Badania przed ciążą

Badania przed ciążą – Jakie należy wykonać badania przed ciążą?

Badania przed ciążą wykonuje każda przyszła mama, która chce urodzić zdrowe dziecko. Wcześniej trzeba było polegać wyłącznie na mądrości natury i niecierpliwie oczekiwać narodzin dziecka. Obecnie planując ciążę, można poddać się badaniom i ocenić swój stan zdrowia. Dla mężczyzny, przyszłego ojca badania podczas planowania ciąży nie są obowiązkowe, ale raczej pożądane. Dzięki temu, przyszli rodzice zwiększą szanse na pomyślne poczęcie, bez poważnych komplikacji i uzyskują pewność narodzin zdrowego dziecka.

Ważne badania przed ciążą

Kompleksowe badanie diagnostyczne to jedno z najważniejszych zadań stojących przed przyszłymi rodzicami. Od czego zacząć? Trzeba pamiętać o swoich przewlekłych i dziedzicznych chorobach, przybliżonym czasie trwania cyklu miesiączkowego i przynieść do ginekologa kartę medyczną z przebytymi chorobami, ponieważ niektóre z nich przebyte nawet w dzieciństwie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie nienarodzonego dziecka. Szczegółowe informacje pomogą lekarzowi w uzyskaniu pełnego obrazu stanu zdrowia kobiety i zidentyfikowaniu problemów.

Poza wizytą u ginekologa kobieta planując ciążę powinna odwiedzić takich specjalistów jak:

 • Genetyk. Aby zapobiec nieprawidłowościom genetycznym u dziecka. Poradnictwo genetyczne jest szczególnie ważne dla małżonków powyżej 35 roku życia i tych, którzy mają choroby dziedziczne w rodzinie.
 • Reproduktolog. Aby sprawdzić stan układu rozrodczego. Zalecany w przypadku trudności z poczęciem.
 • Endokrynolog pomoże unormować poziom hormonów. Zalecane w przypadku zaburzeń endokrynologicznych i / lub trudności w poczęciu.

Badania i analizy przygotowujące do poczęcia wymagają czasu. Czasami jest to kilka tygodni, a czasem, jeśli lekarze znajdą choroby wymagające leczenia,  więcej. Ale warto, planowanie dziecka nie toleruje pośpiechu ale nadzieję na sukces.

Wizyta u ginekologa – badania przed ciążą

Kobieta planując zajście w ciążę musi poddać się badaniu ginekologicznemu, w tym badaniu zewnętrznych narządów płciowych i badaniu pochwy, macicy i przydatków, oraz badaniu piersi.

Podczas badania ginekolog pobiera wymazy z dróg rodnych i przepisuje skierowania dotyczące innych badań:

 • Mikroskopia rozmazowa
 • W przypadku niekorzystnego badania ginekologicznego lub pogłębionego wywiadu ginekologicznego (poronienie), ginekolog może zlecić różne dodatkowe badania i konsultacje z innymi specjalistami.
 • Badanie mężczyzn pod kątem funkcji rozrodczych (analiza spermogramu) i zakażeń narządów płciowych, którą może wykonać androlog urolog.

Przed ciążą najważniejsze jest wyeliminowanie wszystkich możliwych wewnętrznych źródeł zakażenia. Dlatego przyszła matka jest wysyłana do pogłębionego badania wszystkich układów ciała.

Najważniejsze badania przed ciążą zlecone przez ginekologa

Ginekolog może zlecić badania: posiew na określenie flory bakteryjnej, a także badanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową:

 • Cytomegalowirus
 • Chlamydia
 • Ureaplasma
 • Opryszczka
 • Mykoplazma
 • HPV.

Wynik badania wskaże także listę antybiotyków, które usuną chorobę. Jeśli podczas badania zostanie wykryta infekcja lub stan zapalny, zajście w ciąże w danym momencie będzie niemożliwe. Konieczne jest leczenie i potwierdzenie osiągnięcia całkowitego wyleczenia. Zalecane jest wykonanie badań diagnostycznych na infekcje nie tylko kobiecie, ale także mężczyźnie.

Inne badania przed ciążą:

 • USG narządów miednicy w dniach 5-7 i 21-23 cyklu. Podczas badania ultrasonograficznego ginekolog ma możliwość oceny stanu narządów rodnych, w drugim cyklu może zaobserwować obecność ciałka żółtego to znaczy czy kobieta przechodzi owulację i zmiany w błonie śluzowej macicy.
 • Morfologia, badanie moczu. Konieczne jest, aby lekarz mógł dowiedzieć się o obecności stanu zapalnego i zakażeń, pracy nerek, serca, wątroby.
 • Krew na oznaczenie hormonów. Analizę hormonów tarczycy i hormonów płciowych. W pierwszym (5-7 dniu cyklu miesiączkowego) iw drugiej (21-23 dni) fazie cyklu (TSH, T3, T4 free, ATTPO, LH, FSH, PG, T, estradiol, DGA-S, 17-OH i inne.). Tylko lekarz może przepisać, które hormony i w jakiej fazie cyklu należy przyjmować. Hormony są jednym z kluczowych ogniw funkcji rozrodczych kobiet i mężczyzn. Zaburzenia hormonalne często prowadzą do bezpłodności.
 • Hemostasiogram, koagulogram – cechy krzepnięcia krwi.
 • Biochemiczna analiza krwi.

Dodatkowe badania przed ciążą rzutujące na poczęcie i przebieg ciąży

Konieczne jest sprawdzenie grupy krwi i Rh kobiety oraz mężczyzny. Jeśli kobieta ma ujemny Rh, a mężczyzna dodatni Rh lub nie ma miana Rh, w takim przypadku występuje konieczność poddania się szczepieniu Rh. Jeśli miano przeciwciał zostanie wykryte (w kategoriach ilościowych), konieczne jest monitorowanie wzrostu miana podczas ciąży.

Ponadto:

 • Oznaczanie antykoagulantu tocznia, przeciwciał przeciwko fosfolipidom, przeciwciał przeciwko kardiolipinie, gonadotropiny kosmówkowej: są to czynniki poronienia płodu.
 • Kontrola wizyta u dentysty i podjęcie ewentualnego leczenia. Jeśli podczas ciąży pojawi się problem z zębami, kobieta nie będzie mogła wykonać zdjęcia rentgenowskiego, poza tym lekarze będą mieli ograniczony wybór preparatów medycznych.
 • Analiza krwi na HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu B, C, RW.

Wyniki badań przed ciążą dadzą wskazania, co do bezpiecznego poczęcia i prawidłowego przebiegu przyszłej ciąży lub wskażą, że jedno lub oboje rodziców muszą najpierw rozwiązać problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *