Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży – jakie zabiegi można wykonać w ciąży?

Leczenie zębów w ciąży to temat wzbudzający wiele kontrowersji. Z jednej strony wiadomo, że o zęby należy dbać w odpowiedni sposób, jednak kobiety ciężarne obawiają się znieczulenia czy leczenia ubytków w swoim stanie. Warto wiedzieć, czy faktycznie leczenie zębów w ciąży jest możliwe a jeśli tak, to w jaki sposób je przeprowadzić?

Profilaktyka to podstawa

Każda kobieta planująca ciążę powinna odpowiednio wcześniej odwiedzić dentystę i sprawdzić stan swojego uzębienia. Jest to najlepszy czas na leczenie próchnicy oraz zabiegi higienizacyjne. Próchnica w ciąży może się szybko rozwijać, a bakterie z nieleczonych zębów łatwo krążą po organizmie matki i mogą przedostawać się również do organizmu płodu. Taka sytuacja nie jest bezpieczna dla maluszka. Jeśli kobieta zaniedba stan swojego uzębienia, w ciąży koniecznym może się okazać leczenie, a to wiąże się ze znieczuleniem, stresem i stosowaniem wypełnień. Oczywiście stomatologia jest na tyle rozwinięta, że takie zabiegi są wykonywane standardowo, chociaż nie zawsze okazują się komfortowe dla samej pacjentki. Stres może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wyleczenie zębów jeszcze przed ciążą i wizyty profilaktyczne 1-2 razy już podczas trwania ciąży.

Czy to prawda, że w ciąży zęby szybciej się psują?

Leczenie zębów w ciąży jest powszechnym zjawiskiem, jednak w większości przypadków wynika z wcześniejszych zaniedbań. Istnieje teoria mówiąca o tym, że w ciąży zęby szybciej się psują lub ulegają odwapnieniu. Nie jest to do końca prawdą. Wiele ciężarnych skarży się na ból zębów w ciąży i konieczność ich leczenia. Wynika to z tego, że przed ciążą nie wyleczyły swojego uzębienia. Ubytki mogą się w okresie ciąży szybko rozwijać – sprzyjają temu ciążowe zachcianki, podczas których kobieta sięga po słodycze czy kwaśne produkty, a także wymioty, które osłabiają szkliwo. Z tego powodu wielu ciężarnym wydaje się, że nagle zęby zaczęły psuć się w ciąży, a to tak naprawdę jest to pogłębianie się ubytków z wcześniejszego okresu.

Które zabiegi stomatologiczne może wykonywać ciężarna?

Ciąża to wyjątkowy stan, podczas którego niektóre zabiegi czy leki są zakazane. Z tego powodu nie każda kobieta wie, jakie formy leczenie nie będą jej szkodziły. W tej sprawie najlepiej jest się zwrócić do stomatologa, który po zbadaniu uzębienia może wybrać odpowiednią formę leczenia oraz znieczulenia. Jest bowiem wiele sposobów leczenia zębów, całkowicie bezpiecznych dla kobiet w ciąży:

Leczenie próchnicy – leczenie próchnicy w ciąży odbywa się tak samo, jak przed ciążą. Wypełnienia stosowane w gabinetach są bowiem bezpieczne i nie przenikają przez strukturę zęba – działają miejscowo.

Leczenie kanałowe – duże ubytki mogą prowadzić do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Nie jest to zabieg wskazany w I trymestrze, ponieważ wymaga wykonania zdjęcia RTG. Jeśli jednak gabinet ma nowoczesny sprzęt taki jak mikroskop endodontyczny czy elektroniczny endometr, zdjęcie nie będzie konieczne. Leczenie kanałowe można wtedy wykonać przez cały okres ciąży, szczególnie że taki ząb jest siedliskiem bakterii niebezpiecznych dla rozwoju płodu.

Znieczulenie – znieczulenie może być stosowane przez cały okres ciąży, jednak musi być odpowiednio dobrane przez lekarza. W ciąży nie podaje się znieczulenia powodującego obkurczanie się naczyń krwionośnych, natomiast można stosować środki takie jak choćby lidokaina. Stomatolodzy polecają, by leczenie zębów w znieczuleniu wykonywać w II trymestrze ciąży. Jednak nie wykluczają tego także w I lub III trymestrze.

Usuwanie zęba – w ciąży usuwanie zęba wskazane jest po I trymestrze. Ponieważ wymaga zastosowania silniejszego znieczulenia, a dodatkowo wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak krwotok czy konieczność zastosowania antybiotyku. Nie można jednak zwlekać z usunięciem zainfekowanego zęba. Ponieważ niesie to ryzyko zakażenia organizmu – jeśli jest taka konieczność, na usunięcie zęba trzeba się zdecydować również w I trymestrze.

Ściąganie kamienia nazębnego – ściąganie kamienia to popularny zabieg stosowany w ciąży jako profilaktyka próchnicy. Jest bezbolesny i nieinwazyjny, dlatego można go bezpiecznie wykonywać u kobiet ciężarnych.

Kiedy w ciąży warto odwiedzić stomatologa?

Jeśli konieczne jest leczenie zębów w ciąży ponieważ kobieta odczuwa ból, powinna zgłosić się do dentysty niezwłocznie. Nie ma znaczenia, w którym jest tygodniu ciąży – infekcja może być bowiem bardziej szkodliwa niż konieczność przeprowadzenia leczenia zęba. Jeśli jednak zęby są wyleczone przed ciążą lub nie sprawiają problemu, warto wybrać się do stomatologa chociaż raz do stomatologa. Szczególnie w II trymestrze. Najlepszą sytuacją jest jednak odwiedzenie gabinetu stomatologicznego 2 razy w okresie trwania ciąży. By lekarz mógł szybko i skutecznie reagować w przypadku rozwoju próchnicy. Na wizytach stomatolog powinien nie tylko sprawdzić stan zębów, ale także przeprowadzić piaskowanie i usuwanie kamienia. Dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny, można uniknąć nie tylko bólu zębów, ale także narażenia maluszka na kontakt z groźnymi bakteriami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *