endometrioza

Endometrioza powoduje niepłodność, leczenie endometriozy

Endometrioza – przyczyny niepłodności bywają bardzo różne, jednak jedną z najpopularniejszych jest endometrioza. Jest to schorzenie błony śluzowej macicy, która lokuje się w innych miejscach organizmu. Na endometriozę cierpi w Polsce aż milion kobiet, a prawie co druga z nich boryka się z bezpłodnością.

Endometrioza powoduje bezpłodność

Ogniska endometriozy mogą występować niemalże wszędzie tworząc tzw. wszczepy. Są one wrażliwe na cykliczne zmiany hormonalne podobnie jak błona maciczna, łuszczą się i krwawią powodując stan zapalny, po czym się regenerują przez odbudowę komórek. Objawy jakie daje endometrioza nie są jednoznaczne co bardzo utrudnia postawienie diagnozy i rozpoznanie oraz właściwe leczenie.

Wśród objawów wymienia się przewlekłe bóle brzucha, bolesne i krwawe miesiączki a także ból podczas współżycia, plamienie między miesiączkami. Ponadto niektórym pacjentkom dokucza ból okolicy krzyżowej, podczas oddawania moczu i badania ginekologicznego.

Nieswoistymi objawami są zaparcia, biegunki i uczucie zmęczenia. Niestety objawy te pokrywają się z wieloma chorobami, a badanie USG niewiele w tym wypadku wnosi. Obraz USG pomaga w rozpoznaniu jeśli chodzi o endometrium w okolicy jajników, odbytnicy i pęcherza moczowego. Często do diagnozy dochodzi przypadkiem podczas operacji lub też w wyniku zabiegu laparoskopii. Pobrane zmiany endometriozy wymagają badania histopatologicznego, bowiem statystycznie są powodem nowotworu początkowo niezłośliwego.

Wpływ endometriozy na płodność

Rozpoznanie endometriozy to połowa sukcesu w odzyskaniu pełni zdrowia ale i płodności. Endometrioza zaburza płodność utrudniając zajście w ciąże i jej podtrzymanie. Choroba uniemożliwia rozwój ciąży na rożnych etapach począwszy od zapłodnienia, owulacji. Stany zapalne jakie generuje endometrium powodują włóknienie tkanek i powstawanie zrostów, prowadzą do powstawania torbieli jajników.

Brak leczenia owocuje trudnością zapłodnienia, zwężeniem jajowodów i wieloma komplikacjami. Endometrioza ma toksyczny wpływ na komórki jajowe i zmniejsza zdolność endometrium do implantacji zarodka. Z uwagi na popularność endometriozy coraz częściej gdy kobieta trafia z problemem płodności do lekarza podejrzewa się właśnie endometriozę i próbuje ją wykluczyć.

Leczenie endometriozy

Istnieją dwa podejścia, metody leczenia. Jednym ze sposobów jest farmakologia, drugim operacja chirurgiczna i usuniecie zmiany. U młodych kobiet o planach prokreacyjnych operacja niesie duże ryzyko powikłań, stad też początkowo próbuje się farmakologii. Gdy jest ona nieskuteczna wykonuje się zabieg operacyjny. Niestety usuwania ognisk endometriozy powoduje zmniejszenie objętości jajnika i jego wydolności, w tym liczby komórek jajowych.

Niestety również operacja nie daje spokoju do końca życia, gdyż zmiany mogą powracać. Endometrioza ma tendencję do nawrotów. Pozostaje profilaktyka przeciw zrostom w postaci żelu lub specjalnej błony. Są to jednak metody leczenia odpłatnego i dość kosztownego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *