Kolor moczu w ciąży

Kolor moczu w ciąży – czy ciąża ma wpływ na barwę moczu?

Kolor moczu w ciąży u zdrowej kobiety jest taki sam jak u innych zdrowych osób, które nie są w ciąży. Podkreślić należy fakt, że ciąża nie ma wpływu na kolor moczu. Czasami jednak zdarza się, że mocz ma inną barwę niż zwykle. Co to może oznaczać? Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Ciąża jest czasem, w którym organizm kobiety funkcjonuje w inny sposób niż w okresie wcześniejszym. Kobiety spodziewające się dziecka niektórych modyfikacji, których będą musiały doświadczyć, są w pełni świadome. Bardzo dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że częściej będą musiały odwiedzać toaletę, gdyż powiększająca się macica przyczynia się do ucisku pęcherza moczowego. Dlatego też kobiety ciężarne zdecydowanie częściej zmuszone są do oddawania moczu.

Kobiety zdają sobie również sprawę z tego, że istotną kwestią jest dieta w ciąży. Macica przyczynia się do ucisku na pęcherz oraz jelita, co w konsekwencji może objawiać się tendencją do zaparć. Dolegliwość można zniwelować przez dbanie o odpowiedni sposób nawodnienia organizmu.

Kobiety w ciąży wiedzą, że częste oddawanie moczy w tym czasie jest kwestią naturalną. Dlatego też nie zwracają uwagi na to, ile razy odwiedzają toaletę. Ich uwagę przykuwa inny aspekt, a mianowicie kolor moczu.

Kolor moczu w ciąży – czy ciąża ma wpływ na barwę moczu?

Kolor moczu u zdrowej ciężarnej charakteryzuje się taka samą barwą jak u zdrowej osoby, która nie jest w ciąży. Sama ciąża nie przyczynia się do wpływu na barwę moczu. Dlatego też kobiety w ciąży powinny oddawać mocz w kolorze żółtawym. Prawidłową barwę ma zarówno mocz jasnożółty, jaki i ciemnożółty.

W pewnych sytuacja zdarza się, że kobieta oddaje mocz innej barwy niż zwykle. Podkreślić należy fakt, że nie powinno to stanowić powodu do obaw. Jednakże czasami warto odwiedzić lekarza i zasięgnąć jego opinii. W jakich sytuacjach konieczne jest wykonanie dodatkowego badania moczu?

Kolor moczu w ciąży – przezroczysta barwa moczu

W niektórych sytuacjach mocz kobiety w ciąży jest przezroczysty praktycznie jak woda. Taka sytuacja nie stanowi powodu do niepokoju. Bardzo często nie ma to powiązania z żadnym schorzeniem. Taki odcień pojawia się wówczas, gdy kobieta ciężarna przyjmuje bardzo dużą ilość płynów w ciągu dnia. W takiej sytuacji organizm musi je wydalić wraz z moczem. W związku z tym dochodzi do dużego rozcieńczenia moczu i to właśnie sprawia, że przybiera on barwę niemal przezroczystą.

Kolor moczu w ciąży – wyjątkowo żółta barwa moczu

Przeciwną sytuacją do zaprezentowanej powyżej jest taka, w której mocz kobiety przybiera bardzo intensywną barwę. Wówczas także nie należy się niepokoić. Gdy zauważy się mocny, żółty kolor moczu w ciąży, wtedy trzeba zastanowić się nad dwoma kwestiami. Jedną z nich jest dieta kobiety. Podkreślić należy fakt, że pokarmy bogate w błonnik pokarmowy, mogą przyczynić się do tego, że stanie się on nawet jaskrawożółty. Ważny aspekt stanowią również przyjmowane witaminy oraz mikroelementy. Preparaty takie jak witaminy z grupy B wydalane są z moczem. Dlatego też, gdy kobieta zażywa takie środki, mogą one powodować objaw w postaci bardzo żółtej barwy moczu.

Kolor moczu w ciąży – bardzo ciemna barwa moczu

Szczególnie w okresie bardzo gorących dni kobiet znajdujące się w stanie odmiennym bardzo często stwierdzają, że ich mocz charakteryzuje się bardzo ciemną barwą. Przyczyną takiego stanu jest przede wszystkim odwodnienie organizmu. Fakt ten przyczynia się do znacznego zagęszczenia moczu. Organizm dysponuje wtedy mniejszą ilością wody, dlatego też zmniejsza jej utratę. W związku z tym ciemny kolor moczu jest wskazówką, aby zwiększyć ilość przyjmowanych płynów.

Istotne jest to, że nie tylko pogoda może być przyczyną odwodnienia organizmu. Skutkiem takiego stanu rzeczy mogą być biegunki. Pamiętać należy zatem o tym, że w takiej sytuacji koniecznie trzeba zwiększać ilość przyjmowanych płynów w ciągu dnia.

Ciemny kolor moczu może stanowić także informację o obecności różnych schorzeń, na przykład chorób wątroby. Wynika to z tego, że do moczu mogą przedostawać się produkty przemiany nadmiernych ilości bilirubiny w organizmie. One mogą przyczyniać się do zabarwiania moczu na bardzo ciemną barwę.

Kolor moczu w ciąży – biaława barwa moczu

Mętny, białawy kolor moczu w ciąży stanowi bardzo niepokojący sygnał. Może bowiem świadczyć o obecności zakażenia układu moczowego. Taki kolor jest obecny, gdy w moczu znajdują się bakterie, a ponadto białe krwinki (leukocyty). Symptom ten jest szczególnie niebezpieczny, gdy występuje w towarzystwie innych dolegliwości i problemów, szczególnie znaczne zwiększenie czynności oddawania moczu, pieczenie albo gorączka.

Kolor moczu w ciąży – czerwona barwa moczu

Czerwona barwa moczu jest najbardziej niepokojącym objawem, jednakże nie można od razu wpadać w panikę. Na pewno należy zachować czujność nad sytuacją. W pierwszej kolejność trzeba zastanowić się nad pożywieniem, które dana osoba niedawno zjadła. Czerwone owoce, buraki, rabarbar i inne produkty żywnościowe przyczyniają się do zmiany barwy moczu na czerwony kolor. W przypadku, gdy pacjentka nie spożywała takich produktów, istotną kwestią jest konsultacja z lekarzem. Stan taki może być spowodowany obecnością krwi w moczu (krwiomocz).

Kolor moczu w ciąży – kiedy należy udać się do lekarza?

Wizyta lekarska jest zalecana przede wszystkim wtedy, kiedy kobieta zauważy, że jej mocz jest czerwony, bardzo ciemny, białawy, bądź zielonkawy. Do lekarza należy się udać także wtedy, gdy ciężarna dostrzeże dodatkowe symptomy, takie jak: gorączka, dolegliwości bólowe, głównie w pachwinie i podbrzuszu, nudności, wymioty, świąd skóry czy też żółtaczka.

W tej sytuacji przeprowadza się badanie moczu. Dzięki temu można stwierdzić między innymi zakażenie układu moczowego, które u kobiet ciężarnych musi podlegać leczeniu. Jest to ważne, gdy zwiększa to niebezpieczeństwo takich problemów, jak przedwczesny poród lub niska masa urodzeniowa dziecka. Rozpoznania wymaga również kłębuszkowe zapalenie nerek bądź kamica nerkowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *