Karta ciąży

Karta ciąży – dokumenty, o których powinna pamiętać każda ciężarna

Karta ciąży, wyniki badań czy konsultacji – o tym musi pamiętać każda ciężarna. W końcu ciąża to wyjątkowy czas, który wymaga wzmożonej opieki. Kobieta musi odbywać regularne wizyty u lekarza ginekologa, a do tego konsultacje u specjalistów, jeśli wymaga dodatkowego leczenia. Kilka dokumentów jest niezwykle charakterystycznych dla tego okresu, a do tego są one niezbędne podczas przyjęcia do szpitala tuż przed porodem.

Dokumenty, o których nie może zapominać ciężarna!

Przy każdej wizycie u lekarza, w szpitalu czy na badaniach, ciężarna powinna mieć przy sobie pewne dokumenty, które są potwierdzeniem jej stanu zdrowia. Mogą wiązać się z nadaniem ciężarnej szeregu uprawnień, szczególnie jeśli jej brzuszek nie jest jeszcze widoczny. W końcu kobieta przy nadziei ma prawo do częstszych wizyt lekarskich, dodatkowych zabiegów czy badań – bardzo często nie musi również stać w kolejkach i może dzięki temu czuć się uprzywilejowana.

  • Karta ciąży – jest to najważniejszy dokument, z którym ciężarna w zasadzie nie powinna się rozstawać. Karta ciąży zawiera wszystkie wyniki badań, konsultacji lekarskich i jest udokumentowaniem opieki lekarskiej trwającej cały okres ciąży. Do karty wpisuje się wszystkie wyniki badań oraz zalecenia, dzięki czemu nawet różni lekarze mogą mieć wgląd w stan zdrowia swojej pacjentki. Dodatkowo karta ciąży jest niezbędna podczas porodu i wymaga jej każdy szpital. Kiedy zostaje wydana? To kwestia zależy od lekarza prowadzącego – zwykle do 10 tygodnia ciąży kobieta ma założoną taką kartę.
  • Oryginalne wyniki badań – karta ciąży to jednak nie wszystko, wiele szpitali życzy sobie, by ciężarna zgłaszająca się do porodu miała przy sobie oryginalne wyniki pewnych badań. Oryginalny wynik wraz z pieczątką i podpisem osoby badającej próbkę dotyczy grupy krwi i czynnika Rh, dobrze jest posiadać także oryginalne wyniki badań USG. Inne wyniki można mieć skserowane – należy do nich ostatnia morfologia oraz badanie moczu, odczyn WR, antygen HBs czy badanie na nosicielstwo wirusa HIV. Mimo tego, że wykonane badania wpisane są do karty ciąży, bardziej wiarygodne okazują się wyniki na piśmie.

Karta ciąży

  • Plan porodu – jest bardzo ważnym dokumentem, dzięki któremu na porodówce kobieta może czuć się pewniej. Zawiera wskazówki dotyczące przebiegu porodu i zgody na ewentualne zabiegi. Na miejscu stres czasem nie pozwala na racjonalne myślenie, dlatego plan porodu opracowany z bliską osobą czy położną, może być znacznym ułatwieniem.
  • Dowód osobisty, numer NIP pracodawcy – bez tych dokumentów lepiej nie ruszać do porodu! Szpital wymaga przedstawienia od ciężarnej dowodu osobistego, przy wypisie może okazać się niezbędnym także NIP pracodawcy. Gdy kobieta nie ma tych dokumentów przy sobie, może dowieźć je bliska osoba.
  • Skierowanie – obecnie skierowanie do szpitala na poród nie jest wymagane, chyba że kobieta ma wcześniej zaplanowane cesarskie cięcie. W takim wypadku zgłasza się na umówioną datę i godzinę w celu wykonania zabiegu i musi pokazać właśnie skierowanie wystawione przez ginekologa. Personel szpitala może wcześniej powiedzieć ciężarnej, jakie dodatkowe badania mogą być wymagane do wykonania przed zabiegiem.

Jak powinna wyglądać karta ciąży?

W Polsce nie ma sprecyzowanych przepisów mówiących odnośnie tego, w jaki sposób powinna wyglądać standardowa karta ciąży. Tak naprawdę jest to dokument, który różni się w zależności od gabinetu. Bardzo często jest gotową broszurą, która jest drukowana przez producentów leków dla ciężarnych lub przez same gabinety. Ważne jedynie, by znalazło się w niej miejsca na opis regularnych wizyt. Także wyniki badań niezbędne w czasie trwania ciąży, w tym diagnostykę laboratoryjną oraz USG.

Dokument powinien posiadać rubryki, w których lekarz ma wpisać informację o przebytych porodach, poronieniach itp. Na pierwszej stronie karty ciąży standardowo znajduje się miejsce na wpisanie danych ciężarnej. Imienia i nazwiska, adresu, daty ostatniej miesiączki, planowanego terminu porodu czy grupy krwi. Kartę warto nosić przy sobie, ponieważ powinna zawierać wszystkie wyniki. Bardzo często jest także dowodem na to, że kobiecie należy się dostęp do szerszej oferty bezpłatnych usług medycznych. Choćby w gabinetach dentystycznych.

Brak dokumentów do porodu – co robić w takiej sytuacji?

Porodu nie da się wcześniej przewidzieć, bywa więc, że zaskakuje ciężarną kobietę w różnych sytuacjach. Oczywiście w każdym szpitalu nie raz zdarzyło się, że kobieta przyjechała na porodówkę przysłowiowo „z ulicy”. Oczywiście w takim przypadku nie odmawia się pomocy medycznej, jednak bez wyników aktualnych badań lekarze mają znacznie utrudnione zadanie. W szczególności ważne jest badanie grupy krwi. Bowiem aby otrzymać nowy wynik trzeba odpowiedniego czasu, a przebieg porodu jest naprawdę różny i lepiej dmuchać na zimne. Najlepiej, jeśli ciężarnej ma kto dowieźć niezbędne dokumenty w jak najszybszym czasie. Może być to ktoś z rodziny czy znajomych. Sama kobieta raczej nie powinna się już wracać po zapomnianą teczkę z dokumentami. Chyba że poród dopiero się rozpoczyna i skurcze pojawiają się nie częściej niż co 10 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *