Resekcja żołądka

Resekcja żołądka – usuniecie części żołądka, dieta, konsekwencje

Resekcja żołądka to poważna operacja, po której należy nauczyć się żyć na nowo uwzględniając możliwości i potrzeby swego organizmu. Kilkanaście lat temu żołądki były wycinane w części celem terapii choroby wrzodowej, dziś wykonuje się resekcję jedynie w przypadku rozpoznania nowotworu. Niestety usuwa się nie tylko części żołądka, ale czasem również żołądek w całości musi zostać wycięty.

Resekcja żołądka i jej konsekwencje

Konsekwencje jakie rodzi resekcja żołądka są poważne. Żołądek to ważny organ dla ludzkiego ciała. Kluczowa jest dieta po resekcji, a także odpoczynek od wysiłku i zaprzestanie picia alkoholu. Ważne jest regularne spożywanie posiłków i trzymanie się ich wytyczonych racji żywnościowych. Co do zasady resekcja żołądka nie przeszkadza w normalnym życiu. Operacja zakłóca procesy trawienne i wchłaniania, dlatego po jej dokonaniu zalecana jest dieta lekkostrawna w małych porcjach ale regularnych.

Zaleceniem jest 5-6 posiłków dziennie. Rekonwalescencja po operacji trwa około miesiąca do dwóch. W tym czasie musimy zadbać o dostarczenie organizmowi białek – w ciągu doby 1,5-2 g białka na 1 kg masy ciała. Dlatego tez w diecie winny się obowiązkowo znaleźć wyroby mleczne jak kefir, jogurt, sery twarogowe, jaja, chude mięso (cielęcina, drób bez skórki, królik) i wędliny (drobiowe, gotowana szynka). Dobrym źródłem białka są również chude ryby, np. szczupak, dorsz, sandacz.

Dieta eliminacyjna

Resekcja żołądka łączy się z koniecznością eliminacji z diety wybranych produktów. Bezwzględnie ograniczeniu muszą podlegać tłuszcze zwierzęce. Eliminacji wymaga się względem fasoli, grochu i soczewicy oraz kapusty, kalafiora, cebuli i czosnku a także grzybów, serów ostrych i dojrzewających. Zabronione są zupy na wywarach tłustych, zaprawiane zasmażką i śmietaną. Zaleca się aby posiłki były gotowane na parze, nie smażone i nie pieczone.

Wyklucza się z diety ostre przyprawy, jak również kawę, kakao, czekoladę i alkohol. Po operacji osunięcia żołądka lub jego fragmentu pacjenci często cierpią na tzw. zespół typu dumping. Objawami tego zepsuło są wymioty, biegunka i zaburzenia krążenia jak kołatanie serca. Są one spowodowane przedostawaniem się nieprzetrawionego jedzenia bezpośrednio do jelita.

By uchronić się przed objawami należy spożywać niewielkie racje żywnościowe po 7-8 razy dziennie. Należy unikać słodyczy, w tym napojów z dodatkiem cukru, a nawet słodkich owoców, np. winogron. Co więcej dieta wymaga by pacjent po posiłku nie przyjmował picia, które można spożyć miedzy posiłkami. Ponadto zaleca się aby po posiłku odpocząć w pozycji leżącej przez kwadrans co najmniej.

Usuniecie żołądka

Czasem nowotwór skłania do osunięcia żołądka w całości. Powoduje to konieczność przystosowania jelit do trawienia i pełnienia roli żołądka. Nie jest to proces łatwy ale osiągalny przez współczesną medycynę. Wadą tego rozwiązania jest fakt, iż pacjent jest skazany na szczególną dietę do końca życia. W przypadku resekcji fragmentu żołądka z czasem jest możliwe złagodzenie diety i powrót do poprzednich nawyków żywieniowych o ile są one zdrowe dla organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *