zawroty głowy

Zawroty głowy – przyczyny, zaburzenia równowagi, diagnostyka

Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn. W niektórych sytuacjach to naturalna reakcja organizmu jak przy kręceniu się na karuzeli, czy w tańcu. Jeśli jednak zawroty głowy pojawiają się nagle bez wyraźnej przyczyny jest to powód do niepokoju i konsultacji lekarskiej. Zdarzają się one zwłaszcza u osób starszych, ale nie tylko, grożą upadkiem i kontuzją.

Zawroty głowy a zaburzenia równowagi

Ruch wirowy wokół własnej osi powoduje fizjologiczne zawroty głowy. Niestety uczucie uciekania gruntu spod nóg ma też wiele osób bez wprawiania się w jakikolwiek ruch, tym bardziej wirowy. Rodzajów zawrotów głowy jest co najmniej kilka. Są one opisywane jakoby ciało wirowało w inna stronę od otoczenia, czy też ziemia się chwiała pod nogami, czasem jako uczucie przyciągania w jedną stronę.

Objawom tym towarzyszą nudności i wymioty, a także oczopląs, zaburzenia słuchu i ból głowy. Częstym powodem zawrotów głowy są dolegliwości laryngologiczne. Przyczyną może być tez zatrucie lekowe np. aspiryną, alkoholem, grzybami. Bywa i tak, ze zawroty głowy są wynikiem niedotlenienia mózgu. Tak dzieje się w większości przypadków osób starszych.

Miażdżyca i inne przyczyny

Zmiany miażdżycowe tzw blaszki miażdżycowe utrudniają dopływ natlenionej krwi do mózgu powodując niedotlenienie. Ponadto winowajcą zawrotów głowy są zwyrodnienia odcinka szyjnego kręgosłupa. Ucisk naczyń krwionośnych uniemożliwia dopływ krwi do mózgu. Może być to efektem nieleczonej cukrzycy lub anemii. Warto w takich przypadkach zbadać poziom cukru i cholesterolu we krwi. Zwykle zawyżone wskaźniki dają odpowiedź o powody kręcenia się w głowie.

U seniorów często uszkodzone są nerwy obwodowe, mięśnie i stawy co również powoduje zachwiania równowagi. Warto jednak odróżnić utratę równowagi od zawrotu głowy. W zaburzeniach równowagi tracimy podparcie ciała, środek ciężkości i upadamy. W sytuacji zawrotu głowy nie zawsze następuje upadek za to odczuwamy dokuczliwe wirowanie, kołysanie, również po zamknięciu oczu. Zawroty głowy są charakterystyczne dla zaawansowanej choroby stwardnienia rozsianego. Mogą być również skutkiem ubocznym wielu lekarstw, zwłaszcza leków przeciw padaczce i uspokajających.

Diagnostyka

Diagnostyka zaburzeń równowagi i zawrotów głowy bywa złożona. Wymaga konsultacji laryngologicznej, neurologicznej, okulistycznej. Istotny jest wywiad z pacjentem i obserwacja stanów nasilenia. Wpływ na diagnozę mogą mieć przebyte urazy, warunki otoczenia, tryb życia i terapia lekowa. Wskazanym badaniem diagnostycznym jest audiometria oraz próby błędnikowe. Pomocne są również elektronystagmografia i videonystagmografia. W skrajnych przypadkach dokonuje się badania radiologicznego kości skroniowych i kręgosłupa szyjnego, rezonans magnetyczny i tomografię głowy. Pomocą służy też badanie Dopplera przepływów szyjnych.

Koniecznie odwiedź lekarza gdy cierpisz z powodu nawracających zawrotów łowy, którym towarzysza zaburzenia widzenia, mowy i słuchu. Konsultacja medyczna wskazana jest przy częstych upadkach i utracie przytomności, a także osłabieniu mięśni nóg. Badania wskazane są również jeśli odczuwasz drętwienie i mrowienie w nogach, rękach. Nie zwlekaj z udaniem się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *