Powrót do wagi sprzed ciąży

Powrót do wagi sprzed ciąży – jak szybko jest możliwy?

Powrót do wagi sprzed ciąży dla większości pań jest niezwykle istotny. Zwykły maluch waży blisko 3,5 kilograma, a ty? Ile będziesz ważyć po wyjściu ze szpitala? Oraz przede wszystkim jak długo będziesz dochodzić do pierwotnej wagi. Niewątpliwie w wypadku każdej z pań będzie to wyglądało odmiennie, ponieważ wiąże się to z jej dietą, jej sprawnością lub wagą sprzed ciąży, lecz są etapy, jakie są jednakowe dla wszystkich matek.

W przeciągu pierwszych 24 godzin stracisz blisko 5 kilogramów. Po pierwsze część spośród nich stanowi waga dziecka, inne to krew, woda oraz roztwór owodniowy. Sama przyznasz, iż żadna dieta nie pozwala ci pozbyć się tylu kilogramów w jeden dzień.

Waga po porodzie

Podczas ciąży paniom przybywa zwykle od 10 do 15 kilogramów. W wadze owej zawiera się mnóstwo rzeczy, np. waga dziecka, wód embrionalnych, łożyska, podwyższonej objętości krwi oraz nadmiar tłuszczu niezbędny do laktacji. Czasem najdoskonalszym do najszybszego chudnięcia jest okres natychmiast po porodzie. Dzieję się tak, gdyż dziecko przychodzi na świat, natomiast wraz z nim z organizmu mamy eliminowane są rzeczy, jakie są już niepotrzebne. Należałoby pamiętać, iż organizm kobiety po porodzie, do blisko pół roku będzie wprost pomagał zrzucać niepotrzebne kilogramy. Dopiero po tymże czasie organizm zwalnia oraz wtedy można zacząć odchudzanie. W zgubieniu niepotrzebnych kilogramów pomaga również karmienie piersią. Należy mieć to na uwadze.

Nie spiesz się

Podczas dziewięciu miesięcy przybyło ci prawdopodobnie od 11 do 15 kilogramów oraz – niestety – nie wszelkie zniknęły niezwłocznie po porodzie. Tutaj oraz ówdzie pojawiły się rozstępy, natomiast brzuch, chociaż znacznie się zmniejszył, nadal nie jest taki jak przed ciążą. Spokojnie, twoje ciało powróci do formy, lecz musisz dać mu trochę czasu. Ile? To niezwykle charakterystyczna rzecz. Są panie, które zaraz po miesiącu lub dwóch wyglądają tak, jakby wcale nie rodziły, pozostałe odzyskują sylwetkę poprzez mnóstwo miesięcy, są także takie, jakim nie wszelkie pociążowe pamiątki udaje się wyeliminować. W ogromnej mierze determinują geny. Musisz również liczyć się z tymże, iż gdy przybrałaś na wadze zdecydowanie przeszło normę, nie pamiętałaś w okresie ciąży o kremach na rozstępy lub masz pewne kłopoty ze zdrowiem, potrwa to dłużej oraz będzie trudniejsze aniżeli w wypadku wysportowanej, wypielęgnowanej oraz zdrowej mamy.

Czas na rekonwalescencję

Połóg to nie najlepszy czas na ostre ćwiczenia. Niewątpliwie, nie znaczy to, iż młoda matka ma leżeć w łóżku oraz unikać jakiejkolwiek pracy ruchowej, ponieważ nie w tymże rzecz. Normalne spacery z maluchem, kiedy kondycja na to pozwoli, to już dużo dla wyczerpanego ciążą oraz porodem ciała. Na pewno należy się wystrzegać używania drakońskich diet. Nie będą one służyć ani młodej matce, ani malcowi. Zwłaszcza kiedy karmi się piersią, należy zwrócić uwagę na to, aby żywić się, spożywając regularne pokarmy i dobierając doskonałej jakości artykuły spożywcze.

Odchudzanie w połogu, gdy organizm jest osłabiony, może być niebezpieczne chociażby wówczas, gdy matka podaje malcowi butelkę. W połączeniu z osłabioną wytrzymałością może służyć chorobom, natomiast ta niestety z mamy błyskawicznie może przenieść się na dziecko. Już w pierwszym dniu po porodzie stosuj zrównoważoną dietę, unikaj pustych kalorii. Gdy nie stracisz nadprogramowych kilogramów poprzez 6 tygodni połogu, nieco zmniejsz kaloryczność normalnych pokarmów.

Po porodzie ruszaj się

Jak odnaleźć czas oraz siły na aktywność ruchową? Brak snu, opieka nad małym, i często powrót do pracy już parę miesięcy po porodzie – to wszystko niezwykle męczy. Lecz należałoby sprawdzić. Podczas normalnych spacerów z dzieckiem wybieraj dalsze drogi. Staraj się także szybko prowadzić wózek. Natychmiastowe chodzenie wymaga więcej sił aniżeli bieganie! Może Twoja pociecha jest już na tyle duża, byś pomyślała o trójkołowej spacerówce – lepiej sprawdza się na parkowych alejkach. W weekendy, gdy służy aura, zostaw małego pod opieką stęsknionej babci oraz wybierz się z mężem na rower. Starczą dwie godziny jazdy, aby wesprzeć mięśnie oraz dotlenić organizm. Pomyśl o basenie: pływając, spalasz kalorie, nie odczuwając osłabienia, ponieważ woda relaksuje mięśnie. Natomiast może poszukasz kursu pływania dla niemowląt oraz… zapiszesz na niego dziecko wraz z tatą. W tymże czasie sama możesz do woli pływać obok.

Racjonalne żywienie

Nie stosuj rygorystycznych diet odchudzających. Twoja dieta winna być ciekawa, zbilansowana, z małym ograniczeniem liczby kalorii. Musisz wspierać ją pracą ruchową, jaka służy chudnięciu oraz poprawia nastawienie. Gwałtowne chudnięcie może wywołać u Ciebie niezwykle szybkie zmęczenie rezerw żywieniowych oraz w rezultacie deficyty witamin i minerałów wpierw u Ciebie, natomiast dopiero zdecydowanie później u Twojego dziecka. Z kolei, gdy zmniejszysz liczbę zjadanych kalorii do mniej aniżeli 1500 na dzień, nastąpi obniżenie ilości produkowanego pokarmu. Doprowadzi także do wyczerpania fizycznego, jakie utrudni Ci odpowiednią pieczę nad dzieckiem oraz odbierze przyjemność z macierzyństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *