ćwiczenia na równowagę

Ćwiczenia na równowagę – jak poprawić równowagę? Porady dla Ciebie!

Ćwiczenia na równowagę wpływają pozytywnie na koordynacje ruchową, polecane są osobom chcącym wzmocnić mięśnie głębokie. Dzięki tym ćwiczeniom zyskasz prawidłową postawę, jak również unikniesz upadków, kontuzji i urazów. Dlatego tez te ćwiczenia warto wykonywać nie tylko w okresie rekonwalescencji, ale również będąc zaawansowanym sportowcem.

Ćwiczenia na równowagę

Te ćwiczenia winny być realizowane przez sportowców każdej dziedziny, tak przez amatorów jak i zawodowców. Są one również zalecane tym, którzy narzekają na bóle kręgosłupa. Pomagają wyrobić prawidłowe nawyki ruchowe, dzięki czemu w codziennej pracy, życiu nie będziemy nadwyrężać kręgosłupa.

Stanie na jednej nodze

Prawda że łatwe ćwiczenie? Pamiętaj by stanąć prosto, patrzeć przed siebie, najpierw ugiąć nogę a potem unieść kolano na wysokość bioder balansując ciałem na tyle by utrzymać równowagę. Początkowo może być trudno w tej pozycji wytrzymać nawet kilka sekund.

Jednak z czasem stanie na jednej nodze może być ćwiczeniem relaksującym. By wesprzeć równowagę można rozłożyć szeroko ramiona. Utrudnieniem ćwiczenia jest zamkniecie oczu. Ćwiczenie należy wykonywać naprzemiennie raz prawa, raz lewa noga.

Przysiad na palcach

To ćwiczenie dla osób bardziej roztrenowanych. Zacznij od złączenia stóp, wyprostuj plecy i wciągnij brzuch oraz napnij mocno pośladki. Kolejno rozłóż ręce w bok, stań na placach i spróbuj zrobić przysiad. Wróć do pozycji początkowej i powtarzaj kilka razy ćwiczenie. Celem ułatwienia możesz zrobić ćwiczenie przy ścianie, poczujesz się bezpieczniej.

Passé zamknięte i otwarte

Ćwiczenie zapożyczone z baletu również i Ty możesz, a wręcz powinieneś wykonać.

Ćwiczenie z baletu. Stań prosto ze złączonymi stopami, na palcach z rękoma rozłożonymi w bok. Ugnij nogę i nieś ją na wysokość biodra, tak aby kolano tworzyło kąt prosty z tułowiem a stopa stykała się z kolanem drugiej nogi. Cały czas stój na palcach. Ta pozycja to właśnie passe zamknięte.

By stworzyć passe otwarte delikatnie przemieć nogę w bok by udo z udem stworzyło kąt prosty. Kolejno przejdź do poprzedniej pozycji. Powtórz całość trzy razy na każda nogę. Jeśli czujesz się niepewnie, ćwiczenie możesz wykonać przy ścianie.

Jaskółka

Jaskółka to popularne ćwiczenie na równowagę. Ustaw się ze złączonymi nogami w pozycji wyprostowanej. Następnie pochyl tułów w przód a jedną nogę równocześnie wysuń do tyłu. By złapać równowagę rozłóż ręce na boki. Pamiętaj, ze poprawnie wykonane ćwiczenie jest tylko wtedy gdy tułów i noga znajdują siew jednej linii. Spróbuj wytrzymać w pozycji jaskółki 6 sekund nie chwiejąc się po czym zmień nogę. Powtarzaj ćwiczenie co najmniej trzy razy.

Stanie na Bosu

Jeśli masz pod ręką Bosu spróbuj na nim stanąć i utrzymać równowagę.

Ćwiczenia z piłką

O wiele bardziej dostępna niż Bosu jest piłka gimnastyczna. Do ćwiczenia na równowagę ułóż piłkę przed sobą, uklęknij na niej podpierając się rękoma podłoża. Pamiętaj by ręce były wyprostowane. Następnie usiądź na pietach na piłce i balansuj ciałem tak by się nie przewrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *