Dieta po porodzie

Dieta po porodzie – jak powinna wyglądać dieta po porodzie?

Dieta po porodzie jest bardzo ważna, dzięki niej młoda mama może szybciej dojść do siebie. Czas ciąży oraz porodu jest niezwykle obciążający dla organizmu kobiety. Podnosi się ponieważ w tymże okresie zapotrzebowanie na elementy wzmacniające, witaminy oraz minerały, jakie są potrzebne dla rozwoju płodu. Jednak mnóstwo matek w tymże czasie nie je dla dwojga, natomiast za dwoje, co jest podstawą podniesienia wagi ciała oraz nadwagi.

Kiedy przybywa więcej

Może się jednakże zdarzyć, iż w ciąży utyłaś trochę więcej aniżeli potrzeba. Czy możesz się odchudzać? Niejednokrotnie słyszy się również, iż po porodzie nie można stosować diet, ponieważ zagraża to schorzeniami laktacji, osłabieniem, zmniejszeniem nastroju. Faktycznie, lecz tenże zakaz odnosi się do diet rygorystycznych, takich jak dieta kopenhaska lub 1000 kalorii. Dozwolona natomiast jest dieta racjonalna – pomoże ci stracić niepotrzebne kilogramy, niczym nie grożąc laktacji. Reguły są łatwe: należy jeść zdrowo oraz regularnie, nie doprowadzać do stanów przegłodzenia ani gwałtownych spadków poziomu cukru we krwi.

Dieta po porodzie – szczególny jadłospis

Po porodzie należy wykorzystać specjalistyczną dietę, jaka będzie pozytywnie wpływała nie jedynie na organizm malucha, w wypadku karmienia piersią, lecz także uzupełni deficyty elementów mineralnych oraz witamin w organizmie mamy. Niezwykle niejednokrotnie po porodzie u pań występuje niedokrwistość, jaka może być wywołana powikłaniami podczas porodu bądź cesarskiego cięcia, gdy doszło do straty krwi.

Co można jeść po porodzie siłami natury, natomiast co po cesarce? Wskazania

Co jeść po porodzie naturalnym? Dieta dla mamy po porodzie winna być delikatna ze względu na utrudnione wypróżnianie oraz potencjalne rany krocza, jakim nie służą zaparcia ani laksacji. Co jeść w pierwszych dniach po porodzie? Najlepiej artykuły zawierające cukry złożone, w tymże błonnik, i również chude mięso jako centrum białka niezbędnego do odbudowy organizmu. Należałoby także dostarczać sobie witamin oraz minerałów, spożywając warzywa oraz owoce. Niezwykle istotne jest także nawadnianie się – polecana minimalna ilość płynów to 1,5 litra dziennie. Dieta mamy karmiącej po cesarskim cieciu może trochę różnić się od jadłospisu po porodzie naturalnym. Cesarskie cięcie to operacja robiona w znieczuleniu (przeważnie podpajęczynówkowym). Może ono mieć efekty uboczne, np. wymioty oraz mdłości, jest także kolejnym obciążeniem dla organizmu.

Dieta po porodzie – główne reguły

Dieta kobiety karmiącej piersią po porodzie winna opierać się na uzupełnionym jadłospisie złożonym z pięciu pokarmów dziennie. Sposób odżywiania młodej mamy gra zwłaszcza istotną funkcję, ponieważ oddziałuje na jakość posiłku. Dieta kobiety karmiącej może być podobna do owej sprzed ciąży, jednakże należy pamiętać, iż artykuły ciężkostrawne mogą negatywnie oddziaływać na organizm malucha. Głównym zarzewiem energii w diecie po porodzie powinny być cukry złożone, jakie powinny pokrywać od 45 proc. do 60 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego kobiety karmiącej.

Od 15 proc. do 25 proc. energii winno płynąć z białka, natomiast do 30 proc. z tłuszczów. Kobieta po porodzie winna zatroszczyć się o właściwą podaż witamin oraz minerałów, ponieważ wszystkie deficyty mogą być niebezpieczne nie jedynie dla niej, lecz także dla zdrowia dziecka. Zwłaszcza ważne jest spełnienie wzmożonego zapotrzebowania organizmu kobiety na żelazo oraz wapń. W wielu wypadkach dietę po porodzie należy wspierać suplementami oraz środkami. Można je jednakże wykorzystywać jedynie w porozumieniu ze specjalistą.

Dieta po porodzie: co jeść?

Żeby odzyskać siły powinnaś stosować dietę bogatą w białko. Jedz chudy drób oraz ryby, chudą wędlinę i białko jaja – najlepiej gotowane bądź gotowane na parze. Wołowina zapewni dużo żelaza, jakie tracisz w efekcie krwawień. Mięso oraz ryby piecz w folii, gotuj bądź duś bez tłuszczu. Mleko, cenne zarzewie białka, może powodować uczulenia u poniektórych maluchów. Zaleca się zatem jogurt naturalny bądź kefir. Mają one ową korzyść, iż zawierają bakterie probiotyczne, pozytywnie wpływające na pracę jelit. Wartościowe węglowodany odnajdziesz w ziarnach zbóż. Odnajdziesz je w chlebie mieszanym pszenno-żytnim oraz pełnoziarnistym, i również kartoflach, makaronie, kaszach. Zawierają one błonnik przeciwdziałający zatwardzeniom. Systematyczne wypróżnienia są istotne dla twojego dobrego nastawienia.

Pij zatem dużo płynów, jakie działają rozluźniająco: niegazowaną wodę mineralną, kompot z suszonych śliwek, herbaty ziołowe oraz owocowe, świeżo wyciskane napoje. Dobre są także owe w kartonach (najlepiej rozcieńczone wodą), pod warunkiem, iż nie zawierają konserwantów oraz barwników. Unikaj mocnej herbatki oraz kawy. W każdym posiłku jedz warzywa oraz owoce. Jedzenie po porodzie winno być ciekawe oraz pełne witamin. Należałoby sięgać po naturalne sezonowe owoce: truskawki, maliny, jagody, gruszki, jabłka, śliwki, maliny. Nie ma także konieczności rezygnowania z cytrusów. Istotnym aspektem diety kobiety po porodzie są także warzywa, natomiast szczególnie zielone, ponieważ zawierają dużo przeciwutleniaczy, żelazo oraz wapń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *