Pływanie w ciąży

Pływanie w ciąży – czy można pływać w ciąży? Czy warto pływać?

Pływanie w ciąży, w ostatnim czasie stało się bardzo popularne wśród ciężarnych. Pływanie to doskonała forma aktyności, jaka wspiera stawy, kręgosłup, odpręża, lecz równocześnie pobudza mięśnie, co pozytywnie oddziałuje na zachowanie odpowiedniej pozycji w okresie ciąży. Kobieta może pływać poprzez całą ciążę, najlepiej, aby robiła to systematycznie. Należałoby zwrócić uwagę na to, czy basen jest regularnie myty.

My kobiety ciężarne jesteśmy niezwykle wrażliwe na choroby dróg moczowo-płciowych. Należy w tymże czasie zwłaszcza dbać o czystość miejsc intymnych. Pływanie w ciąży jest tak powszechne, ponieważ ma same korzyści – łączy przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony już samo zagłębienie się w niej powoduje, iż czujesz się spokojna, z innej zapewnia ulgę obciążonym stawom oraz pobudza mięśnie.

Wartości pływania w ciąży

Pływanie można uprawiać poprzez całe dziewięć miesięcy ciąży. Podczas zajęć na basenie kobieta ciężarna ćwiczy mięśnie oraz zwiększa ich odporność. Chociażby leżąc na wodzie, należy kontrolować oddech oraz utrzymywać stabilność ciała, co jest bardzo przydatne w okresie porodu. Pływanie podnosi kondycję organizmu, reguluje działanie systemu oddechowego, stymuluje krążenie krwi, poprawia przemianę materii. Poza tymże ćwiczenia w wodzie nie obciążają stawów ani kości. Woda stawia robionym manewrom opór, dzięki czemu możliwe jest rzeźbienie figury jeszcze w okresie ciąży oraz zadbanie o odpowiednią formę ruchową. Woda idealnie relaksuje, regeneruje oraz poprawia nastrój. Dzięki ćwiczeniom na basenie można zminimalizować napięcie mięśniowe spowodowane strachem lub zdenerwowaniem.

Pływanie w ciąży: gdzie pływać?

Najpopularniejsze jest pływanie w basenie, mnóstwo instytutów prowadzi choćby specjalistyczne zajęcia dla pań w ciąży. Gdy jesteś zdrowa, możesz także spokojnie pływać w morzu lub jeziorze (niewątpliwie przestrzegając określonych reguł). Pływanie w rzece nie jest zalecane kobietom w ciąży ze względu na to, iż ich skażenie jest ciężkie do sprawdzania, oraz zabrudzenia niewątpliwie większe aniżeli pozostałych akwenów wodnych.

W jaki sposób systematycznie robione ćwiczenia oddziałują na kobietę w ciąży?

Ćwiczenia fizyczne zapewniają mnóstwo zalet. Nie jedynie usprawniają ogólną formę oraz kondycję organizmu, lecz także pozytywnie funkcjonują na psychikę. Wedle badań naukowych, ćwiczące kobiety w ciąży mają niewątpliwie lepsze nastawienie oraz są w lepszej formie w zestawieniu z kobietami, jakie w ogóle nie ćwiczą. Dodatkowo aktywna kobieta ciężarna czuje się pełna sił oraz ma optymistyczne podejście do świata. Mnóstwo pań w trakcie ciąży czynnie spędza czas np. na basenie. Basen w stosunku do pozostałych metod aktywności pobudza mięśnie oraz kondycję organizmu, bez obciążenia stawów. Pamiętaj o tymże, żeby przed doborem konkretnej formy aktywności ruchowej skonsultować się ze specjalistą bądź fizjoterapeutą. Niewątpliwie pływanie w ciąży to jedna spośród najwygodniejszych metod ćwiczeń, lecz lepiej mieć gwarancję oraz wyeliminować potencjalne przeciwwskazania. Przed wejściem do basenu wykonaj rozgrzewkę. Przygotuje ona mięśnie do pracy oraz obniży zagrożenie późniejszych zakwasów. Potem sukcesywnie schładzaj ciało pod prysznicem oraz właśnie wówczas wejdź do wody basenowej.

Jaki styl pływania jest najlepszy dla kobiet w ciąży?

Co do stylu pływania, nie ma to ogromnego znaczenia, ponieważ niezależnie od owego, jakim stylem pływamy, funkcjonują praktycznie wszelkie mięśnie. Paniom w ciąży profesjonaliści zalecają przede wszystkim style: grzbietowy oraz tradycyjny, więc żabkę. Pływanie żabką nie potrzebuje cyrkulacji tułowia oraz kosztuje mniej wysiłku aniżeli np. intensywny styl motylkowy. Lecz także potrzebuje dokładnego powiązania ruchu z oddechem, szczególnie żabka kryta, natomiast innej nie polecamy: pływanie z głową cały czas wzniesioną nad wodą wywołuje zasilanie mięśni szyi oraz karku, co kończy się bólem karku.

W zaawansowanej ciąży najwygodniej oraz najzdrowiej jest pływać na plecach, szczególnie kiedy dokuczają ci bóle kręgosłupa. Co pewien czas należałoby robić przerwy na ćwiczenia, np. wymachy nóg pod wodą, skręty tułowia, rowerek (z trzymaniem się brzegu basenu bądź deski). Mnóstwo pływalni organizuje zajęcia dla ciężarnych. Należałoby z nich korzystać, ponieważ są realizowane poprzez wykwalifikowanych trenerów, jacy tworzą zestaw właściwych ćwiczeń.

Basen w ciąży: bądź czujna

Na basen najlepiej jechać rano, gdy woda jest dużo odfiltrowana po nocy – po południu oraz wieczorem jest w niej więcej zabrudzeń. Poza tymże rano jest także zazwyczaj mniej ludzi (nie polecamy basenów szkolnych, ponieważ z czystością u uczniów jest przeróżnie). Przed wejściem do basenu weź prysznic oraz zagłęb nogi w niecce filtrującej. Oczy zabezpiecz przed chlorem okularami – lepsze od niewielkich okularków, jakie krępują oczodoły, są maski, jakie mają większą przestrzeń zasysającą na twarzy. Po pływalni chodź tylko w klapkach – nie jedynie zabezpieczają one stopy przed grzybicą (również pod prysznic wchodź zawsze w klapkach), ale obniżają także zagrożenie upadku. Podłoga pływalni jest śliska, natomiast tobie z brzuszkiem trudniej teraz utrzymać stabilność, zatem chodzenie boso zagraża upadkiem. Nim założysz klapki, wytrzyj stopy, ponieważ wilgotne chociażby w klapkach będą się ślizgać. Po wyjściu z basenu dokładnie oczyść się cała pod prysznicem, i następnie wetrzyj w skórę balsam nawilżający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *