test na HIV przed ciążą

Test na HIV przed ciążą – czy trzeba zrobić ten test?

Test na HIV przed ciążą – czy trzeba zrobić? Z całą pewnością to pytanie nurtuje wiele osób. W przeszło 90 procentach wypadków do zarażenia dzieci HIV dochodzi w okresie ciąży, porodu oraz karmienia piersią, a można tego uniknąć. Każda kobieta oczekująca urodzin dziecka winna zrobić wszelkie badania, w tymże test na HIV w ciąży. Ginekolog ma przymus zasugerować badanie w kierunku HIV każdej ciężarnej pacjentce. W żadnym przypadku zlecenie takiego badania nie znaczy, iż specjalista określa pacjentkę jako rozwiązłą lub ma kiepskie zdanie o jej byłym życiu. To tradycyjne oraz proceduralne działanie.

Badanie na HIV w ciąży

Jest nieodzowność zrobienia badania na HIV u pań w ciąży. Wszystko dlatego, iż obecność wirusa HIV u mamy nie musi doprowadzać do przekazania go na dziecko. W ciąży badanie na HIV winno być zrobione dwa razy. Początkowe oferuje się do 10. tygodnia ciąży, z kolei pozostałe pomiędzy 33. natomiast 37. tygodniem. Określa się, iż blisko 50–70 proc. Polaków, jacy zakażeni są wirusem HIV, nie zdaje sobie z owego sprawy. Przekazanie wirusa dziecku może odbyć się już w ciąży – jednakże nie musi. Następnym etapem, w jakim może do niego dojść jest poród, i również karmienie piersią. W czasie dodatniego wyniku na HIV specjalista zasugeruje leczenie. Natychmiastowe rozpoczęcie działania daje aż 99 proc. szans, iż dziecko narodzi się zdrowe. Gdy u kobiety ciężarnej odnajdzie się wirusa, potrzebne jest przewidzenie cesarskiego cięcia. Robi się je przed wystąpieniem pracy skurczowej, i również przed odpłynięciem wód embrionalnych. To ponadto obniża zagrożenie przekazania wirusa na dziecko.

Czemu tak istotna jest ocena pod kątem występowania wirusa HIV?

Obecnie jeszcze powszechniej wykonywane są testy badawcze określające zagrożenie infekcji wirusem ludzkiego uszkodzenia wytrzymałości – HIV. Rozwój diagnostyczno-medyczny zapewnia nam przedwczesne rozpoznanie choroby, edukację przyszłej mamy, prowadzenie ciąży i w znacznej większości – narodzenie zdrowego malucha. Nie trzeba tematu HIV traktować jak tabu, i tymże bardziej się go bać. Innowacyjne środki w zestawieniu z właściwym prowadzeniem ciąży i przestrzeganiem bezwzględnego zakazu karmienia piersią, w 99% wypadków przeciwdziałają zarażeniu dziecka! Skoncentrujmy się jednakże na ocenie przed przewidywanym zajściem w ciążę.

Test na HIV: badanie jak pozostałe

To z myślą o dziecku przyszłe mamy robią w ciąży multum badań: na toksoplazmozę, różyczkę, kiłę, cytomegalię oraz mnóstwo pozostałych dolegliwości, chociaż także w większości nie podejrzewają, iż mogą być nosicielkami niebezpiecznych mikrobów. Robią je jednakże, ponieważ pragną mieć gwarancję, iż zrobiły wszystko, aby zabezpieczyć dziecko przed infekcją. Z HIV jest odmiennie, ponieważ poprzez lata osoby zarażone piętnowano oraz izolowano. Lecz czas z tymże skończyć. Dla świadomej, nowocześnie inteligentnej kobiety nie może to być pretekst do unikania badań. Przecież drogą płciową przenoszą się również pozostałe przypadłości (np. kiła, rzeżączka, chlamydioza), i poddają się im wszelkie przyszłe matki. Pora tak samo potraktować test na HIV – jak każde pozostałe badanie, jakie po prostu należy w ciąży wykonać, szczególnie iż właśnie w wypadku owego zarażenia medycyna umie efektywnie pomóc. To jedno badanie (oraz dalsze leczenie) może zadecydować o tymże, czy dziecko będzie miało normalne życie.

Jak wygląda badanie na HIV? Kiedy zrobić test na HIV w ciąży?

Badanie jest łatwe – polega na uzyskaniu do oceny próbki krwi – oraz finansowane (gdy masz skierowanie od specjalisty). Nie jest niezbędne, zatem specjalista nie może ci go nakazać, jedynie zasugerować (kiedy pacjentka odmówi, winien ponowić propozycję). Zanim nie wprowadzono owej procedury, w Polsce badało się jedynie 10 proc. ciężarnych pań, podczas kiedy w poszczególnych regionach Europy procent tenże wynosi prawie 100 proc.! Bądź innowacyjną, racjonalną matką oraz dołącz do pozostałych Europejek. Potraktuj to badanie jak każde pozostałe badanie w ciąży, ponieważ jego cel jest właśnie taki sam: uchronić zdrowie dziecka. Istotne, aby test na HIV zrobić jak najwcześniej, najlepiej do 10. tygodnia ciąży, ponieważ w wypadku zdiagnozowania wirusa leczenie winno zostać zastosowane nie później aniżeli na starcie drugiego trymestru ciąży. Zakażona mama przyjmuje środki antyretrowirusowe, natomiast jej poród odbywa się w wyspecjalizowanym ośrodku. Zazwyczaj rodzi poprzez cesarskie cięcie, ponieważ obniża to zagrożenie zarażenia dziecka.

A co gdy wykaże się, iż jesteś nosicielką?

Chociaż informacja o nosicielstwie wirusa HIV jest zazwyczaj druzgocąca, nie musi od razu znaczyć końca świata. Medycyna zrobiła w tymże kierunku ogromny ruch do przodu oraz jest teraz w stanie zasugerować kurację gwarantującą choremu prawidłowe funkcjonowanie poprzez długie lata. Kobieta, jaka dowiedziała się, iż jest zakażona wirusem jeszcze przed zajściem w ciążę bądź w jej trakcie ma szanse na narodzenie zupełnie zdrowego dziecka. Taką ciążę winno jednakże prowadzić dwóch specjalistów: ginekolog i lekarz od dolegliwości infekcyjnych. Stosowanie środków antyretrowirusowych w okresie ciąży, prowadzenie porodu w sposób właściwy i zrezygnowanie z karmienia piersią dają niemal 100% szansę na to, iż dziecko uniknie zakażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *