Ból ucha w ciąży

Ból ucha w ciąży – Jak poradzić sobie z bólem ucha w ciąży?

Ból ucha w ciąży stanowi źródło ogromnego dyskomfortu. Często wywołany jest infekcją bakteryjną. Choroby mogą stłumić własne rozwiązania. Zaleca się zwłaszcza gorące okłady z soli morskiej, zakraplanie wyciągów eterycznych czy umieszczanie obranego ząbka czosnku w uchu. Kłójący, przeszkadzający ucha w ciąży powinien zachęcić do wizyty u lekarza. Często jest symptomem stanu patologicznego zachodzącego w uchu czy narządów sąsiadujących. Ważne jest aby wykorzystać odpowiednie działanie i uniknąć ogromnych powikłań. W przypadku ciężkiego stanu zapalnego konieczne jest wdrożenie antybiotyku. Stosuje się amoksycylinę, która jest pewna dla kobiet w ciąży. Jednak takie środki farmakologiczne wykorzystywane są w skrajności, zatem trzeba by było wykorzystać swoje środki na ból ucha. Najlepiej po wizycie lekarskiej.

Na czym polega ból ucha?

Ból ucha jest dolegliwością, która zachodzi w ogromnej ilości u dzieci, ale również u osób dorosłych. Może być objawem pozostałych chorób, choćby takich, jakich wcale nie powiązalibyśmy z aparatem zmysłu ucha (anewryzm, tętnica, problemy z tarczycą). Początkowy dyskomfort ucha zazwyczaj ma ciężki tok, jest umieszczony w poszczególnym miejscu, natomiast ból ucha wtórny jest trudny do odkrycia.

Co skutkuje bólem ucha w ciąży?

Ból ucha, zatem otalgia, może być wytrwałością dolegliwości utrzymującej się w samym uchu (otalgia pierwotna) czy być bólem rzutowanym, który pojawia się w ciągu schorzeń nieposiadających związku z układem słuchu (otalgia wtórna). Ból ucha w ciąży może asystować zatkaniu ucha w rezultacie złej higieny czy nadmiernego wytwarzania woszczyny. Skupianie się woskowiny powoduje tworzenie zatoru woskowinowego izolującego kanał uszny, co obniża wentylację ucha. Istotę owego bólu może stanowić zarówno uraz bezwolny związany z oczyszczaniem kanału słuchowego zewnętrznego czy mikoza wywołana w większości przypadków przez grzyby Candida. Jednakże zazwyczaj wiąże się on ze stanem zapalnym o pochodzeniu wirusowym (adenowirusy, rynowirusy, wirus grypy, paragrypy bądź RSV tj. Respiratory Syncytial Virus) czy bakteryjnym (Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Haemophilus influenzae – pałeczka grypy).

Główne znaki zapalenia ucha w ciąży

Infekcja ucha pojawia się, gdy bakterie czy mikroorganizmy dostają się do ucha. Łączność z patogenami powoduje stan zapalny, który może przysporzyć się do tymczasowej utraty słuchu oraz wielu innych przykrych przejawów. U osób dorosłych zapalenie ucha jest często spowodowane niedrożnością trąbki usznej. Jest to mała tuleja, która łączy ucho wewnętrzne z gardłem. Trąbka słuchowa normuje ciśnienie w uchu wewnętrznym z ciśnieniem powietrznym, oraz także przekazuje woskowinę z ucha wewnętrznego. Kiedy dochodzi do jej zamknięcia, wydzielina z ucha czy zanieczyszczony płyn nie mogą być odprowadzone na zewnątrz. W rezultacie płyn może powodować ucisk na bęben. Gdy ucho wewnętrzne jest zawarte, bakterie i wirusy tworzą się powielać.

Ból ucha w ciąży

Kiedy nastaną objawy zapalenia ucha, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. W przypadku infekcji ucha środkowego stosuje się technologię „watch and wait”, która sprowadza się do całkowitej analizy chorego i łagodzeniu objawowym. Kiedy objawy ulegają pogorszeniu czy nie mijają w ciągu 48 godz., niezbędne jest zastosowanie antybiotyku doustnie. Często stosowany antybiotyk na infekcję ucha w ciąży to amoksycylina, która jest preparatem pewnym dla ciężarnych. Niekiedy konieczne jest wykonanie paracentezy, zatem sprawdzanego umyślnego przedziurawienia błony bębenkowej mającej na celu drenaż występującej zawartości ropnej. Na ból ucha w ciąży pomaga także paracetamol. Trzeba pamiętać że nie można stosować innych znanych specyfików przeciwzapalnych i przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, gdyż oddziałują one szkodliwie na zdrowie dziecka. Kiedy ból i przytkanie ucha spowodowane są idiosynkrazją, stosuje się preparaty przeciwhistaminowe.

Własne preparaty na infekcję ucha – czosnek do ucha

Kładzenie fragmentu czosnku owiniętego w gazę czy chusteczkę higieniczną do ucha czy nakładanie ścianek ucha jego wyciągiem nie zawsze ulży. W medycynie nowatorskiej czosnek stosuje się od lat ze względu na jego wartości bakteriobójcze. Może on rzeczywiście zminimalizować dyskomfort wywołany zapaleniem ucha zewnętrznego. W wielu przypadkach jednak, kiedy przypadłość ma inną bazę, leczenie czosnkiem może bezpośrednio zaszkodzić i zahamować leczenie.

Co stosować na ból ucha w ciąży?

Opcje medyczne u ciężarnych są znacznie zredukowane. Przyszłe mamy odczuwające ból ucha powinny udać się na konsultację do laryngologa, który sprawdzi przyczynę chorób i stworzy właściwą metodę leczenia. W przypadku bólu wtórnego prowadzi się leczenie przyczynowe choroby podstawowej. Na bolące ucho w ciąży zaleca się stosowanie przetestowanych swoich wyjść. W przypadku zatkania ucha zbytkiem woskowiny trzeba usuwać ją przez oczyszczanie wodą, często po poprzednim złagodzeniu korka woszczynowego ciekłą parafiną. Zabieg ten powinien zrobić profesjonalista, ponieważ błędnie wykonany prowadzi do utrudnień, takich jak uszkodzenie kanału usznego, perforacja membrany bębenkowej, naruszenie kosteczek słuchowych czy pochodne zapalenie ucha wewnętrznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *