hormony niezbędne do zajścia w ciążę

Hormony niezbędne do zajścia w ciążę – lista hormonów

Hormony niezbędne do zajścia w ciążę muszą ze sobą współgrać i zapewnić warunki do niezakłóconego przebiegu ciąży. Wśród nich wymienia się progesteron, folikulostymulina (FSH), prolaktyna, a także hormon LH. Duże znaczenie ma również oksytocyna.

Hormony niezbędne do zajścia w ciążę – progesteron

Jest to hormon należący do grupy gestagenów, które wytwarzane są w ciałku żółtym, do którego powstania dochodzi na skutek pęknięcia pęcherzyka Graafa, a także uwolnieniu jajeczka. Aktywność hormonu rozpoczyna się po zapłodnieniu komórki jajowej. Razem z estrogenami zapewnia przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się w niej jajka, które uległo zapłodnieniu. Wysoki poziom progesteronu we krwi niezbędny jest do utrzymania ciąży. Progesteron uniemożliwia dalsze jajeczkowanie i do końca okresu ciąży wpływa na ograniczenie reakcji macicy na oksytocynę, która niezbędna jest do wywołania skurczy macicy.

Hormony niezbędne do zajścia w ciążę – hormon LH

Produkowany jest za pośrednictwem przysadki mózgowej. Jest to hormon luteinizujący (LH), który pobudza organizm do produkcji jajeczka. Jego działanie doprowadza do tego, że torebka pęcherzyka jajnikowego, a także komórka jajowa ulegają uwolnieniu z jajnika do jamy brzusznej. To doprowadza, że przedostają się do jajowodu. W następnym etapie LH stabilizuje ciążę, bo doprowadza do zwiększenia hormonów płciowych. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że po jajeczkowaniu przechodzi pęcherzyk jajowy w wytwarzające progesterony ciałko żółte, które zgodnie z łacińskim określeniem nosi nazwę corpus luteum.

Hormony niezbędne do zajścia w ciążę – folikulostymulina (FSH)

Pęcherzyki Graafa już po narodzinach dziecka płci żeńskiej umiejscowione są w obu jajnikach w liczbie około miliona. Do klimakterium liczba ich będzie ulegała stopniowemu zmniejszeniu. Aby pęcherzyk mógł dojrzeć, a więc aby powstało zdolne do zapłodnienia jajo, potrzebny jest hormon określany mianem folikulostymuliny (FSH). Komórki pęcherzyka Graafa przyczyniają się do produkcji estrogenów. Ich poziom ma wpływ na stężenie hormonu, który uwalnia LH oraz FSH. Podczas cyklu komórka jajowa ulega dojrzewaniu pod wpływem działania określonych hormonów. W sytuacji, gdy FSH jest zbyt mało, jajeczko nie ulega dojrzewaniu, co w konsekwencji doprowadza do tego, że kobieta nie może zajść w ciążę. Zaburzenia dotyczące równowagi hormonów ciążowych mogą doprowadzić do poronienia w pierwszym okresie ciąży.

Hormony niezbędne do zajścia w ciążę – prolaktyna

Wysoki poziom progesteronu po zapłodnieniu stanowi znak, że powinno dojść do uaktywnienia się prolaktyny. Jest to hormon ciążowy produkowany przez przysadkę mózgową. Ma on doprowadzać do podtrzymywania czynności ciała żółtego, doprowadzić do rozwoju gruczołów mlecznych w sutkach, a także wytwarzania się mleka.

Hormony niezbędne do zajścia w ciąże – oksytocyna

Oksytocyna wytwarzana jest za pośrednictwem przysadki mózgowej. Jej właściwa ilość przyczynia się do sprawnie przebiegającego porodu, a ponadto lepsze wrażenia podczas współżycia seksualnego. Poziom oksytocyny wzrasta na krótko przed szczytowaniem. W czasie orgazmu poziom ten jest czasami nawet trzy razy wyższy niż w normalnych warunkach. Podkreślić należy fakt, że zbyt niski poziom tego hormonu może skutkować niskim zainteresowaniem sferą seksualną. Odpowiedni poziom określonego hormonu może zapewnić właściwa dieta, która jest uboga w tłuszcze zwierzęce alkohol, cukier. Natomiast obfituje w owoce, warzywa, a także ryby. Co więcej, warto zwiększyć ilość pieszczot, gdyż on przyczyniają się do przyspieszenia produkcji oksytocyny.

Znaczenie tarczycy

Źródłem nieprawidłowości o charakterze hormonalnym mogą być również schorzenia tarczycy. Gruczoł ten ponosi odpowiedzialność za wytwarzanie hormonów związanych z prawidłowym metabolizmem, gospodarka wapniowo-fosforową organizmu. Podkreślić należy fakt, że nadmierna bądź niedostateczna ich produkcja doprowadza do rozwoju nadczynności, bądź też niedoczynności tarczycy. Niewłaściwe funkcjonowanie określonego gruczołu przyczynia się między innymi do nagłego przyrostu lub spadku wagi, nieregularnych menstruacji, obfitych albo skąpych krwawień, a nawet trudności z utrzymaniem ciąży.

Hormony niezbędne do zajścia w ciąże – hormony męskie także są ważne

Niejednokrotnie może dojść do sytuacji, w której jajniki wytwarzają dużo androgenów, a więc męskich hormonów. W rezultacie dochodzi do podwyższenia poziomu hormonu LH, a także ograniczenia stężenia FSH. W rezultacie określonych zaburzeń pęcherzyki jajnikowe nie ulegają dojrzewaniu, natomiast na jajnikach dochodzi do powstania charakterystycznych cyst (zespół policystycznych jajników). Symptomy świadczące o nadmiarze androgenów u kobiet to miedzy innym łysienie o charakterze męskim, nadmierne owłosienie w nietypowych dla kobiet lokalizacjach, na przykład plecy, zaburzenia miesiączkowania, trądzik, a także brak owulacji.

W jaki sposób uchronić się przed zaburzeniami hormonalnymi?

Nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza. Badania oraz właściwa diagnoza pozwolą wprowadzić skuteczne leczenie. Bardzo istotna jest również zdrowa dieta. Należy wykluczyć wysokoprzetworzoną żywność, a także zrezygnować z używek. W wielu sytuacjach przyczyna takich zaburzeń jest także nieprawidłowy poziom minerałów oraz witamin, które regulują pracę organizmu ludzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *