Endometrioza a ciąża

Endometrioza a ciąża – czy endometrioza wyklucza ciążę?

Endometrioza a ciąża to bardzo często poruszana kwestia, gdyż dotyka ona około 5 procent wszystkich kobiet. Wśród nich praktyczni co druga jest bezpłodna. Endometrioza to taki stan, który może się przyczyniać do wielu różnych trudności z zajściem w ciąże. Jakie wyróżni się symptomy choroby? W jaki sposób określona choroba jest leczona?

Co to jest endometrioza?

Określenie endometrioza pochodzi od słowa endometrium. Jest to błona śluzowa, która wyściela macicę. W sytuacji, w której dochodzi do zapłodnienia złuszczona śluzów, wydalana jest wraz z krwią miesiączkową.

Zdarza się jednak, że częściej endometrium przechodzą do jamy brzusznej. W tym miejscu powinny one ulec zniszczeniu. Jednak u kobiet chorujących na endometriozę określony proces nie zachodzi. Komórki błony śluzowej przyczepiają się do ścian oraz narządów występujących w jamie brzusznej. Tak sytuacja prowadzi do wytwarzania się ognisk endometriozy. Charakteryzują się one podobną reakcją jak endometrium na modyfikacje hormonalne pojawiające się w cyklu miesiączkowym. Ulegają zwiększeniu po każdym cyklu oraz złuszczeniu podczas miesiączki. Dlatego że krew nie ma właściwego odpływu, dochodzi do jej gromadzenia. Taka sytuacja sprzyja skrzepom, a także torbielom w jamie brzusznej. Rozwija się przewlekły stan zapalny. Określone zmiany powiększają się z każdym cyklem kobiety. Fakt ten doprowadza do nasilenia symptomów choroby.

Endometrioza a ciąża – objawy choroby

Zasadniczy symptom świadczący o obecności endometriozy to dolegliwości bólowe zlokalizowane w obszarze podbrzusza, a więc bolesna menstruacja, duże nieprzyjemności podczas stosunku seksualnego, a ponadto przewlekły ból związany z cyklem miesiączkowym. W przypadku, gdy ogniska endometriozy zlokalizowane są w obszarze pęcherza moczowego bądź odbytnicy, dolegliwości bólowe mogą również pojawiać się przy oddawaniu moczu, a także wydalaniu stolca. Podkreślić należy fakt, że diagnostyka endometriozy nie jest łatwa. Jest to trudne dlatego, że jej symptomy pokrywają się z sygnałami informującymi oo innych schorzeniach. Niejednokrotnie od pojawienia się objawów do rozpoznania choroby mija kilka lat. Specjalista może postawić diagnozę po uwzględnieniu wywiadu, a także badania ginekologicznego z zastosowaniem USG.

Faktem jest, że USG nie zawsze się sprawdza. Jest to badanie, które jest pomocne w rozpoznaniu ognisk jednostki chorobowej na jajniku, odbytnicy, pęcherzu moczowym. Jednakże nie przynosi żadnego rezultatu w odniesieniu do diagnozy endometriozy otrzewnowej. Finalne potwierdzenie określonej choroby odbywa się zatem w czasie zabiegu chirurgicznego, najczęściej laparoskopii. W trakcie operacji wszczepy endometriozy zostają usunięte, a następnie przekazane do badania histopatologicznego.

Endometrioza a ciąża – sposób leczenia

Endometrioza leczona jest z wykorzystaniem preparatów farmakologicznych bądź operacyjnie. Zasadniczy cel kuracji to złagodzenie określonej dolegliwości. Zauważyć należy, że leczenie nie zawsze jest skuteczne, gdyż jest to choroba przewlekła. Bardzo często pojawiają się zatem powroty schorzenia. Pacjentki często zmuszane są do stosowania środków leczniczych przez długie lata. Dokonując wyboru metody leczenia, specjalista musi uwzględnić plany w zakresie macierzyństwa konkretnej kobiety, szczególnie dlatego, że chorują przede wszystkim młode kobiety. W tym przypadku bardzo niebezpieczne jest usuwanie ognisk endometriozy na jajnikach. Takie operacje często prowadzą do znacznego zmniejszenia powierzchni jajnika, a tym samym ograniczona zostaje także liczba komórek jajowych. Fakt ten wpływa na istotne pogorszenie płodności.

W przypadku łagodnej endometriozy zaleca się ocenę cyklu, stymulację owulacji w połączeniu z inseminacją domaciczną (IUI). Natomiast, gdy występuje ciężka postać endometriozy bądź gdy kobieta ukończyła 35 lat, często stosuje się zaawansowane procedury wspomagania rozrodu. W przypadku kobiet chorujących na endometriozę może nastąpić słabsza odpowiedź na leczenie. Przyczyną może być na przykład zniszczenie tkanki jajnikowej za pośrednictwem torbieli endometrialnej bądź zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na jajniku. Podkreślić należy, że sposób leczenia powinien być dobrany indywidualnie do każdego przypadku. Co więcej, leczenie powinno być prowadzone w specjalistycznej klinice zajmującej się leczeniem niepłodności.

Endometrioza a ciąża

Diagnoza wskazanej choroby ma bardzo duże znaczenie nie tylko ze względu na aspekt zdrowotny. Endometrioza bardzo często wpływa negatywnie na płodność. Badania informują, że niepłodność dotyka od 30 do 50 procent kobiet, które chorują na określony rodzaj schorzenia. W znacznym stadium zaawansowania przyczyny niepłodności związane są między innymi zaburzeniami anatomicznymi, które dotyczą miednicy mniejszej, torbieli na jajnikach, zrostów, a także nieprawidłowości funkcjonowania jajowodów. Co więcej, nawet łagodna postać choroby przyczynia się do problemów z zajściem w ciąże. Jest to prawdopodobnie związane z toksycznym wpływem endometriozy na komórki jajowe. Ogranicza ona również zdolność endometrium do implantacji zarodka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *