Rękawiczki pudrowane czy bezpudrowe – jakie wybrać?

Jednorazowe rękawiczki wykorzystywane są nie tylko przez lekarzy, pielęgniarki czy ratowników medycznych, ale również osoby zatrudnione w innych branżach. Korzystają z nich kosmetolodzy, laboranci czy pracownicy porządkowi. Ich zadaniem jest ochrona rąk przed kontaktem z płynami ustrojowymi, patogenami, ale także zabrudzeniem. Dlatego bardzo często używamy ich również w domu. Obecnie możemy znaleźć rękawiczki wykonane z wielu różnych materiałów, w wersji pudrowanej i bezpudrowej. Które lepiej wybrać? Podpowiadamy.

Czym kierować się wybierając rękawiczki jednorazowe?

Wybierając rękawiczki jednorazowe, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym i najważniejsze jest materiał, z którego są wykonane. Obecnie dostępne są modele lateksowe, nitrylowe i winylowe. Te pierwsze ze względu na to, że wykonane są z kauczuku naturalnego, który może uczulać, nie są przeznaczone dla każdego. Nitrylowe z kolei zapewniają podobną ochronę do modeli lateksowych, lecz nie wywołują alergii, podobnie winylowe. 

 

Kolejny aspekt, który należy uwzględnić, wybierając rękawiczki medyczne to ich odpowiedni rozmiar. Do wyboru mamy modele przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet w rozmiarach S, M, L, XL, a także bardziej nietypowych. Dobierając rękawiczki, trzeba zastanowić się również czy postawić na wersję pudrowaną, czy bezpudrową.

Rękawiczki pudrowane

Rękawiczki pudrowane, jak sama nazwa wskazuje, od wewnętrznej strony pokryte są środkiem pudrującym. Jego zadaniem jest absorpcja nadmiaru wilgoci. Dlatego modele takie polecane są osobom, które zmagają się z nadpotliwością dłoni. Dodatkowo dzięki obecności skrobi kukurydzianej lub talku, rękawiczki łatwiej jest ubrać, a także zdjąć, ponieważ nie kleją się do skóry. Z tego powodu wersja ta najczęściej wybierana jest w przypadku rękawic lateksowych, które często ciężko się zakłada.

 

Rękawice pudrowe to więc dobry wybór dla osób, które muszą często i szybko zmieniać rękawiczki. Choć to rozwiązanie ma wiele zalet, to jednak środek pudrujący może powodować podrażnienie i zaczerwienienie skóry, dlatego zwłaszcza w przypadku modeli lateksowych intensyfikuje reakcje alergiczne. Pudrowe rękawiczki wykonuje się także z nitrylu.

Rękawiczki bezpudrowe

Rękawiczki bezpudrowe nie posiadają środka pudrującego. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, u których rękawiczki pudrowane wywołują na przykład podrażnienia skóry. Modele, w których nie jest wykorzystany środek pudrujący, trudniej się zakłada, lecz lepiej dopasowują się one do kształtu dłoni i zapewniają lepsze wyczucie dotyku. Po takie modele najczęściej sięgają osoby ze skłonnością do podrażnień. Rękawiczki bezpudrowe w wersji nitrylowej świetnie sprawdzają się u osób, które mają wrażliwą skórę, nie zmagają się z nadpotliwością dłoni i są uczulone na lateks. Co więcej, zazwyczaj zakłada się je równie łatwo, jak lateksowe warstwie pudrowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *