11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży (11 TC) – czego spodziewać się w 11 tygodniu ciąży?

11 tydzień ciąży to już 3 miesiąc ciąży i do końca pierwszego trymestru pozostały już tylko 2 tygodnie. Co więcej, w tym okresie niebezpieczeństwo związane z poronieniem ulega dużemu spadkowi. Można także przeprowadzić badania, w celu wykluczenia najczęściej występujących wad o charakterze rozwojowym.

11 tydzień ciąży – wielkość płodu

W tym okresie dziecko osiąga wagę około 9 gramów i mierzy około 5 cm. Ma wielkość figi. Co więcej, jego skóra nie ma już barwy mlecznobiałej, ale nabiera kolorytu. Nadal jest jednak cienka oraz przezroczysta.

11 tydzień ciąży – w jaki sposób rozwija się dziecko?

W tym okresie maluch bardzo się zmienia. Nogi oraz roczki trzyma przed sobą, ma już uszka, które są niemal jak uszy noworodka (nie są jednak jeszcze zlokalizowane we właściwym miejscu), a także nozdrza na koniuszku nosa. 11 tydzień to czas, w którym ukształtował się również język dziecka, sutki oraz podniebienie.

Jakie jeszcze cechy charakterystyczne malucha pojawiają się w tym okresie? W 11 tygodniu ciąży należy wskazać na następujące elementy:

 • ciałko maluszka coraz bardziej się prostuje, a także wydłużeniu ulega jego tułów,
 • główka stanowi największą część ciała, widoczny jest podbródek, a także wydłużeniu ulega szyja dziecka,
 • kształtują się mieszki włosowe, paznokietki natomiast zaczną rosnąć dopiero za kilka tygodni,
 • dochodzi do powstania łożysk paznokci na pojedynczych paluszkach, które zostały podzielone na dłoniach, a także stopach kilka bądź kilkanaście dni wcześniej,
 • można wskazać na rozrastające się naczynia krwionośne w łożysku, niedługo przejmie ono rolę żywiciela maluszka, zanika też stopniowo ciało żółte,
 • w jamie brzusznej powstają jelita,
 • nie ma jeszcze możliwości stwierdzenie płci dziecka, jednakże gdy jest to dziewczynka, to rozwijają się już jajniki, u chłopców natomiast stopniowemu wydłużeniu ulega penis,

11 tydzień ciąży – jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?

W tym okresie oprócz wielu korzystnych modyfikacji zachodzących w wyglądzie kobiety, takich jak gęstsze włosy, ładniejsza cera, zaokrąglone piersi, można także dostrzec „niekorzystne” aspekty, na przykład kobiet w tym czasie staje się już bardziej zaokrąglona i obfitsza w kształtach.

Jakie objawy ciąży może dostrzec kobieta w 11 tygodniu ciąż? Wówczas pojawiają się następujące symptomy wskazujące na rozwijającą się ciążę:

 • zwiększa się apetyt,
 • pojawiają się nieprzyjemne zaparcia,
 • piersi kobiety są pełniejsze, a także bardziej tkliwe,
 • dochodzi do odczuwania mrowienia w piersiach,
 • dostrzegalne są gruczoły łojowe wokół brodawki,
 • odczuwanie rozdrażnienia oraz częstą zmianę nastroju,
 • większe bądź mniejsze libido,

11 tydzień ciąży – w jaki sposób rośnie brzuch kobiety?

W 11 tygodniu ciąży macica kobiety ciężarnej osiąga wielkość owocu granatu. W przypadku, gdy do 11 tygodnia ciąży kobieta przytyła więcej niż kilogram, zdecydowanie powinna się przyjrzeć swojej diecie. Podkreślić należy fakt, że w tygodniu ciąży waga kobiety nie powinna się istotnie zmieniać. Jednakże podkreślić należy, że jest to uzależnione od tego, ile ważyła ona przed zajściem w ciążę. W sytuacji niedowagi organizm kobiety będzie chciał uzupełnić brakujące kilogramy. Co więcej, może tak być, że silne wymioty doprowadziły do tego, że kobieta dużo schudła. Koniecznie trzeba w tym czasie kontrolować swój apetyt.

11 tydzień ciąży – jakie badania należy wykonać?

Biorąc pod uwagę zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, w prawidłowej ciąży trzeba wykonać trzy badania USG. Pierwsze obowiązkowe badanie USG w okresie ciąży musi być przeprowadzone miedzy 11 a 14 tygodniem ciąży.

W czasie określonego badania USG położnik sprawdzi następujące parametry:

 • sprawdzi, czy ciąża jest pojedyncza, czy też mnoga,
 • dokona oceny anatomii płodu, gdyż w tym czasie doszło do wytworzenia wszystkich narządów,
 • będzie umiał wskazać termin porodu i ocenić wiek ciąży,
 • dokona kontroli położenia, wielkości, a także czynności serca,
 • zlokalizuje położenie pęcherza moczowego, kończyn, a ponadto kręgosłupa.

Co więcej, specjalista może zaproponować wykonanie badań prenatalnych, szczególnie gdy kobieta znajduje się w grupie ryzyka, jeżeli chodzi o niebezpieczeństwo wystąpienia wad genetycznych. W tej sytuacji należy przedyskutować ze specjalistą ryzyko, a także konsekwencje ewentualnego wykonania określonych badań, a także podejrzewanego przez niego schorzenia.

11 tydzień ciąży – co może w tym czasie niepokoić?

W 11 tygodni ciąży należy wskazać na następujące sytuacje, które mogą niepokoić:

 • bóle głowy w ciąży – są one wynikiem wzrostu ciśnienia, a także zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. W przypadku, gdy przed ciążą kobieta miała problemy z ciśnieniem, powinna teraz regularnie dokonywać pomiaru. Zanim sięgnie się po preparaty przeciwbólowe, w pierwszej kolejności lepiej rozmasować skronie i wybrać się na spacer. Gdy określone działanie nie przyniesie spodziewanego rezultatu, należy skontaktować się z ginekologiem, który zaleci właściwe środki.
 • nudności w ciąży – jest to najbardziej dokuczliwy objaw związany z ciążą. W tym czasie organizm kobiety zwiększa wytwarzanie relaksyny oraz progesteronu. Hormony te przyczyniają się do rozluźniania mięśni gładkich (z nich zbudowany jest między innymi przewód pokarmowy). Dlatego też wszystko, co zje kobieta zalega w przewodzie pokarmowym i przyczynia się do niestrawności.
 • W sytuacji, gdy nudności utrudniają normalne funkcjonowanie, należy skontaktować się z lekarzem. Co więcej, gdy pojawiły się inne niepokojące symptomy ciąży, na przykład zaparcia, gorączka, obfite wymioty także należy nawiązać kontakt ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *