Pęknięcie macicy

Pęknięcie macicy – przyczyny, objawy, leczenie, typy pęknięcia macicy

Pęknięcie macicy jest jednym spośród poważniejszych powikłań porodu, jakiego efekty czuje zarówno mama, jak również dziecko. Zwykle w trakcie ciąży oraz porodu nie dochodzi do uszkodzeń w budowie macicy, jednakże zdarza się, iż macica rozrywa się w paru bądź chociażby wszystkich własnych powierzchniach, ograniczając tymże samym dziecku dostęp do tlenu, natomiast mamie zagrażając zdrowiu, i chociażby życiu. Podczas rozrywania się macicy niezwykle niejednokrotnie jest duże krwawienie, poprzez co dziecko chce się przedwcześnie wyciągnąć z łona mamy.

Pęknięcie macicy jest niezwykle ogromnym oraz poważnym położniczym okresem gwałtownym, mogącym utrudniać ciążę. Przeważnie do pęknięcia macicy dochodzi w trakcie drugiego oraz trzeciego trymestru ciąży, tymczasem w pierwszym trymestrze jest to rzecz bardzo rzadka. Częstotliwość takiego powikłania jest znacząco większa w wypadku ciężarnych, u jakich w przeszłości przeprowadzano zabiegi na macicy. Wpływ na podniesienie częstotliwości mogą mieć także: przebyta ogromna ilość porodów oraz cięć cesarskich, niedługi okres między odbytą operacją na macicy i ciążą, łożysko wrośnięte bądź przerośnięte, przebyta aborcja instrumentalna, wykorzystywanie oksytocyny oraz prostaglandyn podczas porodu.

Typy pęknięcia macicy

Charakteryzuje się trzy podstawowe typy pęknięcia mięśnia macicy. Pierwsze spośród nich to pęknięcie retrakcyjne, pochodzące przeważnie z niestosunku porodowego, więc dysproporcji wymiarów zarodka do wymiarów miednicy kobiety rodzącej, co w zasadzie uniemożliwia poród naturalny. Gdy poród taki nie zostanie przeprowadzony drogą cięcia cesarskiego, to trwające długo ogromne kurcze macicy mogą w końcu doprowadzić do jej pęknięcia. Identycznie jest w wypadku niewłaściwego rozmieszczenia zarodka, skośnego lub pośladkowego, jakie może również wywoływać brak postępu porodu oraz zagrażać pęknięciem macicy.

Kolejnym typem jest pęknięcie urazowe. Przeważnie jest ono rezultatem źle robionych zabiegów położniczych, takich jak obroty zarodka przy niewłaściwym jego położeniu, wykorzystywanie kleszczy, lub manualne wydobycie łożyska. Niekiedy jest ono rezultatem bezpośredniego urazu, kopnięcia lub uderzenia. Trzecim typem jest pęknięcie samoistne, do jakiego może dochodzić w okresie ciąży bądź podczas prawidłowych skurczów w trakcie porodu, bez żadnej konkretnej podstawy. Przeważnie wychodzi ono ze zmian chorobowych w mięśniu macicy, jak stare rany pooperacyjne (na przykład po cięciach cesarskich), stany po przebytym wrośniętym łożysku, wyłuszczeniu mięśniaków, i również defekt macicy.

Pęknięcie macicy – podstawy

Najwięcej pęknięć macicy ma miejsce w wypadku rozejścia się blizny po wcześniejszym cięciu cesarskim. Uszkodzenia owe zdarzają się w okresie porodu. Miejsce po bliźnie jest mniejsze oraz bardziej wrażliwe na rozchodzenie się w okresie kiedy na macicę działają kurcze porodowe. Jeśli miało się już cięcie cesarskie ze względu na położenie poprzeczne oraz następny poród może skończyć się porodem naturalnym. Określa się, iż zagrożenie pęknięcia macicy sięga mniej aniżeli 1%.

Jeśli w przeszłości miało się zrobione cięcie cesarskie z nacięciem podłużnym, to zagrożenie rozejścia się blizny jest znacznie większe. Większe aniżeli w wypadku zrobienia cięcia cesarskiego skośnego. Także winno to być wskazaniem do zrobienia cięcia cesarskiego w wypadku następnej ciąży. To samo winno dotyczyć pań, jakie miały robione jakieś zabiegi na mięśniu macicy. Zabiegi, takie jak wyłuszczenie mięśniaków lub korygowanie odkształcenia macicy. Jeśli kobieta w przeszłości doznała pęknięcia macicy, to winna w okresie ciąży zostać skierowana do planowanego cięcia cesarskiego.

Symptomy pęknięcia macicy

Pęknięcie macicy wyprzedzają symptomy prodromalne, więc takie jakie mogą informować o niebezpieczeństwie. W związku z tymże uważna analiza rodzącej gra ważną funkcję oraz zapewnia błyskawiczną interwencję. Podczas czynności skurczowej macicy pacjentka zgłasza ogromne dolegliwości bólowe w podbrzuszu, jakie nie przechodzą w przerwie pomiędzy skurczami. Baczny obserwator zobaczy dodatkowo podwyższone napięcie więzadeł obłych macicy, prześwitujących poprzez warstwy brzuszne. Czasami mogą być symptomy ogólne, tj. nieco podniesiona temperatura ciała lub przyspieszone tętno. Należy jednakże zaznaczyć, iż jest to sprawa osobista oraz nie wszystkie dolegliwości są równocześnie u każdej kobiety. Przedstawiane powyżej sygnały dotyczą sytuacji zagrożenia pęknięciem macicy.

Odpowiadanie na pękniętą macicę

Macica pękła? Kobieta czuje gwałtowny oraz niezwykle ogromny ból brzucha, po jakim ustaje czynność skurczowa oraz pojawiają się symptomy wstrząsu. Specjalista poczuje obkurczoną macicę oraz dziecko ułożone w otrzewnej. Od owego czasu liczy się okres. Specjaliści muszą niezwłocznie przeciąć brzuch rodzącej, aby wydobyć dziecko, zaszyć czy usunąć macicę oraz wykonać masywną transfuzję krwi. Pęknięcie macicy jest zawsze sytuacją największego niebezpieczeństwa życia mamy i dziecka. Rodząca może doznać poważnego krwotoku wewnętrznego oraz umrzeć. Także częściej zagrożone jest życie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *