Jak działa e-zwolnienie lekarskie – co trzeba wiedzieć?

  • Jak działa e-zwolnienie lekarskie – co trzeba wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie online może pomóc szybciej otrzymać receptę i niezbędne dokumenty, które prześle się pracodawcy np. e-mailem. Elektroniczne zwolnienie lekarskie staje się coraz popularniejsze, gdyż można je uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać odpowiedniego specjalistę przez Internet, umówić się na konsultację online i poprosić o takie zwolnienie. Czy faktycznie wystawienie zaświadczenia online l4 jest tak wygodne? Jakie są walory e zwolnienia lekarskiego?

  • Czym jest e-zwolnienie?

E-zwolnienie l4 online wystawia się standardowo od roku 2018 (od 1 grudnia). Niezależnie od tego, jaka jest specjalizacja lekarza, doktor sam przesyła elektroniczne zaświadczenie do pracodawcy swojego pacjenta. Warunkiem musi być jednak założony profil przełożonego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Konsultacja lekarska online, której wynikiem jest wystawienie zaświadczenia l4, wymaga od lekarza przesłania tegoż zwolnienia również do systemu ZUS.

By otrzymać zwolnienie elektroniczne, będąc pracownikiem, który się rozchorował, nie trzeba udawać się do prywatnego gabinetu lekarskiego. Wystarczy umówić się na wizytę u swojego lekarza rodzinnego, by otrzymać taki dokument. L4 na telefon to dobre rozwiązanie, jeśli potrzebny jest wydruk zwolnienia dla pracodawcy. Przydaje się najczęściej wtedy, gdy przełożony nie ma swojego profilu w systemie PUE.

 

  • Jak działa elektroniczne zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienie uzyskane online musi posiadać PESEL pacjenta. Inne informacje teleadresowe pacjenta system pobiera ze swojej bazy danych. Na dokumencie l4 przez Internet nie widnieje NIP, którym posługuje się pracodawca – ta informacja nie jest wymagana. Pracownik nie musi zgłaszać się do swojego przełożonego, by wyjaśnić, jak długo będzie na zwolnieniu. Nie jest też potrzeba wersja papierowa l4. Doktor przesyła e-zwolnienie lekarskie do pracodawcy w ramach wspomnianego systemu PUE.

  • Zalety e-ZLA

Pacjent nie musi umawiać się na wizytę do lekarza stacjonarnego, licząc na możliwie bliski wolny termin. Może skonsultować się online bez kolejki, co jest tym bardziej korzystne, gdy osoba ta jest poważnie chora i nie powinna wychodzić z domu. Jak sprawdzić e zwolnienie? Jedyne, co trzeba zrobić, to zalogować się do swojego profilu w systemie PUE. Nie trzeba mieć Internetowego Konta Pacjenta (IKP), by sprawdzić taki dokument. Podobnie sprawdza się wyniki badań.

Jak dostać e-zwolnienie? To proste – trzeba zgłosić się do wybranego specjalisty, który przeprowadzi szybkie rozpoznanie, a następnie lekarz przesyła dokumenty cyfrowe zarówno do pracodawcy, jak i do systemu ZUS. Zatem zatrudniony nie musi się martwić o wystawienie e-zwolnienia, czy o jego doręczenie do swojego przełożonego.
A
co w sytuacji po ustaniu zatrudnienia? Lekarz nie przesyła już e-zwolnienia do szefa pacjenta. Szczególnie jeśli w systemie PUE widnieje informacja, że pacjent już nie pracuje tam, gdzie dotychczas był zatrudniony.

Materiał zewnętrzny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *