dni płodne

Dni płodne – jak obliczać dni płodne? Jak określić dni płodne?

Dni płodne są bardzo ważne dla każdej kobiety, która chce zajść w ciążę. Ilość dni płodnych zależna jest od wielu elementów. Podstawą jest wystapienie owulacji (jajeczkowania), jaka zazwyczaj jest na blisko 13-15 dni przed następną miesiaczką. Niezapłodnione jajeczko zazwyczaj zanika po 10-24 godzinach po owulacji. Plemniki zwykle są dużo bardziej aktywne (2-5 dni) oraz dlatego określa się, iż dni płodne trwają 8 dni.

Profesjonalny kalendarz dni płodnych jest jedną spośród wielu form naturalnych ustalania dni płodnych oraz opiera się na powszechnych regułach oraz zakłada systematyczność cykli. Kolejnymi naturlanymi formami ustalania dni płodnych jest technika cieplna i technika analizy śluzu. Wszelkie owe techniki mają własne zalety oraz wady oraz nie dają 100% efektywności z racji otaczajacych nas elementów zewnętrznych, jakie niejednokrotnie wywołują zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Czym są dni płodne?

Dni płodne, u pań są w środku cyklu. Jeżeli uznać, iż cykl trwa 28 dni, to dni płodne przypadać będą na 10-18 dzień cyklu. Jest to rozdział czasowy, w jakim najłatwiej jest zajść w ciążę. Określenie dni płodnych nie jest jednakże tak proste oraz oczywiste, więc trzeba wiedzieć dokładnie, jak zrobić to najłatwiej. Należałoby również nadmienić o paru ważnych rzeczach. Jajeczkowanie to potrzebny mechanizm, jaki pozwoli kobiecie na zajście w ciążę.

Wbrew powszechnie istniejącemu przeświadczeniu, spłodzenie dziecka nie jest zupełnie taką łatwą sprawą. „Wstrzelenie się” w czas największej produktywności nadal jest najtrudniejszą sprawą w trakcie starań o potomstwo. Mnóstwo pań niezwykle dokładnie zna własne ciało oraz jest w stanie na bazie analiz występujących u siebie symptomów, ustalić u siebie dni płodne. Jednakże u niezwykle wielu pań cykle są niezwykle nieregularne oraz zakłócone, poprzez co ustalenie dni płodnych jest znacznie trudniejsze. Ponadto poniektóre z pań zupełnie się nad tymże nie zastanawiają, zwłaszcza owe przyjmujące leki antykoncepcyjne.

Faza płodna

Faza płodna, więc owulacja oraz co najmniej 2-3 dni przed jajeczkowaniem i chociaż jeden dzień po ukończeniu owulacji, to doskonały czas na rozpoczęcie starań o dziecko (bądź inaczej, właściwy okres na unikanie zbliżeń, jeśli para nie wykorzystuje antykoncepcji oraz nie chce powiększenia rodziny). Gdy dojrzała komórka jajowa nie zostanie pokryta w przeciągu 24 godzin, zacznie zanikać oraz tymże samym faza płodna cyklu dobiegnie końca. Rzecz jasna, nie sposób określić “na oko”, jak długo komórka była żywa oraz zdolna do zapłodnienia – być może u poszczególnych pań owulacja trwa trochę dłużej, natomiast co za tymże idzie, faza płodna kończy się później, kiedy oficjalnie rozpoczął się trzeci oraz ostatni czas cyklu miesiączkowego: faza bezpłodności bezwzględnej.

Jak określić dni płodne?

Zwykły cykl miesiączkowy trwa 28 dni. W takim wypadku dni płodne przypadają między 9. natomiast 18. dniem cyklu. Żeby określić dni płodne, podaj datę rozpoczęcia ostatniej menstruacji oraz zaznacz długość własnego cyklu menstruacyjnego. Na internecie nie trudno jest znaleźć kalkulator dni płodnych, który pomoże ci zobaczyć, czy masz teraz dni płodne, lub nie i kiedy masz największą szansę na zajście w ciążę. Kalkulator dni płodnych pomoże nie jedynie określić dni płodne, lecz także bliżej poznać wasze ciało, jednakże technika ta nie winna być wykorzystywana jako technika antykoncepcji, gdyż nie zapewnia całkowitej gwarancji przed zajściem w ciążę.

Obliczanie dni płodnych – dni niepłodne

Liczenie dni płodnych nie jest ciężkie. tymczasem należy wiedzieć, iż w przeciągu dni niepłodnych zajście w ciąże jest mało prawdopodobne. Dni niepłodne w cyklu owulacyjnym kobiety to wszelkie inne dni. Dzielą się one na dni bezpłodności względnej oraz bezwzględnej. Faza bezpłodności względnej nie ma określonej długości, ciężko ją zatem określić, zwłaszcza w nieregularnym cyklu. Ta faza bezpłodności w wypadku 28-dniowego cyklu trwa w okresie krwawienia comiesięcznego. Jednakże gdy kobieta ma krótszy cykl, czas bezpłodności względnej może ustąpić płodności już pod koniec menstruacji. Wówczas stosunek w okresie krwawienia może spowodować do ciąży. Faza bezpłodności fizjologicznej to okres pomiędzy obumarciem komórki jajowej aż do krwawienia comiesięcznego. Czas bezpłodności trwa zazwyczaj blisko 14 dni (pomiędzy 10 i 16 dniami). Konkretna kobieta ma zazwyczaj taką samą długość fazy bezpłodności.

Jakie symptomy dają dni płodne?

Dni płodne możesz określić, oglądając własny organizm. Typowym symptomem wskazującym na dni płodne jest śluz płodny, więc przezroczysta, niezwykle elastyczna wydzielina z pochwy. W okresie owulacji niejednokrotnie zauważa się także zwiększenie temperatury ciała kobiety o ok. 0,2ºC (więc dwie „kreski”). Zapowiedzią dni płodnych może być także dyskomfort owulacyjny w okolicy jednego z jajników. Gdy symptomy płodności nie są dosyć wyraźne bądź kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe, należałoby zrobić test owulacyjny, jaki dokładnie określi dni płodne. Profesjonaliści uważają, iż najdoskonalszym środkiem na zajście w ciążę, jest częste współżycie, więc co 2-3 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *