Majtki poporodowe

Majtki poporodowe – jak długo nosi się majtki poporodowe?

Majtki poporodowe muszą być przede wszystkim lekkie oraz dokładnie utrzymywać na miejscu określoną, ogromną podpaskę (podkład poporodowy). A przy tymże nie mogą uciskać ani obcierać delikatnych oraz cierpiących teraz miejsc: krocza lub też szwu na brzuchu po cesarskim cięciu.

Po co są majtki poporodowe?

Zarówno po naturalnym porodzie, jak również po cesarskim cięciu należy zadbać o czystość okolic intymnych. Gdyż bakterie żywią się odchodami połogowymi, nie można ignorować głównych reguł dbania o higienę. Ważna jest tu bielizna poporodowa, jakiej zadaniem jest zapewnienie kobiecie odpowiedniego przewiewu oraz optymalnego uczucia komfortu. Czemu wietrzenie krocza jest takie istotne? Swobodny dopływ powietrza pobudza mechanizm gojenia nacięcia oraz zmniejsza zagrożenie wystąpienia choroby bakteryjnej. Prócz owego, iż majtki poporodowe powinny być lekkie, muszą również bezpiecznie utrzymywać podkład poporodowy (charakterystyczną ogromną podpaskę). Nie mogą tymczasem obcierać, uciskać ani podrażniać cierpiących rejonów krocza oraz brzucha. Zobacz, jakie typy są dostępne w rynkowej ofercie oraz dowiedz się, na co zwracać uwagę przy zakupie doskonałych majtek poporodowych.

Jakie są typy majtek poporodowych?

Na rynku dostępne są majtki poporodowe jednorazowe i do wielorazowego użytku. Mogą być zrobione z fizeliny, jaka nie spotyka się z przekonaniem pań. Podstawowym zarzutem względem bielizny zrobionej z owego materiału jest nieprzepuszczanie powietrza. Wywołuje to nie jedynie ogromny ból, szczególnie przy dużym krwawieniu w trakcie połogu (czas po porodzie trwający blisko 6 tygodni), lecz przede wszystkim znamiennie komplikuje gojenie się krocza. Ponadto, fizelina nie jest tkaniną o cechach rozciągających. Ogromną sławą cieszą się majtki poporodowe zrobione z bawełny, jaka jako naturalny materiał jest nie jedynie przyjazna dla skóry, lecz gwarantuje jej również właściwą wentylację. Identycznie działają siateczkowe majtki poporodowe, robione z bawełny bądź np. elastycznej przędzy poliamidowej.

Prosty krój

W tymże czasie należy na chwilę zapomnieć o koronkach, haftach oraz mocnych wcięciach. Dobrze, aby nie miały także żadnych nadruków oraz przyszywanych ozdób. Im prostszy typ, tymże lepiej. Im pełniejszy krój, tymże większy komfort przy noszeniu ogromnych podpasek poporodowych. W sprawie odcienia − ciemne będą praktyczniejsze. Z kolei, majtki po cięciu cesarskim powinny być niezwykle płytkie bądź z podwyższonym stanem, aby ich krawędź nie podrażniała rany szwów po cięciu.

Majtki poporodowe tekstylne

Majtki poporodowe powinny być zrobione z naturalnych włókien. Klasycznym surowcem na majtki jest bawełna – normalne figi z delikatnej bawełny (100 proc.) są jak najbardziej właściwe na połóg. Bawełna doskonale przepuszcza powietrze, co jest bardzo istotne, gdyż dostęp powietrza służy szybkiemu gojeniu się ran poporodowych. Poza tymże dobrze się ją nosi – bawełniane figi są delikatne oraz przyjemne w dotyku, nie wywołują podrażnień skóry.

Majtki nie powinny ciasno dochodzić do ciała, lecz gdy wolisz, kiedy są chociaż trochę rozciągliwe – ponieważ takie lepiej trzymają podpaskę – dobierz bawełniane majtki z dodatkiem sztucznego włókna (elastan, spandex), jednakże nie winno być go więcej aniżeli 5–10 proc. Jeszcze powszechniejsze są u nas produkty z bambusa – to także świetny materiał, ponieważ naturalny oraz delikatny. Tymczasem len będzie zbyt sztywny dla wrażliwej oraz obolałej okolicy krocza. Przede wszystkim jednakże nie noś w połogu majtek w całości zrobionych z poliestru lub pozostałych syntetycznych tkanin, ponieważ okolice intymne będą się w nich przegrzewać oraz pocić, natomiast niedobór powietrza służy rozwojowi bakterii.

Jedno- lub wielorazowe?

Można zdecydować się na charakterystyczne jednorazowe majtki poporodowe, jakie zakupimy w aptece bądź internecie za parę złotych. Ich wartość oraz brak potrzeby czyszczenia na pewno stanowią zalety, lecz niestety – wad także im nie brakuje. Po pierwsze – ciężko założyć, ile sztuk będzie nam potrzebne oraz kiedy będziemy mogły spokojnie „przesiąść się” na typową bieliznę. Po drugie – materiał, z którego są zrobione, zwykle pozostawia mnóstwo do życzenia. Zazwyczaj jest to syntetyczne włókno, jakie nie przepuszcza powietrza, utrudniając miejscom intymnym „oddychanie”, natomiast matkom – zachowanie świeżości. Tymże samym majtki służą odparzeniom oraz kolejnym podrażnieniom. Z racji na to, iż są sztywne, mogą „wbijać się” w skórę oraz powodować ból. Nie są też wyjątkowo rozciągliwe, zatem należy naprawdę dobrze wybrać rozmiar, aby ich noszenie poprzez cały dzień było wygodne (świeżo upieczona matka niejednokrotnie musi wytrzymać w jednej pozycji poprzez dłuższy okres, np. w okresie karmienia dziecka).

Jak długo nosi się majtki poporodowe?

Majtki poporodowe przydają się zwłaszcza w pierwszym etapie połogu, gdy to odchody połogowe są aktywnie usuwane poprzez organizm. Jeśli najgorsze już za Tobą oraz starczy Ci zwykła podpaska zamiast podkładu, możesz powrócić do własnej bawełnianej bielizny. Niewątpliwie w wypadku cięcia cesarskiego, majtki będą musiały być dosyć płytkie, aby nie drażnić rany po cieciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *