Żylaki

Żylaki – przyczyny powstawania, naturalne sposoby leczenia

Żylaki to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krwionośnego. Nie dość, że tak często występują, to do tego mają ogromny wpływ na estetykę naszego wyglądu. Według ogólnikowej definicji żylakami potocznie nazywamy przewlekłą niewydolność żylną.

Nawet zupełny laik bez większego trudu dostrzeże niebieskawe naczynia krwionośne (najczęściej spotykane na kończynach dolnych), tuż pod skórą, czasami mające grubość ołówka, albo też o wiele grubsze, bardziej lub mniej uwypuklone.

Żylaki – przyczyny powstawania

Do najczęstszych przyczyn, które powodują powstawanie żylaków możemy zaliczyć:

  • nadwaga i otyłość,
  • przebyte ciąże,
  • cierpienie na przewlekłe zaparcia,
  • chodzenie w butach na wysokim obcasie,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • wykonywanie zawodu, który zmusza do kilkugodzinnego stania,
  • zaburzenia hormonalne,
  • brak ruchu,
  • dieta uboga w błonnik oraz witaminę C.

Przedstawione powyżej przyczyny to te, które najczęściej powodują powstawanie żylaków. Co ciekawe ciemnoskórzy ludzie mogą spać bezpiecznie, ponieważ ten rodzaj choroby może spotkać osoby białej rasy. Jednak, jeśli już problem żylaków nas dopadnie to co najlepiej z nimi robić?

Jak walczyć z żylakami naturalnymi sposobami?

Żylaki nie muszą prowadzić do przykrych dolegliwości. Jeśli jednak ma to miejsce, to należy bezzwłocznie wybrać się do lekarza, aby z początkowej fazy nie rozwinęła się poważna choroba żylna. Nie musi jednak skończyć się poważnymi dolegliwościami. Dzięki medycynie naturalnej możemy w szybki i skuteczny sposób zapobiec najczarniejszemu scenariuszowi.

Pierwszą, podstawową zasadą o której należy pamiętać przy walce z żylakami to: „Mało stać, dużo chodzić!” Największym zagrożeniem, które wpływa na rozwój żylaków jest brak ruchu. Zastane kończyny dolne zaczynają szwankować, a co za tym idzie nasze żyły zaczynają mieć problem z przepływem krwi, co odbija się na naszym zdrowiu w postaci żylaków. Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Chcesz uciec przed chorobą żylną? To zacznij każdego dnia uprawiać szybki godzinny spacer.

Mając na uwadze „odżywianie” naczyń krwionośnych, należy codziennie do śniadania spożywać małą filiżankę kaszy gryczanej. Zawiera ona całą paletę witamin z grupy B, do tego wiele białka oraz rutynę, która zapobiega przedwczesnemu zwapnieniu i łamliwości kapilarów, naczyń włoskowatych, będących najdrobniejszymi odgałęzieniami systemu krwionośnego.

Żylaki – leczenie

Jeżeli chcemy oczyścić organizm z toksyn, które źle wpływają na nasz układ krwionośny, należy raz w tygodniu zrobić dzień maślankowy lub spożywamy wyłącznie naturalne soki. W pozostałe dni tygodnia najlepiej sięgać do jedzenia po świeże warzywa i owoce. Naturalnym jest, że należy unikać używek, ponieważ one również mają silny wpływ na pojawianie się żylaków.

Wieczorem najlepiej umiejscowić nogi np. na stole. Dlaczego nogi powinny być wyżej wieczorem? To proste. Żyły są naczyniami krwionośnymi, którymi zużyta krew płynie z powrotem do płuc w celu nasycenia jej tlenem, skąd ponownie przepływa do serca, które przepompowuje ją do arterii tętniczych. Jeśli zaś umiejscowimy nogi wyżej niż serce, to nie będzie ono musiało tak mocno pompować. Ten jakże prosty sposób bardzo wspomaga nasz cały krwiobieg. Takie wspomaganie możemy stosować przez całą noc. Jak to zrobić? Można podłożyć dwie cegły pod nóżki łóżka, tak aby nasze stopy stały się najwyższym punktem naszego ciała.

Ważnym w walce żylakami są również ubrania jakie nosimy. W przypadku, gdy żylaki zaczynają pojawiać się na naszych nogach, należy bezzwłocznie zaprzestać noszenia obcisłych spodni, jak również mocno przylegającej bielizny. Tego typu odzież swoim mocnym ściskiem na nasze ciało, mocno zaczyna zaburzać nasz krwioobieg. Dlatego też należy unikać zbyt obcisłych ubrań.

Kiedy należy skorzystać z medycznych sposobów na usunięcie żylaków?

Jeśli żylaki zaczynają doskwierać nam coraz bardziej lub jeśli nastąpiło zapalenie żył leżących głębiej, to bez specjalistycznego zabiegu się nie obędzie. Do niedawna tylko drogą operacyjną była możliwość pozbycia się żylaków. Polega ona na wycinaniu większych żylaków. Jednak medycyna znalazła mniej inwazyjne sposoby na pozbycie się tego problemu.

Rzecz jasna chodzi o laserowe usuwanie żylaków. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna i coraz częściej stosowana. Dzięki tej metodzie w bezinwazyjny sposób możemy wyeliminować żylaki. Jednak w medycynie możemy znaleźć sposoby takie jak np. skleroterapia, miniflebektomia czy metoda Babcocka.

Problem żylaków dotyka wiele ludzi. Medycyna naturalna jest w stanie zahamować początkowe objawy, jednak jeśli stan zapalny jest duży, to należy zgłosić się do lekarza, ponieważ za pomocą żeli, tabletek czy innych środków zaawansowanej choroby żylnej nie uda się zwalczyć. Wizyta u specjalisty z pewnością pomoże dobrać metodę do naszego stanu zdrowia, jak również do stanu w jakim są zmienione chorobowo żyły. Tego problemu nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona choroba żył może przynieść powikłania, których bardzo ciężko się później pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *