Jak rozpoznać skurcze porodowe

Jak rozpoznać skurcze porodowe? Jak czuje się skurcze porodowe?

Jak rozpoznać skurcze porodowe? Większość ciężarnych się nad tym zastanawia. Skurcze oraz bóle porodowe są wydarzeniem ciężkim do opisania, ponieważ trudno je z czymś zestawić, lecz także dlatego, iż przebiegają niezwykle przeróżnie u każdej kobiety. Zwłaszcza ciężkie są do wykrycia dla pierworódek, jakie czasem mieszają z nimi przepowiadające skurcze Braxtona-Hicksa. Mówi się, iż ciężko nie stwierdzić skurczy oraz bólów porodowych, gdyż są niezwykle ogromnym doznaniem.

Pomimo to mnóstwo przyszłych matek żyje w strachu, iż może nie zdążyć do szpitala na czas. Skurcze porodowe służą przede wszystkim skróceniu oraz rozwarciu się szyjki macicy. Pierwsze, pojawiają się systematycznie oraz w cyklach, przeważnie co około 10–30 minut, każdy spośród nich trwa ok. 40 sekund. W poszczególnych wypadkach zdarza się, iż już na tymże etapie dochodzi do przerwania błon embrionalnych oraz wypłynięcia poprzez szyjkę macicy roztworu owodniowego. Po pierwszych skurczach występuje natężenie bólu. Kulminacją początkowej fazy jest systematyczne ich występowanie co dwie minuty i okres trwania od 70 do 90 sekund.

Jak czuje się skurcze porodowe?

Pierwsze skurcze porodowe są to tak nazywane skurcze rozwierające. Ich pojawienie znaczy, iż ujście macicy (szyjka) sukcesywnie się napina oraz rozszerza. Skurcze rozwierające powodują dyskomfort w dolnej partii brzucha. Typowa dla nich jest systematyczność, występowanie w jeszcze krótszych odstępach czasu oraz sukcesywne zwiększanie bólu. Przechodzą, kiedy kanał rozrodczy zupełnie się otworzy. Hormony oksytocyna oraz prostaglandyna wywołują, iż mięśnie macicy mechanicznie się kurczą od góry w dół. Tymże samym dziecko zaczyna być spychane na zewnątrz.

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Skurcze porodowe, pojawiające się w początkowej fazie porodu, wyczuwalne są jako bóle w strefie krzyżowej oraz w podbrzuszu. Bóle przed porodem przypominają z starcie ogromne dolegliwości menstruacyjne oraz zwiększają się wraz z następnymi skurczami porodowymi. Ich zadaniem jest otwarcie szyjki macicy na wielkość 10 cm. Od czasu pojawienia się pierwszych skurczów należy obserwować dynamikę czynności skurczowej, mierząc odstępy czasowe od czasu pojawienia się skurczu do chwili przyjścia następnego. Najpierw skurcze pojawiają się co ok. 15 minut oraz trwają 10- 15 sekund. Sukcesywnie zwiększają się oraz przedłuża się czas ich życia. U pierworódki pierwsza faza porodu trwa ok. 10 – 16 godzin, przy następnych porodach zmniejsza się zwykle do 8-9 godzin.

Najistotniejsze symptomy porodu: skurcze

Wiarygodnym, praktycznie jedynym określonym znakiem, iż poród jest blisko, są systematyczne, jeszcze większe skurcze macicy. Kiedy zorientujesz się, iż je masz, nie będziesz miała wątpliwości, iż zaczyna się poród. Trudność polega na tymże, iż już parę tygodni przed rozwiązaniem ciężarna czuje tzw. skurcze przepowiadające. Ich celem jest napięcie dolnej partii macicy, aby głowa mogła się ustalić na dnie miednicy. Są zazwyczaj krótkie oraz nieregularne, mogą się zwiększać bądź przechodzić, i również wywoływać bolesność w podbrzuszu, przechodzą jednakże pod naciskiem ruchu lub zmiany pozycji ciała.

To je generalnie wyróżnia od skurczów porodowych, jakie, kiedy się pojawią, są jeszcze liczniejsze, jeszcze większe oraz jeszcze silniejsze – bez względu na to, co robisz: siedzisz, chodzisz, leżysz itd. Od początku akcji skurczowej mierz okres trwania skurczów oraz przerw pomiędzy nimi. Pierwsze skurcze są krótkie (30–40 sekund), rzadkie (co 15–20 minut) oraz mało nieprzyjemne – przypominają delikatne bóle miesiączkowe.

Skurcze przepowiadające a porodowe

Skurcze przepowiadające mogą pojawić się już w drugim trymestrze ciąży. Nie zapowiadają one bliskiego porodu, natomiast tylko przygotowują do niego organizm oraz ułatwiają ułożenie się dziecka głową do dołu. Nie są systematyczne, natomiast ich siła oraz nasilenie nie podnoszą się z czasem. Zanikają po zmianie aktywności, np. po wstaniu z leżenia bądź po wypoczynku. Przeważnie przechodzą po 1–2 godzinach. W trakcie skurczu dziecko zaczyna poruszać się bardziej szybko. Skurcze przepowiadające rozpoczynają się w górze brzucha oraz idą na dół, lecz nie towarzyszą im pozostałe symptomy. Ciepła kąpiel oraz środki rozkurczające zapewniają błyskawiczną ulgę. Pod koniec ciąży skurcze przepowiadające mogą pojawiać się parę razy dziennie oraz powtarzać się poprzez blisko 2 godziny. Skurcze do porodu są systematyczne oraz zwiększają się podczas zmiany pozycji.

Jak przetrwać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe są uciążliwe oraz nieprzyjemne. Nie sposób ich nie odczuć, za to należy je przetrwać. Co robić? Niewątpliwie postawić na metody pomagające w uśmierzaniu bólu. Nade wszystko istotne jest podejście (akcja porodowa przecież kiedyś się skończy), i również właściwe oddychanie (sprawdzany oddech, spokojny, z przepony). Ból porodowy pomaga okiełznać chodzenie, siedzenie na worku sako bądź piłce porodowej, prysznic, leżenie w wannie. Należałoby poprosić o masaż. Każda kobieta, która dyskomfort towarzyszący skurczom porodowym uważa za nie do pokonania, może poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe, jakie przysługuje każdej rodzącej. Znieczulenie nie odbiera świadomości, za to uspokaja ból. Specjalista może zadecydować o podaniu oksytocyny, jaka zwiększa skurcze oraz zwiększa akcję porodową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *