działanie nikotyny

Działanie nikotyny na zdrowie – uzależnienie od nikotyny, właściwości

Działanie nikotyny na zdrowie jest degradujące. WHO podkreśla iż nikotyna działa jak narkotyk i tak powinna być traktowana, gdyż jej wpływ na zdrowie jest porównywalny z działaniem heroiny i kokainy. Nikotyna przede wszystkim zwiększa podaż dopaminy, zapewniając poczucie przyjemności a przy tym uzależnienia. Dodając do tego działania dym tytoniowy o działaniu nowotworowym i zwiększającym ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia oraz serca jawi się nam obraz niszczycielskiej mocy nikotyny.

Działanie nikotyny w praktyce

Nikotyna to substancja psychoaktywna, pobudza ona receptory w mózgu działając na mózg stymulująco lub tez uspokajająco zaburzając naturalna prac układu nerwowego. To powszechny wspomagacz stosowany na stres, zmęczenie, który jednak niszczy nasz organizm. Działanie nikotyny bywa przewrotne i podstępne, gdyż objawy są korzystne, zaś skutki negatywne.

Właściwości

Nikotyna jest neurotoksyczna, prowadzi do śmierci w zależności od zastosowanej dawki. Jest częstym składnikiem owadobójczych oprysków rolniczych. W naturalnej postaci obecna jest w liściach tytoniu. Jeden papieros to przeważnie 0,8 do 1g liści tytoniu i 6-11mg nikotyny. Organizm osoby palącej przejmuje z papierosa około 1-3 mg nikotyny.

Największe stężenie tej substancji we krwi występuje w chwili gaszenia papierosa i trwa przez około kwadrans. By usunąć całą nikotynę z organizmu człowiek potrzebuje od 1 do 2 godzin. Nie trudno zauważyć iż nałogowi palacze palą papierosy w takich właśnie ostępach. To objaw uzależnienia i konieczność uzupełnienia nikotyny we krwi.

Niskie dawki

Niewielkie dawki nikotyny działają na układ nerwowy pobudzająco, przyspieszają tętno oraz podwyższają ciśnienie krwi, ponadto rozszerzają źrenice i usprawniają trawienie. Warto dodać, iż nie trzeba palić, aby się uzależnić od nikotyny i wykazywać jej stężenie we krwi, bowiem wdychanie dymu papierosowego to właśnie niska dawka nikotyny dla organizmu.

W takich dawkach organizm odczuwa zastrzyk energii do pracy, lepsza koncentrację. Dodatkowo można poczuć się lepiej i pewniejszym siebie z uwagi na neuroprzekaźniki dopaminy. Większa dawka nikotyny powoduje rozluźnienie i niemalże odwrotny efekt. Używka uspokaja, rozluźnia ale i rozprasza uwagę.

Nieustanny spór

Spór o to czy nikotyna wywołuje raka, czy też dym tytoniowy trwa od lat siedemdziesiątych i nie został do dziś rozstrzygnięty. Pewnikiem jest jednak fakt, iż papierosy przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Substancje smoliste jakie wdychamy z dymem tytoniowym osadzają się w drogach oddechowych i działają toksycznie. Działanie nikotyny przyczynia się do chorób krążenia, wrzodów żołądka i otyłości.

Poza tym zauważa się przebarwienia uzębienia i suchość skóry, błyskawiczne efekty starzenia się. Bez wątpienia nikotyna nie należy do leków, jak wiele osób uważa. Jest substancja szkodliwą dla zdrowia w każdej dawce, a konsekwencje jej zażywania mogą się ujawnić po wielu latach. Powoduje ona nieodwracalne ubytki i dysfunkcje. Największym zagrożeniem jest postępujące uzależnienie sięgające z czasem dawek śmiertelnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *