wakacyjne urazy

Wakacyjne urazy – stłuczenie głowy, nadwyrężenie mięśni i inne

Wakacyjne urazy są bardzo częste. To czas kiedy jesteśmy bardziej aktywni co za tym idzie ryzyko urazu jest wyższe. Ponadto dochodzi brawura, brak przygotowania i inne okoliczności. Jeśli przez cały rok prowadzisz statyczny tryb życia nie licz na to, że aktywne wakacje wpłyną pozytywnie na zdrowie, bowiem może być zupełnie przeciwnie. Nagłe obciążenie mięśni i stawów może przyczynić się do wywołania wielu chorób i doznania poważnych urazów.

Wakacyjne urazy

W tydzień, dwa urlopu nie staniesz się sportsmenką. Nie am sensu się nadwyrężać. Przeciążenia w obrębie stawów i mięśni, ścięgien prowadzą do urazów. Kiedy planujesz sportowy urlop przygotuj się do niego wcześniej. Rozgrzewka potrzebna jest każdemu, wystarczy pobiegać lub pojeździć na rowerze,a by przygotować ciało do wysiłku.

Najczęstsze wakacyjne urazy

Do najbardziej typowych urazów wakacyjnych należą stłuczenia. Zwykle dochodzi do nich w wyniku upadku lub uderzenia. Im mniej jesteśmy wysportowani tym łatwiej o uraz, utratę równowagi i upadek, brak amortyzacji itp. W chwili urazu drobne naczynia znajdujące się pod skórą pękają. Krew wylewa się do okolicznych tkanek przez co powoduje obrzęk i sinienie.

Zmiana barwy chorego miejsca w czasie to efekt powolnego wchłaniania do krwiobiegu uszkodzonych komórek krwi. Zwykle stłuczenie goi się w 7 do 10 dni. Aby uśmierzyć ból i przyspieszyć gojenie można nałożyć na chore miejsce zimny kompres zmniejszający obrzęk. Po około 24 godzinach od urazu można przykładać ciepłe kompresy pomagające wchłaniać krew z uszkodzonych naczyń. Gojenie stłuczeń przyśpiesza maść zawierająca arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca.

Wakacyjne urazy – stłuczenie głowy

Jeśli stłuczenie dotyczy głowy warto skonsultować z lekarzem. Krwiaki w głowie mogą być niewidoczne a objawy dać dopiero po jakimś czasie. Gdy ból głowy nie ustępuje i towarzyszą mu mdłości, można podejrzewać wstrząśnienie mózgu. Do niebezpiecznych stłoczeń należą upadki na biodro, kolano, kość ogonową.

Stłuczenia w tych obszarach są bolesne i goja się długo. Stłuczenie kolana może się zakończyć uszkodzeniem łąkotki lub tzw. wodą w kolanie, czyli wysiękiem do wnętrza stawu. Komplikacje może powodować też stłuczenie kostki. Każdorazowo jeśli siniec nie znika, ból również nie maleje udaj się do lekarza. Prześwietlenie kości, stawu pozwoli ocenić rozmiar urazu i podjąć właściwe postępowanie lecznicze.

Wakacyjne urazy – adwyrężenie mięśni

Kolejnym urazem do jakiego dochodzi bardzo często podczas wakacji jest przeciążenie. Może wystąpić w postaci ostrej lub łagodnej. Pierwsza pojawia się, gdy mięsień został nadmiernie rozciągnięty, np. niespodziewanym szarpnięciem lub długim przeciążeniem, m. in. wskutek ciężkiej pracy fizycznej.

Objawami tego stanu jest ból. Potocznie mówi się o zakwasach. Oznacza to ze mięśniom brakuje elektrolitów i wody przez co magazynowany jest kwas mlekowy poprzez zaburzenie metaboliczne komórek mięśniowych. W takich sytuacjach poza odpoczynkiem wskazany jest relaks w ciepłej kąpieli, masaż itp.

Przy postaci ostrej zazwyczaj są ograniczone ruchy i pojawia się obrzęk, wewnętrzny wylew. Łatwo ten stan pomylić ze skręceniem. Jeśli nie wiesz co począć, gdy ból nie mija skonsultuj się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *