USG stawu łokciowego Warszawa

Urazy i choroby stawu łokciowego często występują u osób uprawiających sport i pracujących fizycznie, ale mogą również wystąpić u osób wykonujących pracę biurową. Monotonne wykonywanie tej samej czynności może prowadzić do powstawania mikrourazów, których mnogość ostatecznie prowadzi do problemów w układzie ruchu. Z drugiej strony osoby uprawiające intensywne sporty są szczególnie narażone na dolegliwości łokcia, ponieważ stawy tych osób są narażone na silne przeciążenia podczas ćwiczeń.

Kiedy wykonać badanie USG stawu łokciowego?

Badanie ultrasonograficzne łokcia wykorzystuje właściwości ultradźwięków do dokładnej oceny struktur tworzących staw łokciowy, takich jak: jama stawowa, więzadła czy ścięgna. Jest to jedno z podstawowych badań, które w czasie rzeczywistym pokazuje lokalizację postępu zmian patologicznych. Za pomocą USG stawu łokciowego można zdiagnozować takie choroby jak: zmiany zwyrodnieniowe, zapalne zespoły bólowe tkanek miękkich – tzw.
łokieć tenisisty czy łokieć golfisty, urazy i zmiany pourazowe wysięki, krwiaki, guzy i torbiele, zespół kanału nerwu łokciowego.

Staw łokciowy składa się z trzech stawów, które pokryte są wspólną torebką stawową. Ból, ograniczenia ruchomości w stawie łokciowym dotyka nie tylko sportowców, ale również osób pracujących fizycznie, osób pracujących przy biurku. Każde wskazanie dyskomfortu lub bólu związanego z poruszaniem ramionami w obrębie stawu łokciowego powinno być powodem do wykonania USG. Minimalizowanie dolegliwości może prowadzić do pogłębiających się zmian i w efekcie poważnych komplikacji zdrowotnych.

Co to jest łokieć golfisty?

Najczęstszym objawem łokcia golfisty jest ból umiejscowiony po przyśrodkowej stronie łokcia, czasami promieniujący w dół po wewnętrznej stronie przedramienia i dochodzący aż do 4 i 5 palca. Ból najczęściej nasila się przy pronacji nadgarstka i przedramienia, dlatego pacjenci opisują ból występujący podczas witania się jedną ręką, przekręcania klamki lub przenoszenia zakupów spożywczych. W pierwszym stadium choroby ból może wystąpić tylko na początku danego ruchu. W zaawansowanym stadium jest na tyle silny, że ogranicza wykonywanie czynności ruchowych, a nawet pojawia się, gdy ręka jest w spoczynku.

Czym jest łokieć tenisisty?

Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból pojawiający się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. Może promieniować do przedramienia i nadgarstka. Czasami to pogarsza się wraz z ruchami rąk, np. podczas zaciskania dłoni. Może utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takich jak otwieranie drzwi, czy podnoszenie kubka. Podczas badania palpacyjnego tkliwość tkanki jest wyraźnie odczuwalna.

Jak wygląda badania USG stawu łokciowego

Badanie usg łokcia nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale jeśli jest przeprowadzane kolejny raz, to konieczne jest zabranie ze sobą wyników i dokumentacji poprzednich badań. Samo badanie nie jest bolesne i trwa zaledwie kilka minut. Wymaga to użycia urządzenia ultradźwiękowego, które emituje ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości, poprzez które wnikają w głąb ciała ludzkiego, oraz po napotkaniu „przeszkód”, czyli organów, one odbijają się od nich i wracają do urządzenia, tworząc obraz struktury na ekranie. Podczas badania pacjent pozostaje w pozycji określonej przez lekarza. Powierzchnię skóry zwilża się specjalnym preparatem przewodzącym ultradźwięki, następnie głowica znajduje się na powierzchni, co umożliwia uzyskanie odpowiednio wyraźnego obrazu badanego obszaru. USG łokcia, stawu biodrowego, czy usg kolan w Warszawie wykonuje ortopeda, który ma sprzęt usg.

Co widać na USG łokcia?

Ultradźwięki umożliwiają wizualizację anomalii narządów anatomicznych, a także wszelkiego rodzaju urazów. USG łokcia pokazuje ewentualny stan zapalny, guzy, czy zmiany nowotworowe.

Ortopeda prywatnie Warszawa – cennik

USG stawu łokciowego Warszawa cena: od 180 do 300 zł

USG kolana cena: ok. 200 zł

USG biodra cena: od 150 do 250 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *