Zespół chronicznego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) jest ciężkim schorzeniem wyróżniającym się skrajnym wyczerpaniem, jakiego nie można objaśnić jakimkolwiek podstawowym stanem patologicznym. Przemęczenie może się pogłębić wraz z aktywnością ruchową bądź intelektualną, lecz nie poprawia się wraz z odpoczynkiem. Należy zaznaczyć, iż długotrwałe przemęczenia zawsze potrzebuje gruntownej diagnostyki, gdyż może mówić np. o toczącym się oraz błyskawicznie postępującym nowotworze.

Zespół chronicznego zmęczenia: co to jest?

Zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia również syndrom chronicznego zmęczenia; w skrócie CFS, od angielskiego chronic fatique syndrome) to dolegliwość, jaka polega na występowaniu stałego bądź powracającego uczucia zmęczenia. Do przemęczenia dochodzą pozostałe dolegliwości takie jak bóle mięśni lub problemy z uwagą. Jak wynika z przeprowadzanych badań, przeważnie chorują panie rasy białej z klasy średniej, w wieku od 20 do 50 lat. ZPZ dopada prawie tylko dorosłych; zanotowano, iż są na niego wrażliwe przede wszystkim osoby inteligentne oraz ambitne.

Przyczyny CFS

CFS może dopaść każdego, chociaż jest grupa ludzi, jaka jest szczególnie narażona na atak owej dolegliwości aniżeli pozostali. To przede wszystkim ludzie aktywni, dążący do sukcesu. Stale zmęczeni, żyjący w nieustannym biegu, strachu oraz napięciu. Osoby z owej grupy zwykle nieodpowiednio się odżywiają, jedzą w pośpiechu oraz nieregularnie. Doprowadzają niezdrowy styl życia, nie mają czasu na odpoczynek lub najzwyczajniej w świecie nie umieją radzić sobie ze stresem, wynikiem czego jest osłabienie organizmu oraz zaburzone działanie układu immunologicznego (przy zmniejszonej wytrzymałości organizm staje się szczególnie wrażliwy na stres, natomiast to przyczynia się do mniejszego wytwarzania w mózgu serotoniny, substancji, jaka stymuluje, usprawnia humor oraz podnosi zadowolenie z życia). Dolegliwość przeważnie dotyka pań aniżeli panów. Istotny może być także wykonywany zawód. Grupy zawodowe takie jak lekarze, pielęgniarki, duchowni, psychoterapeuci lub nauczyciele narażone są bardziej aniżeli pozostałe na tzw. zespół wypalenia zawodowego, natomiast to – jak udowodniono – pierwszy krok do CFS.

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) – symptomy

Podstawowym symptomem zespołu chronicznego zmęczenia jest fizyczne, i również emocjonalne zmęczenie, jakie nie ustępuje chociażby po długim wypoczynku. Przemęczenie, apatia, senność, brak sił do działania, towarzysza pacjentowi poprzez cały dzień. Zmęczenie fizyczne pojawia się w poniektórych wypadkach, chwilę po obudzeniu. Pozostałe symptomy to również kłopoty z pamięcią oraz uwagą i pokój oraz napięcie.

Niezwykle niejednokrotnie osoby ciepiące na zespół chronicznego zmęczenia skarżą na niejednokrotnie pojawiający się ból głowy, ból gardła, mięśni, stawów, i również na ból brzucha oraz klatki piersiowej. Pojawiają się również schorzenia układu pokarmowego (wymioty, nudności, laksacje, wzdęcia i zaparcia). U poniektórych pojawiają się również pozostałe objawy – kołatanie serca, podniesiona temperatura ciała, powiększone węzły chłonne, alergie, choroby i spadek libido.

Zespół chronicznego zmęczenia – diagnostyka

We wstępnej diagnozie specjalista musi wyeliminować mnóstwo dolegliwości, jakie okazują się zmęczeniem, m.in. niedokrwistość, niedoczynność tarczycy, cukrzycę, i również choroby serca, płuc, wątroby lub nerek. Do owej grupy kwalifikuje się również zarażenie wirusem HIV, nowotwór, boreliozę, stwardnienie rozsiane, i również zatrucie ołowiem oraz alkoholem etylowym i uzależnienie od środków psychoaktywnych.

Zmęczenie że także towarzyszyć pewnym schorzeniom umysłowym, więc również one muszą zostać wyeliminowane. Są wskaźniki, jakie mogą wykazać się dobre w diagnozie. Badacze ustalili we krwi badanych poprzez nich chorych obecność współczynników stanu zapalnego. Poza tymże u chorych z zespołem chronicznego zmęczenia skład mikrobiomu jelitowego odstaje od normy, co może być podstawą wystąpienia symptomów zapalnych oraz żołądkowo-jelitowych u chorych.

Leczenie zespołu chronicznego zmęczenia

Symptomy syndromu chronicznego przemęczenia należy stwierdzić przeprowadzeniem badań laboratoryjnych:

 • morfologii krwi,
 • OB,
 • analizy moczu,
 • stężenia Ca oraz P we krwi,
 • glukozy,
 • kreatyny,
 • mocznika
 • badaniem poziomu hormonów tarczycy.

Zespół chronicznego zmęczenia może być mieszany z pozostałymi zaburzeniami, np.

 • niedoczynnością tarczycy,
 • chorobami nowotworowymi,
 • chorobami zaburzeniami odpornościowymi,
 • zainfekowaniem wirusem HIV,
 • dolegliwościami reumatycznymi
 • dolegliwościami umysłowymi.

Należałoby wyeliminować więc schorzenia nastroju w formie depresji, jaka może przejawiać się identycznie jak CFS, więc przez ciągłe poczucie zmęczenia, apatii, ospałości, abulii oraz braku inicjatywy. Czasami zespół przewlekłego przemęczenia pochodzi z przepracowania oraz braku czasu na regenerację sił organizmu, co może dotyczyć zwłaszcza młodych oraz ambitnych mam, jakim ciężko pogodzić życie zawodowe z życiem rodzinnym. W celu prewencji CFS wybrane przedsiębiorstwa wprowadzają strategię work-life balance. W leczeniu syndromu chronicznego zmęczenia istotne jest ustalenie przyczyny kłopotu, np. uzupełnienie deficytu składników wzmacniających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *