objawy grypy

Objawy grypy – pierwsze oznaki grypy, zapobieganie grypie

Objawy grypy – w ostatnim czasie ilość zachorowań na grypę, a także osób z powikłaniami po źle rozpoznanej lub nieodpowiednio leczonej grypie zdecydowanie się powiększyła. Dzieje się tak ponieważ wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy grypy.  Rośnie więc potrzeba na akcje informacyjne i kampanie społeczne uczulające ludzi nie tylko na kwestie odpowiedniego pilnowania higieny, ale i właściwego ubioru w zimowym sezonie.

Zapobieganie grypie – przestrzeganie zasad zdrowego rozsądku

Kluczem do walki z epidemią grypy jest uświadamianie przede wszystkim tym, którzy czują się atakowani przez chorobę, aby nie lekceważyli pierwszych objawów i nie próbowali się leczyć samemu. Największym zaś problemem jest bez wątpienia posyłanie chorych dzieci do szkół czy przedszkoli oraz przynoszenie zarazków przez chorych do pracy.

Objawy grypy – rozeznanie pierwszych oznak

Kluczem do wygrania walki z grypą czy poważniejszym przeziębieniem jest podobnie jak w przypadku także innych chorób – dostatecznie szybka diagnoza. Warto więc wiedzieć, które oznaki w pierwszej kolejności mówią nam o tym, że grozi nam poważniejsza grypa.

Jeśli doskwierają Ci dolegliwości z listy poniżej, istnieje duże prawdopodobieństwo zachorowania na grypę:

  • bóle głowy (często będące elementem połączonym z gorączką)
  • katar lub zatkany nos (ogólnie niedrożne górne drogi oddechowe, w szczególności zaś stan zapalny zatok objawiający się dużą ilością wydzieliny)
  • kaszel (występuje zarówno w odmianie suchej jak i mokrej)
  • bóle mięśniowe, które można traktować zarówno jako przepowiadające chorobę oraz jako objaw już zaawansowanej grypy
  • brak apetytu, który pojawia się często – zwłaszcza u młodszych pacjentów – jeszcze na długo przed zaobserwowaniem pozostałych objawów
  • podniesiona temperatura – każdy wynik powyżej 37 stopni Celsjusza powinien dawać do myślenia
  • piekące i łzawiące, szybko męczące się gałki oczne
  • uczucie suchości w ustach i przełyku
  • dreszcze towarzyszące powracającym naprzemiennie falom gorąca i zimna
  • zmęczenie, rozdrażnienie, senność, brak koncentracji.

Walka z grypą – skorzystanie z fachowej pomocy

Większość dorosłych osób dość szybko i bez większych problemów rozpoznaje u siebie pierwsze objawy grypy. Problemem bywa jednak dostosowanie odpowiednich metod działania do swojego stanu – ilość preparatów aptecznych dostępnych bez recepty kusi, aby przy przeziębieniu nie iść do lekarza, tylko rozpocząć samodzielne leczenie.

Uwaga na powikłania niedoleczonej grypy

Naturalnie w wielu sytuacjach zastosowanie tych najbardziej oczywistych działań jak nawadnianie organizmu, odpoczynek i duża ilość snu, przyjmowanie witamin i naturalnych posiłków bogatych w antyoksydanty czy składniki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne wystarcza. W skrajnych przypadkach jednak nieodpowiednio leczona grypa może doprowadzić nawet do zapalenia płuc i dalej, do jeszcze poważniejszych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *