Poród z gazem rozweselającym

Poród z gazem rozweselającym – czy ta metoda jest efektywna?

Poród z gazem rozweselającym w ostatnim czasie w naszym kraju robi ogromną furorę. Poród tenże sprowadza się do owego, iż wykorzystuje się u rodzącej, tak nazywane znieczulenie wziewne, jakim jest mieszanka gazowa (tlen oraz podtlenek azotu, nazywany popularnie gazem rozweselającym), jaka jest często wykorzystywaną opcją dla znieczulenia zewnątrzoponowego oraz środków opioidowych w porodzie.

Teraz dosyć popularne jest wykorzystywanie gazu rozweselającego podczas porodu, chociaż w naszym kraju nie tak popularne, jak w pozostałych krajach europejskich. Korzystają z niego przede wszystkim panie, jakie szukają jak najbardziej naturalnych wyjść, gdyż gaz rozweselający jest techniką znacznie bardziej pewną aniżeli pozostałe preparaty przeciwbólowe. Najistotniejsze jest jednakże to, iż gaz rozweselający to odpowiednie wyjście dla mamy, i równocześnie w pełni bezpieczne dla dziecka. Poród z gazem rozweselającym jest o tyle komfortowy, iż sama kobieta decyduje o tymże, jak często chce stosować gaz. Nie oddziałuje on niekorzystnie na akcję porodową, gdyż wywołuje rozkurczania macicy i nie zmniejsza poziomu tlenu we krwi. Jak najlepiej wykorzystywać gaz rozweselający? Poleca się, aby inhalować go na starcie bądź tuż przed skurczem, jednakże konieczne oddziaływanie owej techniki zależy od znanego organizmu.

Nazwa „gaz rozweselający” jest trochę myląca. Okazuje się, iż substancja ta nie powoduje bynajmniej salw śmiechu, jednakże podana we właściwym czasie może wywołać, iż uczucie bólu zdecydowanie się obniży. Gaz stosowany podczas porodu ma także za zadanie ukoić rodzącą oraz zmniejszyć u niej strach.

Jak działa gaz rozweselający?

Gaz rozweselający jest typem znieczulenia wziewnego, jakie podaje się poprzez maskę bądź profesjonalny ustnik. Kobieta trzyma go w dłonie oraz sama ustala, kiedy chce z niego skorzystać. Winna to robić w chwili pojawienia się nieprzyjemnego skurczu porodowego, jaki za sprawą podtlenku azotu staje się mniej uciążliwy (ból nie znika, jedynie staje się słabszy!). Oddziaływanie znieczulenia wziewnego polega przede wszystkim na ukojeniu rodzącej oraz zmniejszeniu strachu (w nomenklaturze lekarskiej wprowadzenie chorego w taki stan nosi nazwę sedacji)

Jak wygląda dozowanie podtlenku azotu?

Gaz rozweselający jest mieszaniną podtlenku azotu oraz tlenu. Można go korzystać poprzez cały pierwszy czas porodu. Gaz inhaluje się na starcie skurczu. Najlepiej w czasie, kiedy skurcz właśnie przychodzi – poprzez specjalistyczną maskę bądź ustnik związany z pojemnikiem kompozycji. Rodząca kobieta robi głęboki, spokojny wdech, sama regulując ilość gazu, którą chce otrzymać. Podtlenek azotu błyskawicznie wchłania się poprzez płuca do krwi oraz do tkanek organizmu. Jego oddziaływanie czuje się zaraz po 20–30 sekundach, natomiast cały efekt można otrzymać po upływie 2–3 minut. Istotny jest odpowiedni rytm wdychania: najlepiej rozpocząć inhalować gaz już przy pierwszych oznakach skurczu podczas akcji porodowej – wówczas winien on osiągnąć najlepsze oddziaływanie na szczycie skurczu. Oraz w tymże czasie (na szczycie skurczu) należałoby przestać go inhalować, żeby zapobiec czucia oddziaływania środka pomiędzy skurczami oraz zminimalizować zagrożenie wystąpienia działań szkodliwych.

Podtlenek azotu podczas porodu

Podtlenek azotu jest teraz jedynym kluczem do znieczulenia w formie wziewnej podczas porodu. Skutek znieczulający można zobaczyć po blisko 10 wdechach czy 50- 60 sekundach wdychania. Dlatego także kobieta rodząca, jaka sama monitoruje podaż owego gazu, winna rozpocząć wdychać gaz na samym starcie skurczu, przed jego szczytem. Podtlenek azotu nie jest wystarczającym środkiem znieczulającym do porodu zabiegowego z wykorzystaniem kleszczy położniczych bądź próżnociągu położniczego. Wykorzystywanie gazu rozweselającego podczas porodu ma także wady, jak również zalety. Pacjentka zaklasyfikowana do takiego znieczulenia (więc nie wykazująca uczuleń, reakcji uczuleniowych, lub ekstremalnego zmęczenia) dawkuje sobie gaz samodzielnie. Już po blisko 4-5 wdechach winna czuć poprawę nastroju. Przedawkowanie NO2 nie jest możliwe. Efektem ubocznym mogą być tylko zawroty głowy oraz nudności. Jednakże nad wszystkim czuwa położna – cała akcja porodowa oraz znieczulająca jest więc kontrolowana.

Gaz rozweselający: czy ta metoda jest efektywna?

Wadą owej techniki jest to, iż nie działa na ogromny ból porodowy. Efektem ubocznym mogą być zawroty głowy, wymioty, suchość w ustach oraz uciski głowy. Owe symptomy pojawiają się, kiedy rodząca przesadzi z wdychaniem gazu. Poniektóre mamy narzekają, iż gaz nie działa, pozostałe twierdzą, iż pomógł im przetrwać początkowy czas porodu. Gaz rozweselający można podać każdej rodzącej, chyba iż ma dużą nadwrażliwość bądź jest niezwykle wyczerpana. Gaz rozweselający jest dostępny w jeszcze większej liczbie szpitali w całej Polsce. Gdy chcesz skorzystać z owej techniki, dowiedz się, czy szpital, w jakim pragniesz rodzić, proponuje znieczulenie gazem rozweselającym. Szpitale, w jakich ta technika jest dostępna, cieszą się większą popularnością pośród przyszłych matek. Gaz dostarczany jest bezpłatnie na życzenie rodzącej.

Wykorzystywanie gazu rozweselającego na porodówce jest opcją choćby dla znieczulenia zewnątrzoponowego. W teorii jest dostępne w większości szpitali, w praktyce wykorzystuje się niezwykle sporadycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *