USG połówkowe

USG połówkowe – wskazania do badania, przebieg badania, wyniki

USG połówkowe to jedno spośród najistotniejszych badań, które robi się w okresie ciąży, gdyż zapewnia dokładną analizę anatomii płodu, również pod kątem występowania chorób genetycznych, pozwoli na ustalenie wagi dziecka oraz wieku ciążowego. Badanie USG połówkowe to termin, jaki odnosi się do badania robionego w 20 tygodniu ciąży, więc w połowie ciąży. Badaniu USG połówkowemu powszechnie poddawane są panie spodziewające się dziecka, gdyż to nieinwazyjne badanie pomaga zweryfikować, czy zarodek rozwija się dobrze.

USG połówkowe – podstawowy cel badania

Podczas USG połówkowego specjalista przeprowadzi normalne pomiary dziecka, więc tzw. biometrię dziecka, jaka prezentuje rozmiar oraz wagę płodu, obszar głowy oraz brzucha, stan nerek, wątroby, jelit, żołądka, budowę kręgosłupa, akcji serca, sprawdzi płuca, klatkę piersiową, pęcherz moczowy, i również budowę podniebienia oraz górnej wargi. Dodatkowo specjalista zweryfikuje również wiek płodu, usytuowanie łożyska, ustali ilość wód płodowych oraz stan szyjki macicy i czy czas porodu się nie przesunie. Specjalista przyjrzy się także kończynom, rękom oraz stopom. Ponadto organy płciowe dziecka w tymże czasie są już na tyle rozwinięte, iż można rozpoznać płeć dziecka. Wybrane gabinety lekarskie proponują również zrobienie USG 4D, jakie pozwoli zobaczyć dziecko niezwykle wyraźnie i chociażby zrobić pierwsze portretowe zdjęcie buzi dziecka w kolorze.

Wskazania do badania

USG połówkowe jest polecane każdej ciężarnej kobiecie w nadmienionym już wcześniej czasie, więc pomiędzy 20. i 22. tygodniem ciąży. Wówczas najłatwiej zweryfikować rozwój zarodka oraz stwierdzić potencjalne choroby. Podczas USG połówkowego określa się m.in.: głowę, szyję, klatkę piersiową, serce, jamę brzuszną, kręgosłup, położenie łożyska, ilość roztworu owodniowego i płeć dziecka. Można zatem stwierdzić, iż USG połówkowe, odpowiada właściwie na wszelkie zagadnienia dotyczące rozwoju płodu, natomiast przez zbadanie szyjki macicy uprzedzi przed szansą wcześniejszego porodu. Dzięki USG połówkowemu dowiemy się m.in. czy dziecko nie ma chorób genetycznych, czy rozwija się dobrze, czy znajduje się w odpowiednim położeniu i jaką ma masę. USG połówkowe da nam również odpowiedź na jedno spośród przeważnie pojawiających się pytań: chłopiec lub dziewczynka?

Jak się przygotować do USG połówkowego?

USG połówkowe jest badaniem nie potrzebującym od ciężarnej przeciętnego przygotowania. Indywidualne polecenie – do gabinetu winno przyjść się z pełnym pęcherzem. W praktyce może się wykazać ogromną trudnością, gdy w przychodni jest kolejka, natomiast badanie nie odbywa się o ustalonej porze. Ważną sprawą, jaką należałoby poruszyć w tymże miejscu, jest czas zrobienia badania. Hipotetycznie można je wykonać już w 18 tygodniu. W praktyce specjaliści polecają, żeby na USG połówkowe wybrać się pod koniec polecanego czasu, i zatem bliżej 22 tygodnia. Powód: w przeciągu tych 4 tygodni dziecko prawie podwójnie rozszerza własne rozmiary. Im płód większy, tymże niezwykle precyzyjny może być monitoring jego form anatomicznych. Z innej jednakże strony, nie należy z badaniem czekać do ostatniego dnia. Rezerwa czasowa może się wykazać potrzebna w niebezpiecznej sytuacji, gdy USG połówkowe uwidoczni ciężkie choroby płodu, natomiast mama podejmie na owej bazie decyzję o usunięciu ciąży.

Przebieg badania

USG połówkowe trwa od 30 do 45 minut, w których czasie specjalista bada, czy dziecko dobrze się rozwija. Prócz analizy dobrze funkcjonujących mechanizmów rozwoju małego, kobieta może także otrzymać informacje dotyczące czy może spodziewać się wczesnego porodu. Specjalista określa wtedy zmiany w obszarze szyjki macicy. Specjalista ginekolog w trakcie USG połówkowego podaje także czas porodu oraz wiek ciążowy. USG połówkowe jest potrzebnym badaniem do zrobienia. Zważając na to, iż w wypadku wystąpienia potencjalnych wad specjalista może rozpocząć leczenie dziecka także przed zakończeniem ciąży.

Jakie dolegliwości wykrywa USG połówkowe?

Pozwoli na przedwczesne rozpoznanie niewłaściwej budowy kręgosłupa np. jego rozszczep. Bada również szansę wystąpienia bezmózgowia, wytrzewienia, więc sytuacji, kiedy organy wewnętrzne znajdują się na zewnątrz brzucha. Specjalista jest w stanie ustalić szansę występowania przepukliny pępowinowej i przepony. Możliwe jest również rozpoznanie chorób serca, płuc oraz nerek. USG połówkowe wygląda tak samo jak pozostałe badanie ultrasonograficzne. Nie należy się do niego przygotowywać w żaden szczególny sposób. Czasami specjaliści proszą o przyjście z pełnym pęcherzem moczowym, ponieważ zapewnia to doskonalsze monitorowanie płodu. Jednakże nie jest to potrzebne. Zwykle trwa ono do 30 minut, gdy wszystko wygląda dobrze, to jest to chociażby o połowę krócej.

USG połówkowe – wyniki

Dzięki USG połówkowemu dostaniemy mnóstwo odpowiedzi na wiele istotnych pytań. Dowiemy się, czy nasze dziecko prawidłowo rośnie, czy nie ma żadnych chorób anatomicznych. A także, czy szyjka macicy nie otwiera się zbyt wcześnie, co może wskazywać poród wczesny i mnóstwo pozostałych. Kiedy podczas badania nastąpią niebezpieczne symptomy, wraz ze specjalistą można ustalić leczenie malca także w łonie mamy. W tracie USG połówkowego poznany zostanie dokładnie również wiek ciążowy i czas porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *