Żywienie niemowląt

Żywienie niemowląt i małych dzieci – 10 błędów w żywieniu

Żywienie niemowląt to temat kontrowersyjny. Przez wiele matek dzieci są niepotrzebnie tuczone, tymczasem im mniejsze dziecko tym wymaga mniejszej ilości pożywienia, a pulchne ciało wcale nie jest zdrowe.

Żywienie niemowląt

Mimo dostępnej literatury mnóstwo kobiet bardziej ufa opinii babci czy teściowej, niżeli dietetykom i pediatrom. Stąd też opinie iż zdrowy wygląd dziecka to pulchne ciało i waga powyżej przeciętnej na siatce centylowej, często nieproporcjonalna do wzrostu. Niestety przekarmianie niemowlęcia rzutuje na jego przyszłość i tendencje do otyłości w wieku dorosłym. Odpowiednie żywienie dzieci w pierwszych latach nie tylko zapewnia im prawidłowy rozwój, funkcjonowanie mózgu i zmysłów, ale także wpływa na długofalowe efekty zdrowotne, ucząc prawidłowych nawyków żywieniowych.

Żywienie niemowląt – 10 błędów w żywieniu

Zdrowy maluch w ciągu swych pierwszych 12 miesięcy powinien potroić swoją wagę urodzeniową. Najprostsza metodą oceny wagi i przede wszystkim stopnia nadwagi niemowlęcia jest skorzystanie z siatki centylowej. Na masę ciała ma wpływ sposób karmienia, czy jest to pierś czy mleko modyfikowane.

Dzieci na mleku sztucznym są pulchniejsze. Również ważne jest kiedy i w jaki sposób rozszerzamy dziecku dietę. Niestety mniej niż co drugie dziecko w Polsce jest odżywiane prawidłowo i zgodnie ze schematami zalecanymi przez ekspertów żywienia. Skutkiem jest wysoka masa ciała aż 18 procent dzieci w wieku 13-36 miesięcy.

Powody?

Przedwczesne rozszerzanie diety. Zbyt wczesne dokarmianie dziecka herbatkami, kleikiem, kaszką czy soczkami sprawia ze dziecko doznaje rewolucji smaku. Zbyt szybkie podawanie nadmiaru nowości prowadzi do wybiórczości jedzeniowej u dziecka. Zbyt krótkie karmienie piersią. Wiele mam jest na tyle wygodny

ch iż od pierwszych dni życia dzieci są karmione mlekiem modyfikowanym, co sprzyja otyłości. Zaleceniem jest minimum sześc miesięcy karmienia naturalnego. Pokarm matki w pełni zaspokaja potrzeby dziecka i nie wymaga dokarmiania nawet wodą.

Ważna jest ilość posiłków w ciągu dnia. Zazwyczaj dzieci dostają ich za dużo. Poza podstawowymi matki wpychają niemowlętom rozmaite chrupki, przekąski, jogurty i słodzone napoje nie traktując ich jak posiłek. Tymczasem najlepiej, by posiłki były o stałych porach i by dziecko jadło samodzielnie, na początku rączką, a później łyżeczką. Należy też unikać dozowania pokarmów. Warto od maleńkości pozwolić dziecku decydować co i ile zje. Nie można wymuszać na dziecku jedzenia, zwłaszcza oferując mu zbyt duże porcje. Nie karmy dzieci przed telewizorem! To wszystko zaburza żywienie i apetyt dziecka.

Kolejnym błędem w żywieniu niemowląt jest zbyt mała ilość warzyw w diecie. O ile pamiętamy o owocach to dzieci spożywają za mało warzyw. Istotne jest aby posiłki były zbilansowane, kolorowe, atrakcyjne i zdrowe, wysokiej jakości. Warzywa są ważnym źródłem witamin i składników mineralnych oraz błonnika, a średnia dzienna ich porcja winna wynosić 200g.

Żywienie niemowląt – zbyt duża ilość cukru

Cukier w diecie dziecka wkrada się od pierwszych dni życia. Nie słuchaj babci i nie dokarmiaj glukozą, wodą z cukrem ani nie podawaj dziecku do trzech lat nic sztucznie słodzonego. Owoce i warzywa są wystarczająco słodkie by cukru dostarczyć młodemu organizmowi aż w nadmiarze. Do końca pierwszego roku życia nie musisz a nawet nie powinnaś przyprawiać posiłków dziecka ani solą ani cukrem. Im dłużej dziecko nie pozna tych smaków tym lepiej dla jego nawyków żywieniowych.

Niedobory wapnia i witaminy D to kolejny błąd żywieniowy. Dziecko winno być aktywne, a aktywność wiąże się z zapotrzebowaniem na wapń. Podstawowym źródłem wapnia jest żywość, szczególne mleko i jego przetwory, a wśród nich żółty ser. Najlepsze są produkty mleczne fermentowane: jogurty, maślanki i kefiry. Profilaktycznie dzieci w wieku od 13. do 36. miesiąca powinny otrzymać 600 jednostek na dobę witaminy D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *