Choroby macicy

Choroby macicy – rak szyjki macicy, mięśniaki macicy

Choroby macicy to jedno z najczęściej występujących schorzeń kobiecych na które składa się wiele czynników je powodujących. Do podwyższonej grupy ryzyka zachorowań na choroby macicy należą w szczególności panie po 45 roku życia.

Macica jest narządem układu rozrodczego kobiety. W główniej mierze jej rolą jest przyjęcie zarodka oraz jego rozwój przez 9 miesięcy trwania ciąży. Kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę, od środka wyściełana jest mięśniami gładkimi, zbudowana z trzech błon: surowiczej, mięśniowej i śluzowej. Błony te złuszczają się podczas cyklu menstruacyjnego i wydalane są wraz z krwią w przypadku, kiedy nie doszło do zapłodnienia.

Szyjka macicy odgrywa bardzo ważną rolę w ochronie macicy, jajowodów oraz jajników przed zakażeniem. Dlaczego? Otóż jest to podyktowane tym iż w kanale szyjki znajduje się śluz, który stanowi barierę ochronną dla flory bakteryjnej.

Szyjka macicy odgrywa istotną rolę w zajściu w ciążę, donoszenia jej i urodzenia. Stanowi ona kanał dla plemników, który umożliwia im drogę z pochwy do macicy, w czasie ciąży działa jak zwieracz zamykający jamę macicy, a podczas porodu umożliwia wydostaniu się płodu na zewnątrz.

Z medycznego punktu widzenie wyróżniamy wiele chorób związanych z chorobami macicy. Do najczęściej spotykanych zaliczamy między innymi:

– rak szyjki macicy,
– mięśniaki macicy,
– nadżerka szyjki macicy,
– polipy macicy.

Rak szyjki macicy

Zawsze we wszelkich dysfunkcjach narządu macicy ogromną rolę odgrywa profilaktyczna kontrola ginekologiczna. Dlatego kobietom zaleca się odpowiednio częste wizyty kontrole które stwarzają szanse na wczesne wykrycie zmian chorobowych i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Rak szyjki macicy to jeden z typów raka rozwija się w obrębie szyjki macicy, tej części macicy w kształcie stożka, która łączy górną część macicy (trzon macicy) z pochwą. Znana jest przyczyną wywołująca tą bardzo niebezpieczna chorobę. Rak szyjki macicy rozwija się, kiedy uszkodzone komórki nabłonka zakażone wirusem HPV zaczynają się dzielić bez kontroli. W konsekwencji powstałe komórki kumulują się w jednym miejscu tworząc guz. Guzy łagodne nie naciekają i z reguły są nieszkodliwe. Guzy złośliwe, jak na przykład rak, mogą naciekać okoliczne tkanki i stanowić poważne zagrożenie dla życia.

Dlatego często kobieta słysząc diagnozę „rak” interpretuje i kojarzy ją z najgorszym. Dzięki medycynie XXI wieku istniej coraz więcej sposobów i metod na skuteczną walkę z rakiem. Bez względu jednak na postęp rozwojowy istnieją czynniki które sprzyjają powstawaniu zmian przed nowotworowych i raka szyjki macicy jest.

Do zmian zwiększających ryzyko wywołania raka szyjki macicy zaliczamy:

– złą higiena osobista,
– wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego,
– częsta zmiana partnerów seksualnych,
– palenie papierosów,
– stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej,
– niedobór witaminy A (retinoidów),

W początkowej fazie rozwoju choroby nie obserwuje się charakterystycznych objawów. W stadium bardziej zaawansowanym wystąpić mogą tzw. krwawienia kontaktowe, czyli w czasie lub po stosunku seksualnym. Bóle pojawiają się najczęściej wtedy, gdy zajęte są już sąsiednie narządy.

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to nowotwory łagodne, wywodzące się z włókien mięśniowych macicy. Ich wielkość jest bardzo zróżnicowana oraz wielość niejednoznaczna. Dlatego mogą występować pojedynczo bądź jako mięśniaki mnogie, bardzo licznie.

Mięśniaki rozpoznaje się podczas badania ginekologicznego w celu dokładnej diagnozy wykonuje się badanie ultrasonograficzne celem określenia ich lokalizacji i rozmiarów.

Choroby macicyW celu eliminacyjnym wykorzystywane są zabiegi laparoskopowe lub chirurgiczne. Przed planowym zabiegiem operacyjnym wykonuje się biopsję błony śluzowej jamy macicy.

Mięśniaki macicy dotyczą ogólnie około 20% wszystkich kobiet.

Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka to jedna z najczęstszych zmian patologicznych występujących wśród kobiet. Schorzenie to dotyka średnio co czwartej kobiety. Co ją powoduje? Otóż najczęstsza przyczyną nadżerki szyjki macicy są:
– zmiany po prze byłych stanach zapalnych,
– zmiany poporodowe,
– nadżerka wrodzona.

Wśród najczęściej pojawiających się objawów nadżerki szyjki macicy wymienia się krwawienie kontaktowe. Co to takiego? Jest to krwawienie po odbytym stosunku płciowym. Innym częstym objawem są uciążliwe upławy mające postać żółtawo zielonkawej wydzieliny.

Nie podjęcie odpowiednio wcześnie leczenia nadżerki może skutkować przekształceniem się jej w raka szyjki macicy. Leczenie odbywa się w oddziale ginekologii operacyjnej.

Polipy macicy

Polipy to przerośnięte fragmenty błony śluzowej macicy, które nie posiadają znamion ze złośliwych. Trudno też jednoznacznie określić przyczyny ich powstawania. W większości przypadków wiąże się je z zaburzeniami hormonalnymi – podwyższony poziom estrogenów.

Do najczęstszych objawów polipów macicy zaliczamy:

– plamienia międzymiesiączkowe,
– krwawienia po stosunku płciowym,
– upławy o charakterze galaretowatym,
– bóle podobne do porodowych (skurcze).
Wszystkie kobiety bez względu na wiek powinny pamiętać aby systematycznie wykonywać badania kontrolne które umożliwiają wczesne wykrycie choroby i zastosowanie środków skierowanych na usunięcia źródła choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *