Grzybica

Grzybica – przyczyny, objawy, leczenie, zabezpieczenie

Grzybica to rezultat zarażenia jednym spośród rodzajów grzybów. Może dotyczyć skóry, np. grzybica paznokci, bądź błon śluzowych, np. grzybica pochwy. Postępowi grzybicy służą m.in. deficyty witamin lub długotrwałe infekcje. Stanowcza większość grzybów jest dla zdrowych osób całkowicie nieszkodliwa – wybrane gatunki przebywają na naszej skórze, i chociażby wchodzą w skład naturalnej flory organizmu. Jednakże w określonych sytuacjach mikroorganizmy owe mogą powodować choroby definiowane jako grzybice.

Czym jest grzybica oraz co musimy o niej wiedzieć?

Grzyby są sprawcami wielu zakażeń u ludzi i zwierząt. Grzybica jest dolegliwością dosyć często występującą. Niezwykle popularna jest grzybica stóp, oceniana na 15-30% w całkowitej społeczności, przy czym w poniektórych otoczeniach (górnicy, sportowcy) jest ona niezwykle powszechna (do 70%). Rośnie liczba zachorowań na drożdżycę (Candidiasis) oraz zarażenia pleśniowcami, co łączy się z wszechstronnie wykorzystywanym leczeniem antybiotykami, kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i skażeniami wirusem HIV.

Elementy zagrożenia grzybicy

Na grzybicę są wrażliwe osoby chorujące na wybrane długotrwałe infekcje, takie jak cukrzyca. Grzybica występuje zwłaszcza niejednokrotnie u osób przewlekle leczonych antybiotykami. Ma to związek z faktem, iż podczas stosowania owego rodzaju środków organizm jest pozbawiany bakterii patogennych i tychże, jakie wspierają zachowywanie równowagi we florze bakteryjnej. Identycznie dzieje się w wypadku leczenia kortykosterydami oraz środkami immunosupresyjnymi (np. po przeszczepie).

Na grzybicę zwłaszcza narażone są osoby z zaburzoną wytrzymałością (np. w efekcie zarażenia wirusem HIV), i też osoby mające deficyty witamin z grupy B. W wypadku grzybicy pachwin elementem kwalifikującym jest też otyłość. Do zarażenia grzybami może dojść w efekcie nieprzestrzegania higieny intymnej, zwłaszcza na basenach oraz w saunach. Dochodzi wówczas niejednokrotnie do infekcji grzybiczych stóp oraz paznokci.

Przyczyny grzybicy stóp

Grzybica stóp jest zazwyczaj wytwarzana poprzez dermatofity, z jakich najpowszechniejszym patogenem jest Trichophyton rubrum. Grzyby zamieszkują przeważnie obumarłe, rogowe powierzchnie skóry oraz nie przedostają się poza granicę naskórka. Postępowi grzybicy służy zwłaszcza wilgotność oraz ciepło, i też zniszczenia naskórka. Grzyby lubią środowisko przepoconych, nieprzepuszczających powietrza butów. To właśnie obuwie powoduje niejednokrotnie, iż grzybica stóp wraca. Nie każdy wie, iż w okresie leczenia należy pozbyć się butów, jakie mogą być zarzewiem grzybów. Co interesujące, grzybica stóp nie występowała zupełnie u osób chodzących bez butów.

Symptomy grzybicy skóry

Grzybica skóry okazuje się owalnymi rumieniowymi zmianami, jakie znacznie odróżniają się od otoczenia. Brzegi powstałych zmian są mocno czerwone, łuszczące się, usiane dużymi grudkami oraz kropkami, preparaty natomiast wyglądają jak zdrowiejąca skóra. Zmiany grzybicze na skórze mogą występować pojedynczo bądź mnogo. Przeważnie lokalizują się w miejscach odsłoniętych, więc na twarzy, szyi, karku, przedramionach oraz rękach. Miejsca owe uporczywie swędzą, lecz nie wolno ich drapać, aby nie rozprzestrzeniać infekcji. Im dłużej czekamy z konsultacją u specjalisty, i wraz z nią z odpowiednim badaniem oraz leczeniem, tymże zmiany stają się jeszcze większe, zlewając się ze sobą.

Jak wyleczyć grzybicę?

Efektywne leczenie grzybic zależy od odpowiedniego wyboru stosownych środków przeciwgrzybiczych. Farmakoterapia może być wsparta na różnych środkach na grzybice, jakie mogą być wykorzystywane miejscowo bądź ogólnie. Pośród nich wymienia się szczególnie polieny (nystatyna, natamycyna, amfoterycyna) oraz azole (ketokonazol, imidazol, flukonazol, itrakonazol, mikonazol, klotrimazol, ekonazol). Wykorzystanie mają też naturalne preparaty, takie jak maść oraz płukanka z nagietka lub płukanka z szałwii.

Jak pozbyć się grzybicy dietą?

Dieta przy grzybicy stanowi ważny czynnik mechanizmu leczniczego. Polega ona przede wszystkim na obniżeniu podaży cukrów w jedzeniu, artykułów zawierających drożdże oraz antygeny grzybów. Należy pamiętać, iż poprzez pierwsze 2 miesiące leczenia najlepiej nie jeść wszystkich artykułów fermentowanych. Terapia jest długa, wymaga mnóstwo wytrwałości oraz konsekwencji. Uważana jest za ciężką oraz nakładającą mnóstwo ograniczeń, zwłaszcza podczas trwania jej pierwszej fazy.

Jak zabezpieczyć się przed grzybicą skóry?

Symptomy grzybicy skóry można efektywnie załagodzić, natomiast samą chorobę wyleczyć. O wiele lepiej jednakże dokładnie uchronić się przed grzybicą oraz zabezpieczyć przed jej pojawieniem się. W tymże celu pamiętaj, żeby nie nosić pożyczonego obuwia, buty w sklepie przymierzać tylko ze skarpetą, podczas korzystania ze wspólnych kabin prysznicowych zakładać klapki i nie korzystać z nieznanych ręczników, lecz zawsze mieć własne. Ważne jest także, aby nosić wygodne obuwie. Takie, jakie nie uciska oraz jest lekkie, dzięki temu grzyby wytwarzające grzybicę, nie będą miały możliwości się rozwinąć. Stosując się do tychże wytycznych, możesz efektywnie zabezpieczyć się przed grzybicą skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *