Czosnek askaloński – zapomniana odmiana cebuli

Czosnek askaloński (Allium ascalonicum) cechuje wiele wartości odżywczych i wyjątkowo subtelny smak. Roślina należy do rodziny czosnkowatych i zwana jest w Polsce popularnie szalotką, bądź cebuloczosnkiem. Swoimi korzeniami sięga Bliskiego Wschodu. Jest powszechnie stosowana w kuchni francuskiej, belgijskiej oraz włoskiej, holenderskiej.

Niezwykła bylina – czosnek askaloński

Wieloletnia roślina, jaka jest czosnek askaloński wyróżnia się fioletowymi łuskami i kulistym kształtem kwiatu. Szalotka to niewielka cebula o wydłużonym kształcie preferująca glebę przepuszczalną bogatą w azot. Zawiera liczne flawonony oraz polifenole. Ponadto w czosnku askalońskim znajdują się bogate pokłady błonnika, białka oraz witaminy C i potasu, manganu oraz kwasy foliowego. Nie można również pominąć witamin A i B6.

Imponujące korzyści spożycia czosnku askalońskiego

Szalotka poza bogactwem składników jakie wzmagają odporność obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega rozwojowi nowotworów. Dzięki silnemu działaniu antyseptycznemu zapewnia organizmowi skuteczna ochronę przeciwbakteryjną i przeciwwirusową, a także chroni przed grzybami. Dodatkowo roślina wykazuje zdolność do obniżenia ciśnienia tętniczego. Prócz wymienionych właściwości warto wspomnieć, iż szalotka to doskonały lek na cukrzycę oraz schorzenia układu nerwowego, poprawę trawienia. Szalotki poleca się także w diecie odchudzającej, bowiem zawiera niewiele kalorii a jednocześnie dostarcza organizmowi wiele cennych składników i przy tym oczyszcza, odkaża organizm, wydalając toksyny.

Naturalny antybiotyk

Właściwości antybiotyczne szalotki to najstarsze ze znanych i najbardziej popularne. Czosnek askaloński jest naturalnym antybiotykiem doskonale leczących wszelkie infekcje, przeziębienia i grypę. Poza tym szalotka działa przeciwutleniająco. Gdy uwalniane są antyoksydanty z czosnku, powstaje allicyna, która uważana jest za związek niszczący komórki rakowe. Badania nad czosnkiem szalotką wskazują iż może być skutecznym środkiem na raka jelit, żołądka oraz nowotwór płuc, czy piersi. Z uwagi na te właściwości czosnek askaloński przechodzi renesans. Do niedawna szalotka nie była odmianą popularną w uprawie, dziś się to zaczyna zmieniać, coraz więcej hodowców sięga właśnie po tę starą odmianę.

Wpływ na metabolizm

W szalotce przeważają minerały takie jak miedź, żelazo i potas, jest ich znacznie więcej niżeli w cebuli zwyczajnej, dzięki czemu to szalotka jest wskazana w terapii schorzeń krążenia, a także w leczeniu chorób metabolicznych i gojeniu się ran. Wszystko za sprawą żelaza i miedzi, które pomagają w produkcji krwinek czerwonych, te zaś wzmagają krążenie i wymianę tlenową komórek, które dzięki dotlenieniu i dożywieniu szybciej się regenerują.

Allikon – sekret czosnku

Sekretem czosnku askalońskiego jest związek wytwarzany w wyniku krojenia czosnku – allikon reguluje poziom cholesterolu, zaś alliksyna hamuje reduktazę (enzym wątrobowy), która odpowiada za produkcje cholesterolu. Dzięki obniżeniu cholesterolu czosnek wpływa na profilaktykę miażdżycy, zawału i udaru.

Na cukrzycę i zszarpane nerwy

Czosnek askaloński ma uniwersalne zastosowanie. Polecany jest w leczeniu cukrzycy z uwagi na allium i disiarczek allili, które regulują poziom cukru we krwi. Rozmaite minerały występujące w czosnku jak pirydoksyny sprawiają iż uwalniana jest GABA w mózgu obniżając poziom stresu wynikający z proporcji hormonów. Nie bez znaczenia jest również kwas foliowy który wspiera kondycję psychiczną i emocjonalny stan mózgu. Co za tym idzie czosnek askaloński to doskonały środek na wiele dolegliwości i schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *