śliwa domowa

Śliwa domowa – właściwości lecznicze, substancje odżywcze

Śliwa domowa (Prunus domestica) jest gatunkiem drzewa wieloletniego z rodziny różowatych. Jak sama nazwa wskazuje śliwa domowa nie występuje w stanie dzikim. Gatunek wyróżnia wielość par chromosomów. Gatunek stworzono poprzez krzyżowanie się różnych odmian śliwy w tym tarniny i ałyczy.

Rodowód i popularność – śliwa domowa

Śliwa wywodzi się z obszarów Azji Mniejszej oraz Zakaukazia i znana była już w czasach starożytnych Persów. Zarówno w cywilizacji rzymskiej i greckiej była popularna z uwagi na owocowe, podobnie dziś jest rośliną sadownicza uprawianą na szeroką skalę dla smacznych i odżywczych owoców. Śliwa jest pod kątem popularności ósmym owocem na świecie.

Polska należy do potentatów w uprawie śliwy. Drzewo i dorasta do 10 metrów wysokości, posiada nisko rozgałęziony pień i luźną koronę. Cechuje je rozwinięty system korzeniowy, który jest o wiele szerszy od obwodu korony. Liście śliwy mają kształt eliptyczny osiągając od pięciu do dziesięciu centymetrów długości. Brzegi liści są karbowane a blaszka od spodu owłosiona.

Cechy charakterystyczne

Kwiaty śliwy domowej wyrastają na dwóch szypułkach i mają kolor biały. Mają one piec działek kielicha i po pięć płatków korony. Drzewo zakwita jako jedno z pierwszych stąd też jest narażone na przymrozki, na które to jest mało odporne. Śliwa domowa owocuje późnym latem, wczesną jesienią kulistymi owocami jadalnymi z pestką wewnątrz. Owoce są pokryte skórką i obfitują w miąższ. W zależności od odmiany śliwy mogą osiągać 10g jak też 80g.

Substancje odżywcze śliwy

Substancje zawarte w owocach śliwy są bogate w cenne składniki zdrowej diety. W zależności od odmiany skład śliwek się różni, wszystkie czy to mirabelki, czy węgierki pozytywnie oddziałują na organizm ludzki. Owoce śliwy są przede wszystkim niskokaloryczne, co jest atutem dla osób będących na diecie odchudzającej. W śliwkach zawarte są pektyny, węglowodany poprawiające wydolność układu pokarmowego, zwalczające zaparcia oraz regulujące poziom cholesterolu LDL.

Ponadto śliwki mają niesamowitą właściwość oczyszczającą z toksyn, metali ciężkich i substancji szkodliwych zalegających w organizmie. Poza tym otrzymują one należyty poziom cukru we krwi. Najbardziej zdrowe są renklody i węgierki, które znajdują zastosowanie w kuchni. Zawierają one mnóstwo błonnika oraz witaminy z grupy B. dzięki temu składowi są środkiem uspokajającym, wpływają kojąco na układ nerwowy. Regularne spożywanie śliwek zapewnia dobry nastrój oraz sprawność intelektualną.

Suplement diety

Śliwki są doskonałym suplementem diety który uzupełnia niedobory witamin, błonnika. Owoce śliwy domowej to również bogactwo przeciwutleniaczy. Obok witaminy C i A dbają one o kondycję skóry, odporność chroniąc organizm przed infekcjami. Ponadto w owocach znajduj a się również sole mineralne które łatwo je jedząc uzupełnić. Zastosowanie w medycynie naturalnej znajdują zarówno owoce jak i korzenie drzewa.

Wyciąg z korzenia śliwy wspiera terapię prostaty. Z owoców chętnie przygotowuje się przetwory takie jak powidła, kompoty, dżemy. Śliwki są tez dodawane do deserów, ciast, knedli, jak też chętnie wykorzystuje się je suszone. W postaci suszonej są doskonałym środkiem rozwalniającym. Niestety spożywane w nadmiarze mogą powodować biegunkę lub wzdęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *