KTG w ciąży

KTG w ciąży – wskazania do badania KTG, wyniki badania

KTG w ciąży (kardiotokografia), to jedno spośród głównych badań w położnictwie, jakie umożliwia zweryfikować stan płodu w ostatnich tygodniach ciąży oraz w trakcie porodu.

Co to jest badanie KTG?

Badanie KTG znane jest jako kardiotokografia, jest powiązaniem badania kardiologicznego (mierzącego akcję serca płodu) i tokograficznego (badającego natężenie kurczy macicy). Podczas badania KTG specjalista ginekolog może określić bądź wyeliminować obecność skurczy macicy, bada się pracę serca dziecka oraz poprawność reakcji płodu na pojawiające się kurcze. Do badania KTG stosuje się kardiotokograf, jaki sprawdza obecność spazmów macicy poprzez warstwy brzuszne bądź przez cewnik. Ponadto narzędzie zapisuje akcję serca dziecka. Przyszła matka otrzymuje do rąk profesjonalny pilot z klawiszem, z prośbą o naciskanie go, kiedy odczuje ruch dziecka.

Jakie są wskazania do zrobienia badania KTG?

Badanie KTG robi się planowo w okolicy czasu zbliżającego się porodu, i następnie do momentu rozwiązania kobieta co dwa- trzy dni stawia się na następne badania. Jednakże KTG można także robić w sytuacjach, gdy kobieta czuje w czasie ciąży przeróżnego typu dolegliwości bądź także cierpi z względu danych dolegliwości. Więc także wskazaniem do zrobienia KTG jest przede wszystkim ból brzucha u kobiety ciężarnej (niewątpliwie musi być to ból długotrwający bądź niejednokrotnie powtarzający się, jednorazowy delikatny ból nie jest wskazaniem do robienia badania) bądź także krwawienie z pochwy. Dodatkowo, KTG jest polecane w sytuacji, gdy przyszła matka cierpi z powodu nadciśnienia arterialnego w czasie ciąży bądź także ma kłopoty z nerkami. KTG należałoby zrobić również w wypadku konfliktu serologicznego bądź także gdy doszło do urazu brzucha w okresie trwania ciąży.

Na czym polega KTG w ciąży?

Badaniu KTG, więc kardiotokografii, poddawana jest każda przyszła matka. Robi się je w celu analizy stanu dziecka. KTG pozwoli kontrolować akcję serduszka zarodka oraz równocześnie kurcze macicy. Jego rezultat informuje specjalistę, czy w trakcie skurczu do dziecka trafia właściwa ilość tlenu. Badanie to można robić już po upływie 30. tygodnia ciąży jako kolejne badanie prewencyjne w trakcie konsultacji kontrolnej, lecz gdy ciąża przebiega dobrze, pierwsze KTG robi się zwykle właśnie pod koniec III trymestru.

Następne robi się, kiedy minie już 40. tydzień ciąży, ponieważ wówczas co 2–3 dni należy kontrolować, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Zazwyczaj badanie trwa ok. 30 minut, lecz kiedy to potrzebne, można je wydłużyć lub chociażby robić poprzez parę godzin. Nie jest inwazyjne ani nieprzyjemne, nie potrzebuje żadnych przygotowań. Jednakże może się zdarzyć, iż podczas badania KTG usłyszysz parę dziwnie brzmiących terminów. Dla własnego spokoju należałoby znać się, co znaczą.

Czemu służy KTG?

Wynik KTG jest ważny dla prowadzącego ciężarną kobietę doktora. Pozwoli zweryfikować, w jakim stanie jest dziecko, jakie ma przyjść na świat. Dzięki kardiotokografii można obserwować akcje serduszka płodu, i zatem również błyskawicznie reagować, kiedy częstość uderzeń serca odstaje od normy. Liczba uderzeń winna kursować w granicach 110-160 na minutę. Gdy jest mniejsza aniżeli wartość minimalnej granicy, mamy do czynienia z tzw. bradykardią – może to znaczyć niedotlenienie płodu. Gdy serduszko bije zbyt szybko (tachykardia), mogło dojść do zarażenia wewnątrzmacicznego.

Co może wykazać kardiotokografia?

Przede wszystkim badanie zapisuje tzw. „częstotliwość podstawową”. To średnia częstość bicia serduszka dziecka. Nie bierze się w niej pod uwagę akceleracji oraz deceleracji. Odpowiednia częstotliwość uderzeń serca płodu to pomiędzy 110 i 150 uderzeń na minutę. Taki wynik zawiera się w normie oraz znaczy, iż wszystko jest w porządku. Gdy norma jest przekroczona o co najmniej 10 uderzeń w dół. Sięga poniżej 100 uderzeń na minutę, dziecko ma bradykardię. O 20 uderzeń więcej to z kolei tachykardia. Oba owe schorzenia mogą być spowodowane niedotlenieniem, kłopotami z krążeniem lub dolegliwościami długotrwałymi u mamy. Niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu może być spowodowane zaciśnięciem pępowiny. Bądź naciskiem macicy na żyłę główną, co może zdarzyć się przy leżeniu na wznak.

Jak czytać wyniki badania?

Zgromadzone poprzez głowice informacje przesyłane są za pośrednictwem przewodów do małego sprzętu. Wynik badania drukuje się na długim pasku papieru w formie dwóch krzywych i podkreślonych ruchów. Nowoczesne sprzęty są zintegrowane z laptopem, jaki bada liczne dane. Bada szczegóły, jakich gołym okiem nie mógłby ocenić chociażby niezwykle doświadczony położnik.

KTG – niewłaściwy zapis

W wypadku, gdy tradycyjne badanie KTG wskazuje niewłaściwy wynik, specjalista może poszerzyć badanie. Identycznie jest, kiedy u płodu specjalista nie wykryje akceleracji bądź kiedy ciąża przebiega z komplikacjami. KTG stresowe polega na podaniu pacjentce oksytocyny. Powoduje ona przyspieszoną akcję serca u zarodka, wówczas akceleracje muszą się pojawić. Na owej bazie określa się czy serce nienarodzonego dziecka rozwija się dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *