torbiel nasienna

Torbiel nasienna – objawy i leczenie, przyczyny powstawania, usuwanie

Torbiel nasienna („spermotocele„) to twór jaki odchodzi od najądrza i przypomina swym wyglądem torebkę. Wypełnia go nasienie i jest objawem patologicznym. Wynika z niedrożności ujścia kanalika odprowadzającego spermę z jądra w kierunku najądrza. Torbiel rozciąga ściankę kanalika. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jedną z nich jest uraz moszny, jak też częste stany zapalne tej okolicy. W zasadzie defekt ten nie wymaga leczenia, jednak z uwagi na powodujący dyskomfort poddaje się torbiel nasienną kuracji.

Torbiel nasienna objawy

Rozpoznanie torbieli nasiennej do łatwych nie należy. Lokalizuje się ją powyżej jądra. Biorąc pod uwagę iż jądra zwyczajowo występują na różnej wysokości potrzebna jest wprawa w diagnostyce aby wykluczyć lub zdiagnozować torbiel nasienną. Guzki torbieli mają od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Cechą charakterystyczna jest to iż guzek jest twardy i wyczuwalny.
Im większa zmiana tym więcej dolegliwościach

Niewielkie guzki są nie tylko niezauważalne ale i nie dają one objawów choroby. Im większa zmiana tym większy dyskomfort powoduje. Czasem duża torbiel powoduje ból. Najczęstszym objawem opisywanym przez pacjenta, którego zaniepokoił ten stan jest powiększenie jadra, porównywane do opuchlizny. Wraz z obrzękiem może pojawiać się zaczerwienienie skóry w okolicy jadra.

Mimo że torbiel nasienna nie powoduje stanu zagrożenia zdrowia to warto poddać się kontroli i diagnostyce, gdyż może zostać pomylona z żylakami powrózka nasiennego, a te już wymagają leczenia i mogą prowadzić do rozwoju nowotworu.

Przyczyny powstawania torbieli

Nie są jak dotąd oznaczone przyczyny występowania torbieli nasiennej. Statystycznie torbiel ta pojawia się u mężczyzn między 40 a 60 rokiem życia. W grupie ryzyka są osoby z rozwijającym się nowotworem oraz z tendencją do tworzenia się nowotworów. Aby zdiagnozować torbiel nasienną należy wykonać stosowne badania jak badanie latarką moszny obserwując płyn w torbieli, jak też badanie palpacyjne. Rutynowo zleca się również USG, czasem także rezonans magnetyczny.

Leczenie torbieli

Leczenie torbieli nasiennej nie jest konieczne, zwłaszcza gdy nie powoduje ona dyskomfortu, nie powoduje dolegliwości bólowych. Jednak zmiana ta wymaga obserwacji, również po jej rozpoznaniu. Gdy obserwujemy iż torbiel nasienna powiększa się to znak, iż w trybie pilnym należy ją usunąć. Również gdy zaczyna miejsce jej występowania boleć winniśmy poddać się leczeniu.

Często niewielka torbiel nasienna znika samoistnie. Jeżeli po dłuższym czasie nie wchłania się a jednocześnie przeszkadza można poddać się zabiegowi usunięcia torbieli. Niestety zabieg ten jest inwazyjny i niesie ze sobą ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenie nasieniowodu lub najądrza. Może to w konsekwencji wpływać na płodność.

Zabieg usuwania

Zabieg chirurgiczny polega na nacięciu w okolicy najądrza i wytłuszczeniu torbieli. Profilaktycznie guz wycięty poddaje się badaniu histopatologicznemu. Cały zabieg trwa niespełna godzinę w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Niestety zabieg nie daje gwarancji iż torbiel nie utworzy się ponownie.

Alternatywną metoda usunięcia torbieli jest skleroterapia, która polega na opróżnieniu torbieli z zawartości oraz wstrzyknięciu do torbieli substancji dzięki której torbiel się zabliźni. Ryzyko powikłań w tym wypadku jest takie samo jak przy chirurgicznym usunięciu zmiany guzowatej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *