Odejście czopa śluzowego

Odejście czopa śluzowego – kiedy zagraża dziecku?

Odejście czopa śluzowego to oznaka zbliżającego się porodu. Każda ciężarna prędzej czy później słyszy o czopie śluzowym – tajemniczej wydzielinie zwiastującej poród. Temat ten budzi bardzo wiele pytań. Jak wygląda odejście czopa śluzowego? Czy możliwe jest przeoczenie jego wypadnięcia? Jakie wymienia się objawy związane z odejściem czopa śluzowego? Czy gdy dojdzie do jego wypadnięcia, trzeba udać się do szpitala? Warto poznać odpowiedzi postawione wyżej pytania.

Czop śluzowy przez całą ciążę pełni ważną rolę, a mianowicie chroni malucha przed różnymi infekcjami. Zostaję on wydalony, w sytuacji gdy szyjka miękinie i ulega skróceniu, przygotowując się do porodu.

Co to jest czop śluzowy?

Jest to korek złożony z gęstego śluzu, który zlokalizowany jest w szyjce macicy. Przed akcją porodową dochodzi do wypchnięcia na zewnątrz, aby zapewnić miejsce rodzącemu się dziecku. Odejście czopa śluzowego stanowi informację o rozwieraniu się szyjki macicy. Podkreślić należy fakt, że długość tego procesu uzależniona jest od konkretnego przypadku. Zdarza się, że zajmuje to kilka godzin, ale może także trwać dwa tygodnie. Taka sytuacja spowodowana jest stopniowym otwieraniem szyjki. Od momentu wydalenia czopa należy powstrzymać się od stosunków seksualnych. Jest to ważne, gdyż istnieje niebezpieczeństwo zainfekowania malucha.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy może charakteryzować się przejrzystością, być delikatnie różowy, bądź zabarwiony krwią. Co więcej, może być gęsty z ciągliwego śluzu, który jest znacznie gęstszy niż w przypadku normalnej wydzieliny z pochwy. Na bieliźnie można dostrzec galaretowatą, przezroczystą, bezwonną kulkę. Tak najczęściej wygląda czop śluzowy. Gdy poród się zbliża, może mieć czerwoną, różową bądź brązową barwę. Zwrócić należy uwagę na fakt, że wiele kobiet nie zauważa odejścia czopa, gdyż koniec ciąży związany jest ze zwiększoną ilością wydzieliny z pochwy. Zdarza się, że w wielu przypadkach czop odchodzi w sposób stopniowy. Dlatego też sytuację taką można łatwo przeoczyć.

Odejście czopa śluzowego – czy o danej sytuacji należy powiadomić lekarza?

Zauważyć należy fakt, że odejście czopa śluzowego to tak zwany fałszywy symptom porodu, gdyż nie zawsze oznacza, że poród jest blisko. Zdarza się, że niektórym kobietom czop odchodzi kilka tygodni przed terminem porodu. Mimo tego, że szyjka macicy zaczęła się rozszerzać, może minąć wiele tygodni, zanim dojdzie do prawdziwej akcji porodowej. Odejście czopa śluzowego nie stanowi powodu, aby zaraz biec do lekarza.

Odejście czopa śluzowego – obecność krwi w czopie porodowym

Kobieta powinna zgłosić się do lekarza, gdy:

  • doszło do wydalenia czopa śluzowego przed 36 tygodniem ciąży,
  • był zabarwiony krwią oraz doszło do nasilonych skurczy,
  • do odejścia czopa śluzowego doszło zbyt wcześnie, a kobieta ma już za sobą przedwczesny poród.

Odejście czopa śluzowego – kiedy zagraża dziecku?

W tym przypadku mowa jest o sytuacjach, kiedy odejście czopa śluzowego pojawia się przed 36 tygodniem ciąży. Świadczy to o tym, że szyjka macicy rozwiera się za wcześnie i dziecko może przyjść na świat jako wcześniak. W tej sytuacji należy pilnie skonsultować się ze specjalistą, który dokona oceny stopnia rozwarcia. Wówczas może skierować ciężarną na oddział patologii ciąży.

Co więcej, mimo że zdarza się to niezwykle rzadko, odejście czopa śluzowego może przyczynić się do rozpoczęcia procesu krwawienia z pochwy. W takiej sytuacji nie mówi się już o fizjologicznym, prawidłowym etapie ciąży. Jest to bardzo niepokojący symptom. Wówczas specjalista musi dokładnie zmonitorować sytuację oraz odnaleźć powód krwawienia.

Co jeszcze czeka kobietę pod koniec ciąży?

W miarę jak zbliża się termin rozwiązania, oprócz odejścia czopa śluzowego może dojść także do:

  • obniżenia brzucha ciążowego,
  • skurczów przepowiadających,
  • dolegliwości bólowych brzucha, które przypominają miesiączkę,
  • bólu krzyża.

Kobieta nie powinna martwić się, kiedy nie zauważy odejścia czopa śluzowego, prawdziwych symptomów porodu nie można przegapić. Dziecko nadal jest bezpieczne, gdyż chronione jest przez wody owodniowe.

Odejście czopa śluzowego to jeden z pierwszych symptomów zbliżającej się akcji porodowej. Jednakże nie tylko czop śluzowy stanowi informację o powolnym zbliżaniu się dziecka na świat. Jeden z podstawowych symptomów to tak zwane skurcze przepowiadające. Charakteryzują się one dużą nieregularnością, występują co jakiś czas. Najczęściej są praktycznie bezbolesne i dochodzi do nich po 37 tygodniu ciąży. Następny symptom świadczący o zbliżającym się porodzie to obniżający się brzuch.

Dochodzi do tego, gdyż maluch ustawia się główka do kanału rodnego kobiety. U każdej ciężarnej następuje to w innym czasie. W pewnych przypadkach może to nastąpić kilka tygodni przed rozwiązaniem, natomiast u innych kilka dni przed porodem. Po obniżeniu brzucha kobieta będzie odczuwała większe parcie na pęcherz, ale za to proces oddychania będzie znacznie łatwiejszy. Gdy kobieta dostrzeże, że odeszły jej wody płodowe, a ponadto regularność skurczy, to powinna wówczas jechać do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *