bezbolesny poród

Bezbolesny poród to marzenie każdej ciężarnej – jest taka możliwość!

Bezbolesny poród to wielkie marzenie ciężarnych, jednak czy realne? Poród bez bólu wydaje się niemożliwy i nienaturalny. Współczesne metody łagodzeni bólu porodowego starają się nie ingerować w akcje porodową a tylko uśmierzyć odczuwanie bólu przez kobietę rodzącą. Wśród polecanych metod wymienia się gaz (tlen w połączeniu z podtlenkiem azoty) oraz TENS.

Bezbolesny poród

Jak się okazuje poród może być bezbolesny. Wiele zależy do budowy kobiety, tego czy jest to pierwszy czy kolejny poród oraz od tego jakie nastawienie ciężarna prezentuje. Bólu warto się spodziewać, jednak nie można go oczekiwać i ponad wszystko obawiać.

Poza znieczuleniem podpajęczynówkowym i zewnątrz oponowym kobiety maja do wyboru wiele sposobów na łagodzenie bólu. Z uwagi na indywidualne cechy i próg bólu paleta możliwości jest szeroka i obejmuje poród w wodzie, muzykoterapię, gaz, TENS, masaże itd.

Bezbolesny poród – podtlenek azotu

Hitem ostatnich lat wśród rodzących okazuje się podtlenek azotu. Gaz ten dodawany jest do tlenu. Jego zaletą jest fakt iż jest w pełni bezpieczny dla zdrowia matki i dziecka i nie działa rozkurczowo, co za tym idzie nie spowalnia akcji porodowej.

Kobieta dzięki podawanemu podtlenkowi zyskuje na samopoczuciu i nie męczy się pierwszą fazą porodu. Gaz rozweselający można podać każdej pacjentce, która nie jest silnym alergikiem i nie znajduje się w stanie skrajnego wyczerpania.

Dawkę gazy kobieta wybiera sama, średnio jest to 4-5 wdechów. Niestety gaz nie jest pozbawiony skutków ubocznych do jakich zalicza się zawroty głowy. Na szczęście nie występują one u każdej kobiety.

Bezbolesny poród – prądy TENS

TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to podskórna stymulacja nerwów. Niewielkie urządzenie z elektrodami podpina się ciężarnej do pleców. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, odczuwa się go jako łaskotanie, mrowienie.

Efektem znieczulenie kobieta steruje sama intensyfikując działanie elektrod. W przypadku aż 80 proc. porodów z zastosowaniem TENS zmniejsza się ból i skraca pierwsza faza porodu. Ta metoda jest bezpieczna i nie ma ograniczeń w zastosowaniu. Jedynym przeciwwskazaniem są hemoroidy i żylaki na nogach, arytmia serca i posiadanie rozrusznika serca.

Bezbolesny poród – hipnoza

Hipnoza wydaje się być daleka od metody uśmierzania bólu a jednak znajduje zastosowanie podczas porodu. Pomaga ona młodej matce w koncentracji. Skupia się na pobudzeniu prawego zakrętu przedczołowego i jednoczesnym osłabieniu pracy wzgórza, kory czuciowej i wyspy – trzech ważnych obszarów kory mózgowej. To właśnie do wzgórza trafia sygnał o bólu. Poprzez działanie hipnotyczne sygnały bólowe są odbierane słabiej.

Seans wprowadza również sugestie dla pacjentki, które relaksują jej umysł np. obrazując plażę i szum morza. Pacjentka zyskuje spokój i relaksuje się, niestety odstresowanie wpływa również na rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie spowolnienie akcji skurczowej. Wybór metody pokonania bólu porodowego zależy od osobistych przekonań. Im bardziej kobieta wierzy ze hipnoza czy TENS jej pomogą znieść ból tym metody te są bardziej skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *