Alergia pokarmowa a karmienie piersią

Alergia pokarmowa a karmienie piersią – dieta eliminacyjna?

Alergia pokarmowa a karmienie piersią – czy alergia pokarmowa może się zdarzyć, a jeżeli tak, to czy jest niebezpieczna? Karmienie piersią nie eliminuje pojawienia się nadwrażliwości pokarmowej u dziecka. To dlatego, iż alergeny z posiłków spożywanych poprzez mamę mogą dochodzić do mleka, natomiast wraz z nim dochodzić do organizmu dziecka. Jak postępować, kiedy dziecko karmione piersią ma symptomy alergii pokarmowej? Karmienie piersią niewątpliwie obniża zagrożenie wystąpienia nadwrażliwości pokarmowej u dziecka, lecz nie eliminuje jej zupełnie. Na alergię pokarmową narażonych jest od 0,5-2 procent dzieci karmionych piersią.

Występowanie alergii pokarmowych w rodzinie podnosi zagrożenie wystąpienia nadwrażliwości u niemowląt. W takim wypadku niejednokrotnie poleca się rezygnację z jedzenia owoców cytrusowych, kiwi, owoców morza, kakao, czekolady, orzechów, szczególnie ziemnych, artykułów zawierających ogromne ilości konserwantów poprzez matkę karmiącą piersią. Jednakże, wedle obecnej informacji, nie ma jasnych dowodów na to, iż restrykcje żywnościowe, zarówno podczas ciąży, jak również karmienia piersią, mają ważne znaczenie dla przeciwdziałania wystąpieniu nadwrażliwości u maluchów oraz dzieci karmionych piersią.

Dieta kobiety karmiącej

Karmienie piersią to najdoskonalszy sposób żywienia dla niemowlęcia. Mleko mamy ma wszystkie niezbędne dziecku elementy, żeby zdrowo rosło. Jednakże może się zdarzyć, iż artykuły spożyte poprzez mamę wpłyną na dziecko. Mogą wówczas spowodować nadwrażliwość, jednakże nie jest to uczulenie na mleko mamy, lecz uczulenie na alergen, jaki dostał się do mleka. Odżywianie w okresie karmienia piersią winno być pomyślane. Lecz nie da się wszystkiego zaplanować – żeby nie spowodować bólu u dziecka, należy je po prostu obserwować. Skrupulatne obserwowanie niemowlęcia, zwłaszcza na samym starcie karmienia piersią, winno być głównym „wyznacznikiem”, czy twoja dieta odpowiada dziecku.

Symptomy alergii pokarmowej u malucha

Czasem zdarzyć się może, iż maluch wykształca odpowiedź uczuleniową na dane alergeny przedostające się do jego układu pokarmowego wespół z mlekiem mamy podczas karmienia piersią – do najpowszechniejszych należą jaja, nabiał, soja, pszenica, orzechy włoskie oraz orzechy laskowe. Jak rozpoznać, iż dziecko cierpi z powodu alergii pokarmowej? Do najczęstszych symptomów zaburzenia należą nudności, biegunka, wysypka, zdenerwowanie, gazy oraz krew w kale. Wydalenie alergenów z organizmu może trwać chociażby dwa tygodnie, więc należy wykluczyć dany artykuł z diety na pół miesiąca oraz nieustannie sprawdzać reakcje dziecka na dostarczany posiłek. Potem, można przywracać do jadłospisu następne posiłki w celu znalezienia uciążliwego elementu diety. Każdy artykuł dodajemy do pokarmów w niewielkich porcjach oraz obserwujemy wystąpienie bądź brak symptomów nadwrażliwości pokarmowej u malucha.

Jak można rozpoznać nadwrażliwość pokarmową u niemowlęcia?

Złożoność procesów, które doprowadzają do pojawienia się symptomów alergii, wywołuje, iż nie ma jednego powszechnego oraz prostego testu badawczego dotyczącego nadwrażliwości pokarmowej – oraz takiego testu nigdy nie będzie. Możemy jedynie rozpoznać alergie pokarmowe tzw. IgE-zależne, polegające na tymże, iż kiedy organizm zetknie się z alergenem, wytwarza przeciwciała w klasie IgE. Dzięki badaniu krwi i testom skórnym możemy zobaczyć ową postać nadwrażliwości.

Alergia pokarmowa u niemowląt − leczenie

Niemowlęta, u jakich zauważono nadwrażliwość na mleko, muszą być karmione profesjonalnymi kompozycjami modyfikowanymi. Białka w nich zamknięte są już zhydrolizowane, co znaczy, iż organizm dziecka otrzymuje je pod postacią trochę bądź zupełnie rozłożoną, jaka nie wywołuje reakcji uczuleniowych. Niestety, kompozycji owe mają inny smak aniżeli mleko, jakim dziecko było do owej chwili karmione, co może stanowić przeszkodę w karmieniu. Im wcześniej zostanie ono wprowadzone do diety dziecka, tymże będzie ono łatwiej akceptowane. U dzieci karmionych piersią może również pojawić się nadwrażliwość na składnik diety mamy, jaki wszedł do posiłku. Wówczas należy dokładnie przyjrzeć się własnej diecie oraz wykluczyć z niej winnego. Może nim być któryś spośród popularnych alergenów lub także syntetyczne dodatki do żywności. Jadłospis mamy karmiącej winien być więc pozbawiony żywności wysoko przetworzonej.

Dieta eliminacyjna w leczeniu nadwrażliwości pokarmowej u niemowląt

Dieta eliminacyjna to najdoskonalsza oraz szczególnie naturalna technika leczenia nadwrażliwości pokarmowej. Gdyż artykułami żywnościowymi przechodzącymi do mleka mamy oraz przeważnie uczulającymi dziecko drogą karmienia naturalnego są:

zazwyczaj zaczynamy od eliminowania tychże dwóch grup artykułów. Możliwe jest także uczulenie drogą pokarmu naturalnego na:

  • pszenicę,
  • orzechy
  • ryby, lecz nie poleca się stałego eliminowania tychże artykułów z diety.

Z względu, iż byłaby to dieta wysoce eliminacyjna dla matki karmiącej oraz stwarzająca ryzyko dla jej zdrowia.  Jeśli karmisz piersią, natomiast specjalista poleci Ci dietę eliminacyjną, powinnaś dokładnie omówić z nim reguły diety oraz w razie niepewności zadawać dręczące Cię pytania. W wypadku nadwrażliwości na białko mleka krowiego poleca się rezygnację z mleka oraz wszystkich przetworów nabiałowych oraz mlecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *