Jak wybrać dobry szpital położniczy

Jak wybrać dobry szpital położniczy? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobry szpital położniczy? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które wkrótce powitają na świecie swoje dziecko. Zazwyczaj ciąża jest niezwykłym, pięknym czasem w życiu. Jednak coraz szybciej zbliżający się poród może wzbudzać wiele stresu i negatywnych emocji. Kobiety boją się, że nie będzie im zapewniona należyta opieka. Martwią się, czy zniosą ogromny ból, który je czeka podczas tego dnia.

Przygotowując się do porodu, musisz się zastanowić nad kilkoma ważnymi kwestiami. Zorientuj się, jakie szpitale położnicze znajdują się w Twojej okolicy. Jakie mają opinie, jak wygląda w nich opieka i czego możesz oczekiwać od pracującego tam personelu. Im więcej rzeczy ustalisz przed porodem, tym mniejszy stres i niepewność będą Cię wtedy czekać.

Przede wszystkim szacunek

Standardy opieki okołoporodowej jasno mówią, że personel powinien współpracować z rodzącą. Niestety w szpitalach pracują tylko ludzie, którzy niejednokrotnie źle traktują pacjentki. Obchodzą się z nimi przedmiotowo i nie respektują ich praw, co powoduje niepotrzebny stres i traumę. W związku z tym najlepiej popytać znane nam kobiety, jak były traktowane w danych szpitalach. Można również zasięgnąć opinii na forach internetowych.

Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, w jakiej pozycji pragniesz rodzić, czy chcesz otrzymać środki łagodzące ból oraz czy ma być przy Tobie bliska Ci osoba. Zapytaj w wybranym przez Ciebie szpitalu, czy respektują opracowany wcześniej plan porodu. Informacja, jaką uzyskasz powinna pokazać Ci, w jaki sposób lekarze obchodzą się tam z rodzącymi.

Ponadto upewnij się, czy możesz rodzić w towarzystwie swojego męża, siostry, matki czy też przyjaciółki. W dzisiejszych czasach nie jest to żaden luksus, a prawo, które przysługuje każdej kobiecie. Wspierające nas bliskie osoby pomagają rozładować niepotrzebny stres i powodują, że poród odbywa się w radosnej, pełnej wyczekiwania atmosferze.

Dodatkowo dowiedz się, w ilu osobowej sali będziesz rodzić. Pamiętaj, że zasługujesz na szacunek i intymność. Dopytaj, jakie są koszty porodu w sali jednoosobowej. Warto przeżywać ten moment wśród wykwalifikowanego personelu oraz kochających nas osób. Zupełnie obcy nam ludzie nie powinni być przy nas w tak ważnym dniu. Poród to wydarzenie bardzo intymne, a nie towarzyskie.

Bezpieczeństwo oraz komfort kobiety i dziecka

Podczas porodu musisz mieć komfort psychiczny. Dowiedz się wcześniej, jakim sprzętem dysponuje szpital, w którym przyjdzie na świat Twoje dziecko. Musisz mieć pewność, że w razie niespodziewanych sytuacji Twoje zdrowie i życie będą w dobrych, profesjonalnych rękach.

Pamiętaj, że jeśli Twoja ciąża jest podwyższonego ryzyka, to musisz znaleźć szpital o II lub III stopniu referencyjności. Zapewni on należytą opiekę Tobie oraz Twojemu dziecku. Poród jest niezwykle wyczerpującym i czasami nieprzewidywalnym wydarzeniem, dlatego ważne jest, aby miejsce, w którym przyjdzie Twoje dziecko na świat było bezpieczne i posiadało specjalistyczną aparaturę.

Zapytaj także, jak wyposażone są sale porodowe. Czy znajdują się w nich piłki, drabinki, materace, odpowiednie siedziska. Jeżeli zależy Ci na aktywnym porodzie, to musisz wiedzieć, z jakich rzeczy będziesz mogła podczas niego korzystać. Im bardziej wyposażona sala, tym lepiej dla Ciebie.

Poród na miarę Twoich potrzeb

Pamiętaj, że poród jest bardzo ważnym dniem w Twoim życiu. Masz go wspominać z sentymentem w sercu, a nie żalem i strachem. Dlatego też zadbaj o to, by panowała podczas niego odpowiednia atmosfera i były zapewnione takie warunki, jakich oczekujesz.

Coraz więcej kobiet pragnie rodzić w wodzie. Taki poród jest mniej bolesny i lepszy dla dziecka, ponieważ w pierwszych sekundach swojego życia wchodzi do środowiska, w którym wcześniej spędziło dziewięć miesięcy. Ponadto taka forma rzadziej wymaga nacinania krocza i innych interwencji lekarskich.

Zapytaj szpital, jakimi możliwościami dysponuje oraz jakie są koszty takiego porodu. Czy jest to specjalny pokój, w którym będziesz się czuła komfortowo, czy też znajdzie się w nim więcej kobiet i nie będziesz miała zapewnionej intymności.

Upewnij się odnośnie wszystkich kwestii, które błąkają Ci się po głowie. Lepiej zapytać, niż podczas porodu przeżyć niemiłą niespodziankę.

Pamiętaj o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy. Nacinanie krocza coraz częściej jest klasyfikowane jako zachowanie patologiczne i niekonieczne. Niestety położne często wykonują je rutynowo. Poinformuj personel, że wyrażasz na nie zgodę tylko i wyłącznie wtedy, jeśli będzie to konieczne dla Twojego lub dziecka zdrowia. Zadbaj o swój komfort.

Łagodzenie bólu

Jeżeli masz niską tolerancję na ból i boisz się, że nie będziesz w stanie go znieść podczas porodu, dowiedz się, jakimi środkami uśmierzającymi dysponuje szpital. Jeśli myślisz o sposobach nie farmakologicznych, koniecznie dowiedz się, jakiej pomocy możesz oczekiwać. Często jest to gaz rozweselający, prysznic, wanna, czy też piłka porodowa.

Jeśli masz pewność, że powyższe metody Ci nie wystarczą poszukaj szpitala, który oferuje znieczulenie zewnątrzoponowe. Niestety w Polsce funkcjonuje bardzo mało placówek, które zapewniają taką formę łagodzenia bólu. Dlatego konicznie zorientuj się, gdzie się takie znajdują i jaki jest koszt otrzymania takiego znieczulenia.

Pomoc

Jeżeli na świat przychodzi Twoje pierwsze dziecko i nie masz jeszcze doświadczenia w karmieniu piersią, pielęgnacją krocza po porodzie oraz przechodzeniu połogu, to warto wybrać szpital, w którym personel edukuje i pomaga matce przejść przez ten trudny okres.

Pamiętaj, że w pierwszych dniach po porodzie możesz odczuwać ból i duży dyskomfort. Ponadto będziesz zestresowana nową dla Ciebie sytuacją, dlatego już wcześniej wybierz szpital, który będzie dla Ciebie wsparciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *