Osłabienie w ciąży

Osłabienie w ciąży – przyczyny osłabienia w ciąży, sposoby leczenia

Osłabienie w ciąży powodują procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie kobiety i dlatego doświadcza ona zmęczenia, senności i znużenia. Ale takich doznań nie można nazwać chorobą, jest to tylko indywidualna cecha ciąży. Ale nie trzeba znosić takich doznań można a nawet trzeba z nim walczyć.

Osłabienie w ciąży spowodowane dostosowaniem hormonalnym

Wszystko jest naturalne, jeśli osłabienie w ciąży jest spowodowana tylko przez zmiany hormonalne. Podczas gdy ciało się zmienia, kobieta może czuć zawroty głowy, mdłości, słabość. Zasadniczo okres ten trwa około 12 tygodni. Aby upewnić się, że w organizmie występują tylko regularne procesy, ciężarna kobieta powinna przechodzić regularnie badana diagnostyczne. Jeśli wskaźniki mieszczą się w granicach normy, osłabienie w ciąży można zwalczać na różne sposoby:

 • Ciężarna kobieta powinna dokonać zmian w swoim jadłospisie, zdrowe odżywianie jest podstawą prawidłowego przebiegu ciąży: żywność musi zawierać dużą ilość składników odżywczych i witamin. Należy jeść powoli, ale częściej niż zwykle. Zdrowa dieta przyniesie korzyści nie tylko matce, ale także dziecku.
 • Osłabienie i ciągła senność w ciąży pomoże zniwelować długi i efektywny odpoczynek, to, co najmniej 9-10 godzin nocnego snu. Jeśli to możliwe, można położyć się na przykład na dwie godziny po południu.
 • Osłabienie i zawroty głowy w czasie ciąży mogą być jedną z przyczyn stresu i niepokoju. Potrzebny jest relaks i pozytywne nastawienie do życia.
 • Ponadto spacery na świeżym powietrzu i dozwolona aktywność fizyczna pomogą zmniejszyć uczucie silnego osłabienia w ciąży.

Osłabienie i zawroty głowy w ciąży z powodu anemii

Przyczyną osłabienia w ciąży może być również niedokrwistość, czyli zmniejszenie ilości hemoglobiny we krwi kobiety. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ hemoglobina jest odpowiedzialna za dostarczanie tlenu do płodu. Jego niedobór powoduje nie tylko osłabienie i zawroty głowy w czasie ciąży, ale opóźnienie w rozwoju dziecka, a w najgorszym przypadku obumarcie płodu.

Produkty zawierające żelazo pomogą wypełnić brak hemoglobiny: czerwone mięso, wątroba, rośliny strączkowe, orzechy, owoce morza. Poprawa samopoczucia, jak już wspomniano wcześniej, właściwy odpoczynek i równowaga psychiczna, spacery na świeżym powietrzu. W bardziej zaawansowanych przypadkach należy oczywiście przyjmować specjalne leki ale po konsultacji z lekarzem.

Osłabienie w ciąży wskutek niedociśnienia

Inną przyczyną poważnego osłabienia podczas ciąży jest niskie ciśnienie krwi. Niedociśnienie jest dość niebezpieczne, powoduje nie tylko zawroty głowy i osłabienie nóg podczas ciąży, ale także komplikuje przepływ składników odżywczych i tlenu do dziecka. W przypadku niedociśnienia charakterystyczne jest:

 • Duszność
 • Nudności
 • Zawroty głowy
 • Osłabienie rąk i nóg
 • Pocenie się stóp i dłoni oraz omdlenie.

Istnieje kilka prostych naturalnych sposobów na zwiększenie ciśnienia krwi, ponieważ ciężarna kobieta powinna się powstrzymać od przyjmowania leków (z wyjątkiem szczególnych sytuacji):

 • Poranne niedociśnienie należy zwalczać pełnym śniadaniem z obowiązkową filiżanką gorącej mocnej herbaty z cukrem
 • Konieczne jest również włączenie do diety ciężarnej kobiety pokarmu z dużą ilością białka
 • Codzienne spacery i aktywność fizyczna pomogą wyrównać ciśnienie i poprawić samopoczucie

Osłabienie w ciąży, nudności i zawroty głowy mogą być objawami zatrucia

Czasami szczęśliwy czas oczekiwania przyćmiewa zatrucie w pierwszej połowie ciąży. Poranne mdłości, niechęć do niektórych produktów, nawet wymioty, nie tylko wyczerpują i psują nastrój. Stan ten prowadzi do braku składników odżywczych, pierwiastków śladowych i witamin niezbędnych do rozwoju dziecka. Ale dziecko rozwija się i nadal otrzymuje wszystkie niezbędne substancje od matki. Stąd deficyt rośnie i osłabienie rośnie. Jeśli zatrucie przejawia się w łagodnej postaci, nie ma się, czym martwić, wystarczy normalne racjonalne odżywianie i zdrowy styl życia. Jeżeli objawy zatrucia nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza.

Osłabienie w późnej ciąży

Najcięższe objawy osłabienia w ciąży są obserwowane w pierwszym trymestrze ciąży. Następnie organizm przystosowuje się do nowego stanu i większość problemów znika. W drugim trymestrze ciąży możliwe są okresowe ataki osłabienia, ale pojawiają się one, jako objaw zatrucia ciążowego, niedokrwistości lub ze względu na wzrost temperatury podczas ostrych zakażeń układu oddechowego lub innych chorób.

Ale bliżej narodzin przychodzi okres, w którym przyszła mama znowu czuje się wyczerpana. Osłabienie po 34-38 tygodnia ciąży jest spowodowane naciskiem macicy na dolną żyłę główną. Występuje zastój krwi, odruchowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi, które może nawet prowadzić do nagłego omdlenia. Aby tego uniknąć, należy nosić specjalne bandaże podtrzymujące. Odpoczynek jest lepszy na boku, dzięki czemu można uniknąć niepotrzebnego obciążenia.

Od 37 do 38 tygodnia ciąży organizm zaczyna intensywnie przygotowywać się do porodu. W tym czasie poziom oksytocyny wzrasta, stawy miednicy zaczynają się zmiękczać, macica okresowo zaczyna się kurczyć i szyjka macicy się otwiera. Ze względu na aktywność autonomicznego układu nerwowego, czasami przyszła mama odczuwa osłabienie nóg, zawroty głowy. Warunek ten nie wymaga specjalnego leczenia i przechodzi po porodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *