zagrożenie przeniesienia bakterii oraz chorób.

Wydzielina z pochwy w ciąży – jaka jest prawidłowa?

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest przezroczysta bądź biaława; pozostawia żółty ślad na bieliźnie po wyschnięciu. Jej ilość oraz konsystencja podlega ogromnym wahaniom we współzależności od dnia cyklu comiesięcznego. Pod wpływem dużego natężenia estrogenów w początkowej fazie cyklu rośnie jej objętość – staje się bardziej lejąca oraz przejrzysta. Takimi także cechami wyróżnia się wydzielina z pochwy w ciąży, gdy to fizjologicznie rośnie natężenie estrogenów w organizmie kobiety. Hormony owe wpływają na mnóstwo organów oraz tkanek organizmu – stąd tyle specyficznych zmian w ciele kobiety, np. zwiększanie, rozpulchnianie macicy lub zwiększenie ukrwienia śluzówek narządu rozrodczego i zmiany pigmentacji skóry.

Czy biały śluz jest odpowiedni?

Mnóstwo pań skarży się na upławy w pierwszych tygodniach ciąży. Należałoby jednakże wiedzieć, jak winna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy w ciąży, żeby oddzielić fizjologiczny śluz oraz niewłaściwe białe upławy. Fizjologicznie w tymże czasie może dojść do podniesienia jego produkowania, śluz podczas ciąży jest przeważnie biały, czasem trochę żółty, niezbyt gesty. Biały śluz w ciąży z reguły nie ma zapachu bądź zapach tenże jest niezwykle delikatny. Normalnie wydzielina ta nie wywołuje wrażenia palenia lub swędzenia, chociażby, gdy jest niezwykle duża. Pełni ona w ciąży niezwykle istotną funkcję. Śluz po zapłodnieniu, stając się gęstszy blokuje przewód szyjki macicy, czym zabezpiecza przed przedostawaniem się tam bakterii z pochwy. Biała, duża wydzielina w ciąży jest zatem zjawiskiem całkowicie typowym oraz jeśli nie towarzyszą jej pozostałe cechy nie winna budzić strachu.

Białe upławy w ciąży – czy to choroba intymna?

Jeśli możemy określić, iż białe upławy z pochwy nie są przejrzyste natomiast konsystencją przypominają serek (twarożek) możemy domniemać, iż kobieta ma grzybicę pochwy. Upławom z pochwy niejednokrotnie towarzyszy świąd oraz palenie okolic intymnych. Tenże objaw jest ignorowany poprzez panie, co skutkuje późnym rozpoznaniem wady i zastosowaniem leczenia. Dyskomfort w trakcie oddawania moczu także może być jedną spośród informacji grzybicy pochwy. Czasem występuje także zaczerwienienie stref intymnych natomiast kobieta czuje suchość w pochwie. Następnym z symptomów grzybicy pochwy jest ból pochwy po stosunku. Leczenie grzybicy pochwy zależy od wytrzymałości kobiety na środki i obecnej sytuacji zdrowotnej. Jeśli grzybica pochwy została wykryta dość późno natomiast leczenie grzybicy zostało odłożone w czasie może być ono długie oraz skończyć się stosowaniem antybiotyków doustnie bądź tabletkami dopochwowo.

Grzybica pochwy w ciąży – upławy oraz pozostałe objawy chorób

Jedną spośród przeważnie występujących chorób intymnych u pań ciężarnych jest grzybica pochwy. Wywoływana poprzez drożdżaki z gatunku Candida albicans okazuje się gęstą, białą wydzieliną o gęstości przypominającej twarożek bądź zsiadłe mleko. Białe upławy w ciąży mogą zawierać niezliczone grudki oraz przeważnie towarzyszy im intensywny świąd pochwy i strefie krocza. Wydzielina z pochwy może przybrać zapach przypominający drożdże, co jest typowym symptomem grzybicy. Ciężarne kobiety mogą także skarżyć się na uczucie suchości w pochwie, obrzęk oraz podrażnienie warg sromowych. Leczenie grzybicy pochwy w ciąży polega na wykorzystaniu środków grzybobójczych, do jakich należy pomiędzy innymi klotrimazol, mikonazol bądź ekonazol.

Jak przeciwdziałać chorobom bakteryjnym w ciąży?

Ciężarne szczególnie narażone są na choroby bakteryjne bądź grzybicze ze względu na zmianę pH w pochwie z kwaśnego na zasadowe (kwaśne pH hamuje namnażanie się bakterii w pochwie) pod wpływem ciążowych hormonów. Przyczyną chorób miejsc intymnych nigdy nie musi być stosunek seksualny (wyjątkiem jest rzeżączka, jaka przenoszona jest tylko drogą płciową). Należałoby jednakże w ciąży zwłaszcza dbać o czystość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *