Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Test na HIV przed ciążą – czy trzeba zrobić ten test?

Test na HIV przed ciążą – czy trzeba zrobić? Z całą pewnością to pytanie nurtuje wiele osób. W przeszło 90 procentach wypadków do zarażenia dzieci HIV dochodzi w okresie ciąży, porodu oraz karmienia piersią, a można tego uniknąć. Każda kobieta oczekująca urodzin dziecka winna zrobić wszelkie badania, w tymże test na HIV w ciąży. Ginekolog ma przymus zasugerować badanie w kierunku HIV każdej ciężarnej pacjentce. W żadnym przypadku zlecenie takiego badania nie znaczy, iż specjalista określa pacjentkę jako rozwiązłą lub ma kiepskie zdanie o jej byłym życiu. To tradycyjne oraz proceduralne działanie.

Badanie na HIV w ciąży

Jest nieodzowność zrobienia badania na HIV u pań w ciąży. Wszystko dlatego, iż obecność wirusa HIV u mamy nie musi doprowadzać do przekazania go na dziecko. W ciąży badanie na HIV winno być zrobione dwa razy. Początkowe oferuje się do 10. tygodnia ciąży, z kolei pozostałe pomiędzy 33. natomiast 37. tygodniem. Określa się, iż blisko 50–70 proc. Polaków, jacy zakażeni są wirusem HIV, nie zdaje sobie z owego sprawy. Przekazanie wirusa dziecku może odbyć się już w ciąży – jednakże nie musi. Następnym etapem, w jakim może do niego dojść jest poród, i również karmienie piersią. W czasie dodatniego wyniku na HIV specjalista zasugeruje leczenie. Natychmiastowe rozpoczęcie działania daje aż 99 proc. szans, iż dziecko narodzi się zdrowe. Gdy u kobiety ciężarnej odnajdzie się wirusa, potrzebne jest przewidzenie cesarskiego cięcia. Robi się je przed wystąpieniem pracy skurczowej, i również przed odpłynięciem wód embrionalnych. To ponadto obniża zagrożenie przekazania wirusa na dziecko.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Czemu tak istotna jest ocena pod kątem występowania wirusa HIV?

Obecnie jeszcze powszechniej wykonywane są testy badawcze określające zagrożenie infekcji wirusem ludzkiego uszkodzenia wytrzymałości – HIV. Rozwój diagnostyczno-medyczny zapewnia nam przedwczesne rozpoznanie choroby, edukację przyszłej mamy, prowadzenie ciąży i w znacznej większości – narodzenie zdrowego malucha. Nie trzeba tematu HIV traktować jak tabu, i tymże bardziej się go bać. Innowacyjne środki w zestawieniu z właściwym prowadzeniem ciąży i przestrzeganiem bezwzględnego zakazu karmienia piersią, w 99% wypadków przeciwdziałają zarażeniu dziecka! Skoncentrujmy się jednakże na ocenie przed przewidywanym zajściem w ciążę.

Test na HIV: badanie jak pozostałe

To z myślą o dziecku przyszłe mamy robią w ciąży multum badań: na toksoplazmozę, różyczkę, kiłę, cytomegalię oraz mnóstwo pozostałych dolegliwości, chociaż także w większości nie podejrzewają, iż mogą być nosicielkami niebezpiecznych mikrobów. Robią je jednakże, ponieważ pragną mieć gwarancję, iż zrobiły wszystko, aby zabezpieczyć dziecko przed infekcją. Z HIV jest odmiennie, ponieważ poprzez lata osoby zarażone piętnowano oraz izolowano. Lecz czas z tymże skończyć. Dla świadomej, nowocześnie inteligentnej kobiety nie może to być pretekst do unikania badań. Przecież drogą płciową przenoszą się również pozostałe przypadłości (np. kiła, rzeżączka, chlamydioza), i poddają się im wszelkie przyszłe matki. Pora tak samo potraktować test na HIV – jak każde pozostałe badanie, jakie po prostu należy w ciąży wykonać, szczególnie iż właśnie w wypadku owego zarażenia medycyna umie efektywnie pomóc. To jedno badanie (oraz dalsze leczenie) może zadecydować o tymże, czy dziecko będzie miało normalne życie.

Jak wygląda badanie na HIV? Kiedy zrobić test na HIV w ciąży?

Badanie jest łatwe – polega na uzyskaniu do oceny próbki krwi – oraz finansowane (gdy masz skierowanie od specjalisty). Nie jest niezbędne, zatem specjalista nie może ci go nakazać, jedynie zasugerować (kiedy pacjentka odmówi, winien ponowić propozycję). Zanim nie wprowadzono owej procedury, w Polsce badało się jedynie 10 proc. ciężarnych pań, podczas kiedy w poszczególnych regionach Europy procent tenże wynosi prawie 100 proc.! Bądź innowacyjną, racjonalną matką oraz dołącz do pozostałych Europejek. Potraktuj to badanie jak każde pozostałe badanie w ciąży, ponieważ jego cel jest właśnie taki sam: uchronić zdrowie dziecka. Istotne, aby test na HIV zrobić jak najwcześniej, najlepiej do 10. tygodnia ciąży, ponieważ w wypadku zdiagnozowania wirusa leczenie winno zostać zastosowane nie później aniżeli na starcie drugiego trymestru ciąży. Zakażona mama przyjmuje środki antyretrowirusowe, natomiast jej poród odbywa się w wyspecjalizowanym ośrodku. Zazwyczaj rodzi poprzez cesarskie cięcie, ponieważ obniża to zagrożenie zarażenia dziecka.

A co gdy wykaże się, iż jesteś nosicielką?

Chociaż informacja o nosicielstwie wirusa HIV jest zazwyczaj druzgocąca, nie musi od razu znaczyć końca świata. Medycyna zrobiła w tymże kierunku ogromny ruch do przodu oraz jest teraz w stanie zasugerować kurację gwarantującą choremu prawidłowe funkcjonowanie poprzez długie lata. Kobieta, jaka dowiedziała się, iż jest zakażona wirusem jeszcze przed zajściem w ciążę bądź w jej trakcie ma szanse na narodzenie zupełnie zdrowego dziecka. Taką ciążę winno jednakże prowadzić dwóch specjalistów: ginekolog i lekarz od dolegliwości infekcyjnych. Stosowanie środków antyretrowirusowych w okresie ciąży, prowadzenie porodu w sposób właściwy i zrezygnowanie z karmienia piersią dają niemal 100% szansę na to, iż dziecko uniknie zakażenia.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *