Najczęstsze obawy przyszłych mam

Najczęstsze obawy przyszłych mam – Strach przed poronieniem?

Najczęstsze obawy przyszłych mam wiążą się z tym, że coś pójdzie nie tak w czasie ciąży, boją się, że narodziny będą trudne, boją się, że dziecko urodzi się chore, boją się wreszcie śmierci, własnej i dziecka. Czekanie na dziecko jest stresujące dla organizmu, ponieważ musi pracować w trybie intensywnym przez wszystkie 9 miesięcy. Obawy i przesądy kobiety w ciąży są jednym z przejawów emocjonalnych w oczekiwaniu na dziecko.

W czasie ciąży przyszła matka ma wiele powodów do niepokoju

W czasie ciąży przyszła matka ma wiele powodów do leków i obaw. A im bliżej kluczowego momentu, tym wyższy jest poziom niepokoju. Poziom hormonów, układu krążenia zmienia się, obciążenie narządów wewnętrznych i kręgosłupa wzrasta, a podaż tlenu do mózgu zmniejsza się. Obawy podczas ciąży zwykle zwiększają się w dwóch etapach. W pierwszym trymestrze lęk wynika z faktu, że dobra wiadomość każe myśleć o nadchodzących zmianach. Wtedy kobieta przyzwyczaja się do nowej roli i uspokaja. Ale wraz z podejściem do porodu niepokój zaczyna ponownie rosnąć.

Zmiany hormonalne pogłębiają najczęstsze obawy przyszłych mam

Ciąża dla wielu przyszłych matek odbywa się pod hasłem: jestem szczęśliwa, ale boję się. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Nieuzasadnione wybuchy emocjonalne, wahania nastroju, łzy, bezsenność itp. Wszystkie te emocjonalne manifestacje są hormonalną reakcją organizmu na nowy stan. W drugim trymestrze ciąży są nowe i nieco dziwne dla kobiety preferencje smakowe. Ciężarne kobiety mają ochotę na coś słodkiego a zaraz potem na słone. A nawet dobrze odżywiona kobieta może czuć się zmęczona i załamana. Rzecz w tym, że utrata siły często prowadzi do zwiększenia objętości krwi w ciele przyszłej matki. Kobieta boi się tych zmian, ponieważ nie rozumie, jak sobie z nimi poradzić. Dlatego zmiany hormonalne i fizjologiczne w organizmie są często alarmujące.

Strach przed poronieniem

Najczęstsze obawy przyszłych mam nierozłącznie wiążą się z możliwością utraty dziecka wskutek poronienia. Takie zagrożenie występuje w każdej ciąży, jednak najczęściej rodzą zdrowe dzieci. Statystyki pokazują, że około jedna piąta ciąż jest przerywana z powodu nieprawidłowości chromosomalnych, co uniemożliwia dalszą część ciąży. Ale jeśli bicie serca płodu jest już zarejestrowane przez okres 6-7 tygodni, prawdopodobieństwo poronienia wynosi 1:20.

Strach przed brakiem składników odżywczych z powodu toksykozy

Dziecko w łonie matki wchłania substancje odżywcze z ciała matki. Jeśli kobieta nie doprowadzi do odwodnienia, poranne mdłości nie spowodują braku równowagi odżywiania i nie wpłyną na płód. W skrajnych przypadkach lekarz przepisze leki na nudności.

Strach przed nieprawidłowym odżywianiem

Dziś kobiety są pod ogromną presją podczas ciąży. Muszą robić tylko właściwe rzeczy, dlatego najczęstsze obawy przyszłych mam odnoszą się także do każdego spożywanego pokarmu. Czy to niemożliwe? Taka postawa wobec zjadanych posiłków doprowadza przyszłą mamę do niepokojów. Dlatego właściwe jest uzgodnienie z ginekologiem listy produktów zabronionych w czasie ciąży.

Przyjmowanie antybiotyków w czasie ciąży

Odsetek nieprawidłowości płodu w wyniku przyjmowania antybiotyków wynosi około 2% wszystkich przypadków. Główna część wad u dziecka rozwija się z powodu mimowolnych zmian lub cech genetycznych.

Przedwczesny poród

Szansa porodu wcześniaka wynosi 5-10%. Większość dzieci rodzi się 34-36 tygodni po poczęciu, gdy ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych jest znikome. Obecnie nauka o noworodkach jest wystarczająco rozwinięta i jest w stanie naprawić wiele niedociągnięć dziecka urodzonego wcześniej niż powinno.

Nagły poród

Obawa, że dziecko urodzi się nagle, to najczęstsze obawy przyszłych mam bez wyjątku. W rzeczywistości poród to dość długi proces. Pierwszą ciążę można ukończyć w ciągu 7-24 godzin, ale druga i kolejne porody odbywają się nieco szybciej i tym razem z pewnością trzeba się lepiej przygotować, aby zdążyć do szpitala położniczego. Procent szybkiego porodu, kiedy dziecko rodzi się w mniej niż dwie godziny – 0,8.

Strach przed bardzo bolesnym porodem

Jeśli chodzi o poród, zdecydowanie można przez to przejść. Trzeba pomyśleć, ile kobiet już urodziło i szybko zapomniało o bólu porodowym. Problemy z bólem są teraz rozwiązywane za pomocą bezpiecznego znieczulenia. Możliwości pomocy dzisiejszej kobiecie są znacznie większe niż 20 lat temu.

Obawa przed cesarskim cięciem: zrosty i późniejsza niepłodność

Niestety ten strach jest uzasadniony, ponieważ zrosty są częstym powikłaniem po każdym zabiegu na tkankach miękkich. Pojawiają się, jako blizny między narządami wewnętrznymi miednicy małej i jamy brzusznej. Po cięciu cesarskim w miejscu rany tworzy się blizna tkanki łącznej. Z jednej strony pełni ważną funkcję ochronną, zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji. Z drugiej strony, zrosty mogą dotyczyć nie tylko macicy, ale także sąsiednich organów (na przykład jelit, jajników, jajowodów). Ponadto zrosty w miednicy mogą zapobiec następnej ciąży. Pomimo prawdopodobieństwa wystąpienia tych działań niepożądanych, nie należy traktować cięcia cesarskiego, jako nieodpowiedniej procedury. Przecież taka operacja nie jest kaprysem lekarzy lub samej kobiety, ale jedynym możliwym sposobem na urodzenie dziecka przy minimalnych stratach.

Zestresowana matka i jej wpływ na dziecko

Ten strach przed porodem jest oczywiście uzasadniony. Żyjąc we współczesnym świecie, ciężarne kobiety są codziennie narażone na stres, ponadto przyszłe mamy reagują na wszystko znacznie ostrzej. Najmniej szkodliwy jest stres przerywany, czyli drobne kłopoty w domu, drobne kłótnie. Ale takie przypadki jak śmierć bliskich, niestabilność finansowa są znacznie bardziej szkodliwe dla zdrowia dziecka. Dlatego wszystkie kobiety w ciąży starają się chronić i nie zamartwiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *