objawy porodu

Objawy porodu – pierwsze objawy porodu, symptomy porodu

Objawy porodu to jedyne o czym myśli przyszła mama pod koniec ciąży. Zbliżasz się do daty rozwiązania i jesteś ciekawa, kiedy zacznie się poród. Poniżej znajdziesz rzeczy, które mogą być oznakami narodzin.

Skurcze przepowiadające.

Skurcze przepowiadające to skurcze największego mięśnia kobiety, macicy. Wiele kobiet w ciąży doświadcza zrywania w ostatnich tygodniach ciąży, co jest całkiem normalne. To sposób, w jaki macica ćwiczy zdobywanie żył. Nie wszystkie kobiety w ciąży odczuwają skurcze podczas ciąży, ale przy urodzeniu mięśnie macicy są tak duże, że skurcze stają się wyraźniejsze.

Możesz czuć, że twój brzuch wydaje się twardy i napięty. Może musisz się zatrzymać i zrobić sobie małą przerwę, aż mięśnie znów się rozluźnią. Skurcze mogą się nasilać i być bolesne pod koniec ciąży. Możesz odczuwać podobny ból w brzuchu i dolnej części pleców jak przy menstruacji. Jeśli masz epizody silnych skurczy w pobliżu terminu, może to oznaczać, że poród jest bliski. Najlepszą rzeczą jest uspokojenie się i głębokie wdechy i wydechy.

Zatyczka śluzu.

Pod koniec ciąży szyjka macicy i macica rosną stopniowo, stają się bardziej miękkie i giętkie. Powoduje to, że śluz i twarda wydzielina odrywają się i wymykają się z pochwy. Nazywa się to zatyczką śluzu. Śluz zapobiega przedostawaniu się bakterii do macicy. Upławy mogą być wodniste lub występować jako zbita, biaława lub żółtawa masa. Śluz może się również mieszać z lekkim krwawieniem, co jest dość częste.

Gdy zatyczka śluzu jest luźna i wysuwa się, jest to znak zaczęcia się porodu. Twoje ciało przygotowuje się do porodu, ale nie można nic więcej o tym powiedzieć — może to potrwać jeszcze kilka tygodni. Rozpoczęcie porodu może się jednak zacząć również, jeśli zatyczka śluzu nie odłączyła się, ponieważ może ześlizgnąć się z powrotem do macicy i może wyjść tylko wtedy, gdy macica rozszerzy się na szerokość 8 cm — i jest to również całkiem normalne.

Krwawienie znakowe.

Niektóre kobiety krwawią, gdy zbliża się poród. Jest to dość powszechne i nazywa się krwawieniem znakowym. Krwawienie znakowe to świeże krwawienie, często zmieszane ze śluzem, który pojawia się jako małe plamki w majtkach — mniej więcej wielkości monety. Krwawienie pochodzi z małych naczyń krwionośnych w szyjce macicy, które zaczęły się kurczyć i otwierać.

Biegunka

Niektóre kobiety odczuwają biegunkę kilka dni przed porodem. Można to uznać za lewatywę organizmu, która opróżnia jelita i zapewnia, że nic nie stoi na przeszkodzie rotacji dziecka przez miednicę. To nie jest niebezpieczne dla ciebie ani twojego dziecka. Możesz ewentualnie zrekompensować utratę płynów, pijąc dużo płynów, kiedy masz biegunkę.

Wody płodowe.

Wody płodowe są jedną z pewnych oznak narodzin. Płodowe wody mogą spłynąć dużym strumieniem lub o przedostać się w mniejszych ilościach, ale nawet jeśli odejdą wody płodowe, kontynuuje się odbudowę płynu owodniowego. Często można wątpić, czy jest to rzeczywisty przepływ wody, czy też jest to zrzut wodny lub mocz. Płyn owodniowy ma szczególny charakterystyczny zapach, a w wodzie może być trochę krwi i trochę wydzieliny.

Tylko 8-10% wszystkich porodów zaczyna się od odejścia wód płodowych. Jeśli uważasz, że masz odpływ, skontaktuj się z ginekologiem lub położną. Osoba, z którą rozmawiasz, będzie między innymi pytać o ilość wody, kolor, ciążę i czy poczułaś ruch dziecka.

Jeżeli nie wiadomo, czy masz drenaż, możesz założyć staromodny bandaż lub założyć złożoną tkaninę w majtki i ruszyć na godzinę. Jeśli serwetka jest sucha, prawdopodobnie był to fałszywy alarm, ale jeśli jest mokry i ciężki, jest bardzo prawdopodobne, że jest to płyn owodniowy.

Jeśli nie wiadomo, czy faktycznie odchodzą ci wody płodowe, możesz założyć podpaskę i poczekać godzinę. Jeżeli będzie sucha, prawdopodobnie był to fałszywy alarm, ale jeśli jest mokra i ciężka, bardzo prawdopodobne, że jest to płyn owodniowy.

Regularne skurcze.

Jeśli jesteś niespokojna i podekscytowana, ciało eksponuje adrenalinę, która wpływa na pracę poprzez hamowanie hormonu oksytocyny, który w przeciwnym razie powoduje, że macica wykonuje regularne skurcze. Jest to jedno z wyjaśnień, że stres i napięcie mogą sprawić, że poród może trwać dłużej.

Kiedy poczujesz, że skurcze się zaczynają, najlepiej jest znaleźć dobrą pozycję, którą możesz przyjąć, gdy poczujesz, że się zaczynają. Może będziesz się lepiej czuć, jeśli będziesz się ruszać, a może najlepiej będzie, jak będziesz stać lub leżeć. Możesz wypróbować różne pozycje, w których najlepiej ci będzie kontrolować skurcze. Ważne jest również, aby znaleźć dobrą pozycję spoczynkową.

Kiedy czujesz, że skurcz nadchodzi, skupiasz się na sobie i na tym skurczu. Oddychaj spokojnie i powoli przez nos i wydychaj powoli przez usta lub nos. Głęboko westchnij trochę na drodze. Ćwicz oddychanie i oddychanie swoim ciałem, podczas gdy naczynia krwionośne powoli się nasilają. Musisz zejść na pięty i zrelaksować się w pośladkach i udach.

Tak długo, jak masz wątpliwości, czy masz regularne skurcze, jest zbyt wcześnie, aby jechać do szpitala rodzić. Nie trzeba tracić czasu na drogę, dopóki skurcze nie będą regularne przez jakiś czas. Zasada mówi, że nadszedł czas, aby udać się do miejsca porodu, jeśli w ciągu ostatniej godziny miałaś regularne skurcze z przerwą od 4 do 5 minut, które trwały co najmniej minutę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *